Africké kmenové manželství v Česku platí, řekl soud

Tomáš Fránek
17. 2. 2008 17:10
Čech se nedomohl zneplatnění svazku s Nigerijkou
Africký kmenový rituál (ilustrační foto)
Africký kmenový rituál (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - Manželství uzavřená českými občany na základě zvykových práv afrických kmenů na shromáždění těchto kmenů nejsou v rozporu se zákony České republiky. A není tak možné prohlásit takové manželství za neplatné.

Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu, který v ojedinělém případu zamítl dovolání muže, jenž si už před dvanácti roky vzal ženu z jednoho z kmenů žijících v Nigérii.

Manželství uzavřeli na shromáždění lidí z vesnice, kde byl tento český občan představen a kde byly projednány také otázky věna.

Zákon z roku 1914

Sňatek pak potvrdilo nigerijské ministerstvo zahraničních věcí i velvyslanectví Česka v Nigérii. Manželé poté dostali oddávací list z brněnského magistrátu.

Foto: Aktuálně.cz

Uzavřít sňatek na shromáždění kmene umožňuje v Nigérii zákon o manželství z roku 1914.

"Zvykové právo stanovuje pro uzavření manželství mimo jiné podmínku, že dojde k namlouvání tak, aby se celá rodina seznámila s budoucím manželem, že uzavření manželství je legalizováno při splnění svatebních rituálů a zaplacení věna rodině nevěsty," je uvedeno v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Muž se ale v Česku rozhodl, že v manželství už žít nechce a podal žalobu na neexistenci manželství. Podle něj není možné, aby Evropané uzavírali podle kmenového práva manželství platné i  evropských státech.

"Žena je podle zvykového práva kmene brána jako předmět obchodu a není rovnoprávná s mužem. Důležitá je tak dohoda o uzavření věna uzavřená s rodiči a staršími kmene," uvedl muž ve svém dovolání k Nejvyššímu soudu.

Kmenový sňatek platí

Nejvyšší soud ale jeho dovolání odmítl a potvrdil verdikty soudů v Praze.

"Manželství účastníků bylo uzavřeno v souladu se zvykovým právem kmene a způsob uzavření manželství není v rozporu s veřejným pořádkem České republiky," uvedli soudci.

Podle soudů není mezi Českem a Nigérií uzavřena smlouva upravující problémy rodinného práva a proto je potřeba okolnosti provázející vznik manželství posuzovat podle nigerijských zákonů.

"Přípustnost dovolání v posuzovaném případě není dána,"  rozhodl senát Nejvyššího soudu pod vedením soudkyně Olgy Puškinové.

 

Právě se děje

Další zprávy