Adventní výzva varuje před fašizací české společnosti. Za den ji podepsalo přes tisíc lidí

Domácí Domácí
3. 12. 2015 13:26
Kolegium Paměti národa zveřejnilo ve čtvrtek adventní výzvu namířenou proti nenávisti, agresivitě a fašizaci části české společnosti. Za několik hodin výzvu svým podpisem podpořilo více než šestnáct set lidí. Cílem výzvy je podle autorů varování, aby se neopakovalo to, co jsme prožili ve 20. století, když došlo k relativizování hodnot, za které česká společnost bojovala. Autoři výzvy se také snaží upozornit na „nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti.“
Demonstrace proti islámu na Albertově 17. listopadu.
Demonstrace proti islámu na Albertově 17. listopadu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kolegium Paměti národa zveřejnilo ve čtvrtek adventní výzvu namířenou proti nenávisti, agresivitěfašizaci části české společnosti. Pod výzvou se za několik hodin nashromáždilo více než šestnáct set podpisů od lidí, kteří ji také podporují. Výzvu mimo jiné podepsal například filosof Jan Sokol, socioložka Jiřina Šiklová, katolický kněz Tomáš Halík a další osobnosti veřejného života.

Cílem výzvy podle Kolegia je varování, aby se neopakovalo to, co jsme prožili ve 20. století, když došlo k relativizování hodnot, za které česká společnost bojovala. Dnes tomu napomáhají falešní vůdci, kteří nás opět rozdělují na dva tábory stojící proti sobě.

Signatáři se snaží především upozornit na „nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti.“ Někteří lidé, kteří se prohlašují za vlastence, propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla „Čechy Čechům“, „Smrt kolaborantům“ a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty.

Podle autorů výzvy je ale skutečné vlastenectví spojené spíše s humanistickou tradicí T. G. Masaryka spočívající v úctě k demokracii a svobodě.

Neznáme řešení problému migrace

Právě humanistické postoje společnosti jsou potřebné k uchopení problematiky migrace. Autoři výzvy tvrdí, že neznají řešení, jak zastavit migraci a stejně tak nemohou zaručit, že mezi uprchlíky nepřicházejí do Evropy i nepřátelé a zločinci. Na migranty je podle nich třeba nahlížet jako na lidi prosící o pomoc, kteří hledají bezpečí a lepší život.

Podobnou výzvu zveřejnili už v srpnu vědci a další pracovníci akademických a výzkumných institucí. Akademici se tehdy ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Upozorňovala také na znepokojivé aktivity extremistických skupin, které podle nich na veřejnosti nemají dostatečnou protiváhu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček výzvu vědců kritizoval: "Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností. Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení," uvedl.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy