Adventní výzva varuje před fašizací české společnosti. Za den ji podepsalo přes tisíc lidí

Domácí Domácí
3. 12. 2015 13:26
Kolegium Paměti národa zveřejnilo ve čtvrtek adventní výzvu namířenou proti nenávisti, agresivitě a fašizaci části české společnosti. Za několik hodin výzvu svým podpisem podpořilo více než šestnáct set lidí. Cílem výzvy je podle autorů varování, aby se neopakovalo to, co jsme prožili ve 20. století, když došlo k relativizování hodnot, za které česká společnost bojovala. Autoři výzvy se také snaží upozornit na „nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti.“
Demonstrace proti islámu na Albertově 17. listopadu.
Demonstrace proti islámu na Albertově 17. listopadu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kolegium Paměti národa zveřejnilo ve čtvrtek adventní výzvu namířenou proti nenávisti, agresivitěfašizaci části české společnosti. Pod výzvou se za několik hodin nashromáždilo více než šestnáct set podpisů od lidí, kteří ji také podporují. Výzvu mimo jiné podepsal například filosof Jan Sokol, socioložka Jiřina Šiklová, katolický kněz Tomáš Halík a další osobnosti veřejného života.

Cílem výzvy podle Kolegia je varování, aby se neopakovalo to, co jsme prožili ve 20. století, když došlo k relativizování hodnot, za které česká společnost bojovala. Dnes tomu napomáhají falešní vůdci, kteří nás opět rozdělují na dva tábory stojící proti sobě.

Signatáři se snaží především upozornit na „nenávist, agresivitu a fašizující tendence nemalé části společnosti.“ Někteří lidé, kteří se prohlašují za vlastence, propadají vzteklému nacionalismu, provolávají hesla „Čechy Čechům“, „Smrt kolaborantům“ a nosí šibenice nad hlavami na znamení pomsty.

Podle autorů výzvy je ale skutečné vlastenectví spojené spíše s humanistickou tradicí T. G. Masaryka spočívající v úctě k demokracii a svobodě.

Neznáme řešení problému migrace

Právě humanistické postoje společnosti jsou potřebné k uchopení problematiky migrace. Autoři výzvy tvrdí, že neznají řešení, jak zastavit migraci a stejně tak nemohou zaručit, že mezi uprchlíky nepřicházejí do Evropy i nepřátelé a zločinci. Na migranty je podle nich třeba nahlížet jako na lidi prosící o pomoc, kteří hledají bezpečí a lepší život.

Podobnou výzvu zveřejnili už v srpnu vědci a další pracovníci akademických a výzkumných institucí. Akademici se tehdy ohradili proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Upozorňovala také na znepokojivé aktivity extremistických skupin, které podle nich na veřejnosti nemají dostatečnou protiváhu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček výzvu vědců kritizoval: "Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností. Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení," uvedl.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy