60 let poté. Šumava vzpomíná na oběti komunismu i na "péesáky"

60 let poté. Šumava vzpomíná na oběti komunismu i na "péesáky"
Ti, kteří zahynuli při pokusu o přechod komunisty střežené hranice, mají dnes svůj pomník v opravené kapli na místě zmizelé německé osady Hůrka. V této kapli dříve bývala rodinná hrobka významné sklářské rodiny Abele. Příslušníci Pohraniční stráže původní hrobku zdevastovali tak, že z ní zbyly jen ruiny. Podle vyprávění místních "péesáci" nafasovali rum s úkolem mrtvé odstranit. A dopadlo to řáděním, při němž se s mrtvými i "tančilo", říkají pamětníci.
Památní deska připomíná oběti hranic, tedy ty bez uniformy. Od roku 2004 tu je Památník obětem komunistického zla.
Z původní osady Hůrka zbyly jen hrubé základy kostela. Před válkou tu bývala i škola a hotel.
Jen pár stovek metrů od památníku obětem komunismu člověk potká pomník strážmistra Jaroslava Hodbodě, který ve svých 21 letech "padl při ochraně státních hranic". O bližších příčinách jeho úmrtí se na hrobu nepíše, není tady jasné, zda se střetl s "narušitelem hranice", nebo zda zemřel při autonehodě, či ho zasáhl někdo z jeho kolegů. To také byly časté příčiny úmrtí pohraničníků.
Foto: Tereza Šídlová
Tereza Šídlová
11. 7. 2011 12:51

Před šedesáti lety si Čechoslováci potvrdili zadrátování své země. Socialistické Národní shromáždění 11. července 1951 přijalo zákon o ochraně státních hranic. Příslušníkům Pohraniční stráže například umožnil použít zbraň proti "narušitelům" hranic. Šumava se z vojenské přítomnosti vzpamatovává dodnes.

 

Právě se děje

Další zprávy