18 let v ilegalitě. Jak se v Česku vstává z mrtvých

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 5. 2013 19:25
Prohlásili vás za mrtvého, jenže vy žijete. Co dělat?
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Jan Lipold

Jeseník - Zmizet beze stopy před úřady není na první pohled nic zvláštního. A to ani tehdy, když se pátrání policie ukáže jako neúspěšné a hledaný je po několika letech prohlášen za mrtvého.

"Vstát z mrtvých" je ale v Česku mnohem těžší, jak ukazuje případ muže z Jeseníku, který byl od roku 1994 nezvěstný a objevil se až letos v lednu.

Ven z "ilegality" ho zřejmě vylákala amnestie a možnost, že bude anulován jeho nepodmíněný trest odnětí svobody za majetkovou trestnou činnost z první poloviny 90. let.

Městský úřad v Jeseníku tak dostal na stůl originální žádost: Jsem prohlášen za mrtvého, 18 let o mně nikdo neví a chci nové doklady.

"Něco takového tu skutečně nepamatujeme," říká vedoucí správního odboru MÚ Jeseník Pavel Juřík.

Úředníci teď musí počkat na soudní řízení, které musí oficiálně rozhodnout, zda je muž tím, za koho se prohlašuje (například ho identifikují předvolaní svědci), a zda tedy zruší původní rozsudek v němž byl dotyčný prohlášen za mrtvého.

"Když soud rozhodne, že je muž živý, budeme s ním zacházet jako v jakémkoliv jiném případě. Pak ani nebude problém vydat doklad," vysvětluje Juřík.

Rozhodující slovo má soud

Úředníci jinými slovy vysvětlují, že pokud je někdo "úředně mrtvý", lísteček z pořadníku příslušného úřadu je na nový vstup do života zoufale málo.

Proto musí nejprve proběhnout soud, který má rozhodující slovo.

V zákulisí krematoria Strašnice:

Případem muže z Jeseníka se zabývá tamní Okresní soud Jeseník.

"První jednání proběhlo již 15. května, to se ještě o to média nezajímala. Prováděli jsme výslechy svědků a odročili jednání na 10. června," říká předsedkyně soudu Miroslava Vyhlídalová.

A právě 10. červen by podle jejích slov mohl být datem, kdy se muž podle soudu "znovu narodí", pokud bude zrušen původní rozsudek, ve kterém byl prohlášen za mrtvého.

Návrat není bez komplikací

Tím však případ zdaleka nekončí. Ocitne-li se muž opět mezi živými, zrušením rozsudku se obnoví všechny právní vztahy, které fiktivní smrtí zanikly.

Výjimkou je manželství. Pokud druhý partner již uzavřel nový sňatek, původní manželství s "nebožtíkem" se automaticky neobnovuje. V takovémto případě může soud manžele rozvést nepřítomnosti, což se stalo i v popisovaném případu, kdy byl muž rozveden již tři roky po svém zmizení.)

Matriční knihy
Matriční knihy | Foto: kniharstviruze.net

Jeho případ je o to komplikovanější, že proti němu bylo před jeho zmizením vedeno trestní řízení a byl odsouzen k nepodmíněnému trestu za majetkovou trestnou činnost.

"Byla vedena trestní řízení proti uprchlému. Je tedy otázkou, zda dotyčný zažádá o pokračování řízení nebo nezažádá. Také je otázka, zda se na něj vztahuje amnestie," nastiňuje soudkyně Vyhlídalová.

Úředně se "umírá" na Praze 1

Posuňme se však dál v manuálu, jak se úředně dostat zpět mezi živé. Až soud rozhodne, jakým způsobem dojde k obnovení právních vztahů, je na řadě matriční úřad. Konkrétně pak matrikář Úřadu městské části Praha 1, jenž provádí zápis do knihy úmrtí.

Oddělení matrik Úřadu městské části Praha 1 je totiž ze zákona pověřeno zápisy o úmrtí státního občana České republiky prohlášeného za mrtvého. Místem úmrtí je pak formálně vždy Praha 1. Zákon o matrikách totiž říká, že nelze-li zjistit místo úmrtí, uvede se v zápisu jako místo úmrtí sídlo matričního úřadu příslušného k provedení zápisu úmrtí do matriční knihy.

Matrikář městského úřadu v Praze 1 provede dodatečný zápis do matriky na základě veřejné listiny, tedy v tomto případě rozhodnutí soudu o zrušení úmrtí.

"Pokud mi soud pošle usnesení, udělám dodatečný zápis do knihy úmrtí. Tento zápis zároveň zavedu do informačního systému Czech Pointu, zaškrtnu položku zrušení prohlášení za mrtvého. V tuto chvíli by měl být dotyčný v evidenci obyvatel zase živ a zdráv," říká k tomu Markéta Hejná, jež má matriční knihu úmrtí v Praze 1 na starosti.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 13 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Aktualizováno před 33 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
Další zprávy