120 tisíc Čechů užívá léky, které se navzájem nesnáší

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 1. 2009 12:15
SÚKL zřizuje registr, lékařům a lékárníkům se to nelíbí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Léky mohou být paradoxně tím, co pacienta nakonec při léčbě zabije. Stačí je jen špatně nakombinovat.

Podle průzkumů, které v Česku průběžně provádí firma InfoPHARM, užívá nevhodnou kombinaci léků až 120 tisíc lidí. Takových léků, které mohou způsobit vážné problémy, polykají až dvě desítky lidí.

Také proto nyní vzniká pod Státní ústavem pro kontrolu léčiv centrální uložiště, ve kterém se budou veškeré údaje využívaných lécích shromažďovat.

Stačí zadat PIN

Stačí naťukat správný PIN a odkliknout. Na monitoru se okamžitě objeví údaj o každé pilulce, kterou pacient ve svém životě spolknul. Alespoň podle vydaných receptů. K nahlédnutí bude i to, jestli měl při užívání potíže a kolik léky stály.

Tak si budoucnost představuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jak mu ukládá nový zákon, v lednu letošního roku rozjel ústav velký projekt. Nechal vytvořit na internetu sběrnu dat, ve které se budou ukládat informace z každé lékárny. Sbírat se začínají už teď.

Jak to bude fungovat? Jakmile si někdo přijde vyzvednout kapky na recept, lékárník zadá do počítače jedinečný kód receptu, který odešle do centrálního registru. Tam se okamžitě objeví veškeré údaje o uživateli, o přípravku i lékaři, který kapky předepsal. Chybět nebude ani informace o tom, která lékárna přípravek vydala a kdy.

Kontrola pro lékaře i pacienta

"Bude to podobné internetovému bankovnictví. Kdykoliv si bude chtít pacient zkontrolovat, jak své léky užívat, nebo kolik už ho stály, spustí jednoduše internet, zadá pin a už vidí svůj elektronický lékový list," popisuje budoucnost šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. Informace budou přístupné také z Czech Pointů.

Do budoucna se uvažuje i o tom, že pokud budou léky dělat pacientovi špatně, bude to moct do své karty zaznamenat.

Pokud pak přijde do ordinace či nemocnice, prozradí lékaři pin, aby se mohl do karty podívat, nebo mu jen předá vytisknutý lékový list z internetu či Czech Pointu. Zdravotník bude mít okamžitě přehled o tom, které léky už ;pacient užíval. Bude moct také zabránit tomu, aby pacient začal užívat takovou směs medikamentů, která by mu mohla přitížit. Nestane se ani to, že by předepsal lék, který už má pacient od jiného lékaře.

"Pacient si totiž často nepamatuje, které léky užívá, pokud je neužívá dlouhodobě. Lékaři pak nepodá úplnou informaci, podle které by se mohl řídit," vysvětluje Beneš.

Zmizí falešné recepty

Kromě toho by měl registr zabránit falšování léků. Podle odhadů lékárnků je totiž dokonce každý stý recept na léky falešný.

Někdejší šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba před časem uvedl pro Zdravotnické noviny, že v letech 2003 a 2004 bylo v lékárnách předloženo více než 94 milionů lékařských receptů, zfalšovaných přitom bylo zhruba 940 tisíc. Při průměrné ceně léků na jednom receptu 418 korun si tak podvodníci podle nejstřízlivějších odhadů přijdou na 393 milionů korun.

Léky si na ukradený recept nebo recept s falešným razítkem obstarávají hlavně narmomani. Podvody s drahými medikamenty jsou však i výnosným byznysem pro překupníky. Odhaduje se, že na černém trhu se v České republice obchoduje s léky za stovky milionů korun.

Podvodem získané léky překupníci prodávají nejčastěji prostřednictvím internetu, a to za mnohonásobně vyšší cenu. Nejžádanější jsou přitom hormonální přípravky, léky na potenci nebo medikamenty pro psychicky nemocné.

"Registr, který počítá s jedinečnými kódy na receptech, by tomu nyní měl zabránit," říká Beneš.

Problém s ochranou osobních dat

Systém, který už mají v určité podobě například v Dánsku, Anglii, Holandsku nebo Švédsku, má ale svoje odpůrce. Nelíbí se lékárníkům, chyby v něm shledávají i někteří lékaři. Technické zabezpečení kritizují informatici.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv se chová jako velký bratr," napadl projekt například šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Foto: Aktuálně.cz

Vadí mu, že se budou na internetu pohybovat citlivé údaje o každém pacientovi a obchodní informace o lékárně. V rukou je přitom bude mít také soukromá firma, která tunel pro tok informací po internetu vytvořila. Údaje mohou podle Havlíčka kdykoliv uniknout.

"Lékárníci jistě podporují vytvoření fungující kvalitní databáze o léčbě pacientů. Ovšem za předpokladu, že k této činnosti má SÚKL jasný právní podklad a je schopen zajistit bezpečnost a kontrolu shromažďovaných údajů. A tady se s Dr.Benešem rozcházíme," říká také lékárnice Marcela Škrabalová.

Podobně se vyjádřil i šéf České lékařské komory Milan Kubek. "Registr by se měl soustředit na sběr dat o lécích, jejich kontraindikacích, cenách a doplatcích. To zajímá všechny - pacienty i lékaře. Nevím, proč shromažďovat citlivá data o pacientech," řekl Kubek.

Příliš složité?

Redakce Aktuálně.cz oslovila také odborníka na lékařské informační systémy. Ten zase zpochybnil způsob, jakým se budou recepty vydávat.

Státní zdravotní ústav pro kontrolu léčiv totiž mimo jiné počítá i s tím, že by pacient nemusel kvůli každému receptu k doktorovi. Pokud užívá nějaký lék dlouhodobě a pravidelně, mohl by mu lékař poslat na mobil jen esemesku s jedinečným kódem. Pacient by pak jen předal kód lékárníkovi a lék si vyzvedl.

"Tento způsob je příliš složitý. V okamžiku, kdy má pacient v mobilu esemesku s kódem, má dvě možnosti. Může přeposlat esemesku lékárníkovi, k tomu ale potřebuje jeho telefonní číslo. Nebo kód nadiktovat. Kód má ale obyčejně šestatřicet různých znaků. Nedovedu si představit, jak to budou v lékárnách dělat, když mají podle mých zkušeností zhruba dvanáct sekund na výdej léku," řekl deníku Aktuálně.cz autor jiného medicínského systému, který si nepřál zveřejnit jméno.

Doplnil, že ne každá lékárna je navíc vybavena internetem.

Projekt je v počátcích

Martin Beneš ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale uklidňuje: Systém je dobrý, je dostatečně zabezpečen a v budoucnu výrazně posílí kontrolu nad vydanými léky. Nebude se tolik plýtvat. Ubyde lidí, kteří užívají léky, jejichž účinky se navzájem ruší, současně vymizí falešné recepty.

"Pokud jde o ochranu osobních dat, už předem jsem požádal Úřad pro ochranu osobních údajů o zhodnocení navrženého postupu a nároků tak, aby bylo vše ošetřeno v mezích zákona. A získali jsme souhlasné stanovisko," řekl Beneš.

Do konce března by se do systému měly přihlásit všechny lékárny v Česku, jinak jim hrozí sankce.

 

Právě se děje

Další zprávy