Julínek ukázal vlídnou tvář. Tisíce léků budou levnější

Petr Holub
9. 10. 2008 13:18
Pacienti ušetří 1,6 miliardy
Ministr zdravotncitví Tomáš Julínek.
Ministr zdravotncitví Tomáš Julínek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Po zavedení poplatků za recept udělá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek druhý krok své lékové politiky. Novým způsobem určil maximální ceny léků. Od prvního listopadu se tak sníží maximální ceny zhruba u tři tisíc léků, zvýší se u tisíce.

Pro občany to znamená, že u 550 léků budou zrušeny doplatky, u dalších 120 se celý poplatek započítá do pětitisícového limitu pro spoluúčast. Nejvíce na tom podle ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martina Beneše vydělají nemocní s rakovinou a s poruchami dýchacích cest.

„Ceny se budou zvyšovat zpravidla u léků, které se používají v nemocnicích a které si pacienti sami nekupují," upřesnil Beneš.
Jeho ústav přistoupil na vyšší ceny jen v případech, kdy hrozilo, že firmy přestanou léky zdejším zdravotníkům dodávat.

1360 odvolání

Zástupci ministerstva vyloučili, že výsledky své operace zveřejnili účelově před volbami.

„Dříve to nešlo, první polovinu roku jsme měli na organizaci správních řízení, další čtyři měsíce tato řízení trvala. Teprve v této chvíli můžeme říci jasné výsledky," vysvětlil Julínkův náměstek Pavel Hroboň.

Správní řízení byla zahájena celkem u 3937 léků, z toho u 1484 přípravků už nabylo právní moci. U 1078 léků mají dodavatelé věcné námitky, u 1360 se odvolali.

Celou situaci by mohlo ještě zkomplikovat, kdyby byly farmaceutické firmy s většinou odpovědí na svá odvolání nespokojeny a obrátily se na správní soud.

Absolutně protikorupční

První Julínkův náměstek Marek Šnajdr přesto netajil ulehčení, že se složitá operace chýlí ke konci.

 „Dovoluji si připomenout vášnivou diskusi, která před rokem proběhla v parlamentu. Tehdy se hovořilo o tom, že se léky zdraží a že se stanou méně dostupnými. Myslím, že jsme na pochybnosti dali konkrétní odpověď," uvedl.

Podle Šnajdra přitavuje státní ústav další regulační krok, který nově stanoví výši úhrad, kterou pojišťovny za léky zaplatí.

„Zvolili jsme absolutně protikorupční postup," připomněl Šnajdr, že se maximální ceny léků i úhrady pojišťoven stanovují srovnáním s cenami v zahraničí. Celé řízení probíhá na internetu a jeho průběh může zkontrolovat každý majitel elektronického podpisu.

„Nemá smysl abychom měli vyšší ceny léků, než ve Francii, nebo Itálii," zdůraznil Hroboň.  

Letos lidé platí víc

Loni farmaceutické firmy dodaly na český trh léky za 67 miliard korun, jejich příjmy však z toho tvoří jen necelé dvě třetiny této částky. Zbytek se rozdělí mezi marže distributorů a lékárníků a daň z přidané hodnoty.

Přitom podle předběžných odhadů utratily pojišťovny 45-50 miliard korun, zbytek zaplatili pacienti. 

Nový systém financování léků, který byl zaveden v letošním roce, pomohl jenom pojišťovnám, které za první pololetí ušetřily pět procent nákladů za léky.

I když se prodalo stejné množství léků jako loni, přesto farmaceutické firmy utržily podle údajů společnosti IHS Health o 7-8 procent víc, obdobně vyrostly příjmy distributorů, lékárníků a státu.

Stejné údaje uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Rozdíl ve výši cca 6 miliard tedy doplatili pacienti. Zpravidla šlo o laciné léky, které se přestávají hradit, případně u kterých nestojí za to, aby pacient chodil k lékaři pro recept.

Příští rok bude lépe

Podle expertů ministerstva by se měl v příštím roce nárůst výdajů pro pacienty zastavit, nebo přinejmenším zbrzdit. Stejné vyhlídky mají pojišťovny. „Předpokládáme, že jejich výdaje na léky opět neporostou," předpokládá Hroboň.

„Musíme počítat s tím, že na trh vstoupí nová léčiva a že se bude víc léčit," vysvětlil náměstek, proč výdaje pojišťoven neklesnou. Pacienti tak podle něho dostanou za stejné peníze lepší léčbu.

Ze obdobných důvodů se nesníží výdaje občanů. „Chování lidí je často iracionální," připomněl Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt, že Češi jsou ochotni utrácet bez omezení, když jde o jejich zdraví.

 

Právě se děje

Další zprávy