Praha - Do Prahy ve středu odpoledne přicestoval zvláštním letadlem z Londýna Nicholas Winton. Těsně před druhou světovou válkou zorganizoval v Praze záchranu stovek československých převážně židovských dětí, které by jinak skončily v nacistických koncentračních táborech. Dnes je mu 101 let.
Na starém ruzyňském letišti ho přivítal režisér Matej Mináč. Za jeho přítomnosti uvede ve čtvrtek v Kongresovém centru v Praze světovou premiéru celovečerního dokumentu s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina, který o něm natočil. Hosta přivítala i britská ambasadorka Sian MacLeodová.
Winton do Prahy přijel v dobré náladě a přivezl s sebou své nejbližší - dceru a syna s jejich partnery a také vnuka.
"Do Prahy se pan Winton moc těšil. Náladu mu kazilo jen to, že vzhledem k této cestě mu 'doma' zakázali pravidelné partie bridže - prý aby nechytil nějaký virus a na poslední chvíli neonemocněl," řekl Mináč ČTK.
Jako bývalý letec prý Winton uvítal, že do Prahy poletí malým tryskovým letadlem. "Byl velmi zvědavý, jak takový let probíhá," uvedl režisér, který původně chtěl připravit komorní premiéru pro zhruba 500 lidí.
"Tím, že pan Winton přijal naše pozvání, se z toho stala akce pro desetkrát tolik diváků," uvedl. Když před lety začali s realizací jeho příběhu, museli prý všem ukazovat články, v nichž se o Wintonovi psalo.
"Co se však děje dnes, je úplně jiné," upozornil režisér na zájem médií. "Je důležitý proto, aby se ten virus dělání dobra právě jejich prostřednictvím dostal k lidem," dodal.
Sir Nicholas Winton se ve čtvrtek po poledni zúčastní tiskové konference. "Přítomen bude i na večerní oficiální světové premiéře za účasti zvaných hostů," uvedl Mináč. Upozornil, že zástupce norského velvyslanectví převezme před polednem před první projekcí snímku nominační dopis s vice než 100.000 podpisy navrhující udělení Nobelovy ceny míru Nicholasi Wintonovi.
Tiskovou konferenci bude moderovat Pavel Zuna, jehož babička Eva Krušinová byla jedním z 669 zachráněných dětí.