Vláda tápe, jak zapojit občany do veřejného života. Chvojkův návrh kritizují hlavně neziskovky

Kristýna Šopfová
1. 8. 2017 14:50
Vyvolat v lidech zájem o veřejné dění a aktivně je do něj zapojit se nepodaří ani současné vládě. Základní rámec sice předloží koncem září ministr pro lidská práva Jan Chvojka, ale s jeho materiálem zásadně nesouhlasí desítky neziskových organizací, které dlouhodobě volají po otevřené diskuzi.
Ministr pro lidská práva Jan Chvojka je v úřadu teprve od konce loňského listopadu.
Ministr pro lidská práva Jan Chvojka je v úřadu teprve od konce loňského listopadu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Neziskovky se hádají s ministrem pro lidská práva Janem Chvojkou o podobu občanského vzdělávání, které má zajistit větší zapojení lidí do veřejného života. Ministr si minulý týden přizval k diskuzi o podobě občanského vzdělávání devadesát odborníků z nevládního sektoru. Většina z pozvaných v tom ale viděla předvolební tah, již teď je totiž jasné, že příprava detailní koncepce bude starostí příští vlády.

Občanské vzdělávání směřuje k lepšímu zapojení obyvatel do veřejného života. Tvorbu koncepce dostal do rukou Chvojka, který na předchozí verzi nenavazuje a zaběhlou koncepcí Rady Evropy se pouze inspiruje. "Nechceme tuto agendu nadměrně centralizovat," vysvětlil ministr.

Na přípravě materiálu se podílelo ministerstvo školství, kultury i spravedlnosti.

Diskuze o podobě koncepce, kterou může příští vláda zahodit

Do konce funkčního období zbývají vládě dva měsíce. Je tedy jisté, že příprava ucelené a podrobnější koncepce o občanském vzdělávání počká na příští vládu. "Nejsme schopni ve vytyčeném termínu koncepci zpracovat. Není na to čas, lidé ani prostředky," vysvětlila náměstkyně Martina Štěpánková.

Přesto si Chvojka pozval desítky odborníků k diskuzi o podobě koncepce. Většina z nich s materiálem, který chce Chvojka předložit vládě už na podzim, nesouhlasila. Ministr však slíbil, že jejich připomínky zohlední, přestože k tomu není povinen.

Vláda Chvojkův rámec projedná ještě než skončí

Od současné podoby základního rámce se řada nevládních organizací distancovala, vidí v něm velké nedostatky. "Není to vůbec transparentní. Pod materiálem není nikdo podepsaný. V popisu současného stavu občanského vzdělávání se odvoláváte na praxi autorů, ale nevíme, o koho jde. Druhá věc je, že tu vlastně žádný popis aktuální situace není," řekl v diskuzi ředitel Institutu pro křesťansko-demokratickou politiku Jan Šmídek. 

Chvojka rámec v září předloží navzdory nesouhlasu. Konec funkčního období vlády prosazení návrhu podle něj neovlivní. Připomínky vzešlé ze semináře slíbil zohlednit, ovšem tvorba ucelené koncepce může podle náměstka Davida Beňáka trvat i čtyři roky.

 

Právě se děje

Další zprávy