Politický tlak roste, varuje neziskovka, které přispívá Soros. Vliv dárců na svou činnost ale odmítá

Kristýna Šopfová
13. 7. 2017 20:44
S vnímáním neziskových organizací jako přítěže státního rozpočtu nesouhlasí ředitel nadace Open Society Foundation Robert Basch, který varuje před sílícím politickým nátlakem. "Znepokojuje nás, jak je neziskový sektor napadán ze strany politiků, kdy jsou neziskové organizace prezentovány jako paraziti. Řada z nich to dělá, aby zastřela vlastní neschopnost," uvedl Basch. Jeho nadace získala loni celkem 44,5 milionu korun, mezi podporovatele patří George Soros, americké velvyslanectví a společnost Google.
Organizace Cesta domů pomáhá lidem vypořádat se se smrtí blízkých.
Organizace Cesta domů pomáhá lidem vypořádat se se smrtí blízkých. | Foto: Thinkstock

Praha - V České republice je 129 tisíc neziskových organizací, přičemž státní dotace dostává jen nepatrné procento z nich. Do tohoto čísla se počítají i think-tanky politických stran. Právě politici jsou podle ředitele Nadace Open Society Foundation (OSF) těmi, kdo podrývá důvěru v neziskový sektor.

"Znepokojuje nás, jak je neziskový sektor napadán ze strany politiků, kdy jsou neziskové organizace prezentovány jako paraziti. Řada z nich to dělá, aby zastřela vlastní neschopnost," řekl ředitel OSF Robert Basch.

Sama nadace OSF se však snaží distancovat od svého nejznámějšího mecenáše: miliardáře a filantropa George Sorose, který nadaci financuje. "Soros není jediný podporovatel. Kolem 40 % zdrojů nadace tvoří fundraising, pak jsou to dary a fondy," vysvětlil Basch. S ohledem na fungování správní rady a procesu financování podle něj k žádnému ovlivňování ani dojít nemůže. Sorosova nadace na činnost OSF v roce 2016 přispěla 7,5 miliony korun, což byla asi pětina jejího celkového příjmu.

Dary tvoří až dvě třetiny financí

Jedním z projektů OSF je i Cesta domů. Projekt, který od roku 2001 pomáhá lidem vyrovnávat se se smrtí blízkých a umožňuje lidem zemřít doma. "Cesta domů je jeden z projektů, který dělá velkou sociální službu a zároveň se dokáže uživit sám," řekl Robert Basch.

Ve Francii nebo Velké Británii je paliativní péče součástí sociální a zdravotní péče, kterou zřizuje stát. Česká společnost jí ale zatím není příliš přístupná. "Je tu takový alibismus, že máme všechno zajištěno. Úředníci tvrdí, že máme praktické lékaře, kteří to mají dělat. On se ale nemůže ve tři sebrat a odejít z ordinace k umírajícímu," vysvětlila zakladatelka projektu Martina Špinková.

Společnost začala podle Špinkové více podporovat neziskové projekty. "Nežijeme z dotací, ale hlavně z darů. Až dvě třetiny jsou dary od lidí, kteří nám to dávají svobodně po zkušenosti s námi nebo protože se o nás doslechli," dodala.

Stát podporuje jen 3 % neziskových organizací

Samotné neziskové organizace jsou veřejností vnímány jako přítěž státního rozpočtu. Podle posledních údajů vlády obdržely neziskové organizace za rok 2015 kolem 16,5 miliardy korun. "Pouze 3 % neziskovek jsou podporovány státem a patří mezi ně i sportovní spolky, myslivci nebo i politické strany," uvedl Basch.

Nadace OSF získala loni celkem 44,5 milionu korun. Mezi podporovatele patří i americké velvyslanectví s 1,1 milionem na podporu demokracie a společnost Google, která darovala 1,5 milionu na datovou žurnalistiku. 

V Maďarsku i Polsku se neziskové organizace staly terčem kritiky. Nadace OSF byla maďarským premiérem Viktorem Orbánem obviněna z přivážení uprchlíků do země. Činnost neziskových organizací tam začala být omezována. "Poslední dobou roste politický tlak. Je to nebezpečný fenomén, kdy budou neziskovky nuceny ukončit nebo omezit svou činnost," varoval ředitel před situací v dalších evropských státech.

Nadace OSF v Česku funguje již 25 let. Za loňský rok darovala 58 milionů na projekty spojené se vzděláním, státní správou nebo rovnou příležitostí pro ženy a muže. V minulosti finančně podpořila i iniciativu Rekonstrukce státu při prosazování zákonu o registru smluv.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy