Žalobci viní Grygárka, že bagatelizoval vyšetřování Janouškových peněz

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 2. 2014 16:05
Foto: Tomáš Kunc

Praha – Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek podle olomouckých žalobců nezahájil vyšetřování původu peněz lobbisty Romana Janouška. V jeho obvinění se však dočteme navíc i to, že švýcarskou žádost o právní pomoc „nepřiléhavě bagatelizoval“. Deník Insider to vyčetl z Grygárkova obvinění, se kterým se měl možnost detailně seznámit.

Libor Grygárek byl ze zneužití pravomocí obviněn v prosinci minulého roku. Podle informací Insideru se tak stalo jen krátce poté, co k případu několik hodin vypovídal bývalý ředitel protikorupční policie Jiří Novák.

V krátkosti připomeňme, o co v případu jde. Koncem roku 2008 dorazila na pražské vrchní zastupitelství žádost o právní pomoc ze Švýcarska. Tamní prokuratura totiž zjistila, že se na kontech, ke kterým má přístup lobbista Roman Janoušek, vyskytují podezřelé stamilionové částky, a prostředky zablokovala.

„Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek přístup, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc, kterou před lety získala MF Dnes, federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon.

Dopis ze Švýcarska dostal na stůl ředitel šestého odboru vrchního zastupitelství, který se specializuje na hospodářskou kriminalitu, Zbyněk Eger. Ten navrhl oslovit protikorupční policii a svůj záměr sdělil dopisem Liboru Grygárkovi, který tehdy pracoval jako náměstek vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

Grygárek však doplnil Egerův dopis před předáním Rampulovi svým komentářem, čímž podle žalobců zneužil své pravomoci. „Grygárek žádost nepřiléhavě bagatelizoval s tím, že jejím obsahem je v podstatě lustrace,“ píše se v exnáměstkově obvinění. Bývalý náměstek však nevydal žádný pokyn k tomu, aby se žádosti nevyhovělo, ani za tím účelem, jak sám Eger vypověděl, nevytvářel žádný nátlak.

Eger se tak podle plánu obrátil na protikorupční policii s tím, ať podnět ze Ženevy prověří. Jenže útvar „důsledně nesplnil pokyn státního zástupce“, píše se v Grygárkově obvinění.

Také v tom vidí žalobci další jeho pochybení. „Grygárek na to nereagoval a záměrně neučinil žádná opatření,“ uvedl v dokumentu státní zástupce. Jinými slovy nedonutil policii k vyšetřování, což podle olomouckých žalobců měl udělat.

„Jedná se o takzvanou aktivní působnost. Státní zástupce dostal informace o možné trestné činnosti českého občana a neučinil žádné kroky k jejímu prověření,“ řekl Insideru žalobce Petr Šereda, který v kauze Grygárek vedl řadu výslechů.

Neformální styky

Případ provází řada podivností. Tehdejší ředitel protikorupční policie Jiří Novák byl totiž podle žalobců v neformálním styku se Švýcary již nejméně čtvrt roku před zasláním oficiální žádosti tamní prokuratury.

„Policejní orgán nereagoval ani na požadavek státního zastupitelství, aby se vyjádřil k dříve vedeným jednáním,“ dočteme se k tomu v obvinění.

Vyslechnutých je již celá řada. Namátkou státní zástupci Ladislav Letko, již zmíněný Zbyněk Eger, Marcela Kratochvílová, bývalý šéf protikorupční policie Jiří Novák či exnáměstek policejního prezidenta Jiří Houba.

A není vyloučeno, že se počet obviněných rozšíří. „Vyšetřujeme případ komplexně. Je to otázkou dalšího dokazování,“ uvedl návladní Šereda.

Nic se nestalo

Ačkoli v Grygárkově obvinění státní zástupce naznačuje, že za účelové „nevyšetřování“ Janouška je zodpovědná i protikorupční policie, když „důsledně nesplnila pokyn státního zástupce“, jak již bylo řečeno, oficiální závěry tvrdí něco docela jiného.

Insider totiž zjistil, že práci vyšetřovatelů zkoumala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Nebylo zjištěno žádné pochybení ze strany příslušníků ÚOKFK a věc byla uložena,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Sándorová.

Vyšetřování GIBS skončilo na jaře loňského roku a u výslechu se tehdy vystřídalo kompletní vedení protikorupční policie včetně někdejšího ředitele Nováka nebo pozdějšího ředitele Finančně analytického útvaru Ministerstva financí ČR Milana Cícera, který na útvar dorazil poté, co odpověď do Švýcarska odešla.

Do komunikace ohledně lobbistových zahraničních kont se nakonec zapojil i již zmíněný FAÚ – s otázkou na Janouškovy účty kontaktovali ministerští analytici své švýcarské protějšky. Tamní analytici však svým českým kolegům odepsali, že výsledky šetření již předali prokuratuře, a tak žádné údaje poskytnout nemohou - tím vše skončilo.

Potvrdí to Nešpůrek

Teorii o tom, že Grygárek znemožnil vyšetřování „pro svůj osobní a přátelský vztah k osobě, jejíž finanční prostředky byly v zahraničí zajištěny,“ – tedy Romanu Janouškovi –, dokládají vyšetřovatelé i časovým údajem. „Znali se nejméně od listopadu 2008,“ tvrdí žalobce. To však Grygárek popírá.

Detektivové délku jejich známosti dokládají svědectvím Vladimíra Nešpůrka (později si změnil jméno na Vladimír Svoboda), exnáměstka Technické správy komunikací hlavního města, který byl spolupracovníkem zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

Z Prahy do Olomouce

Na Ústavním soudu již od září leží stížnost podaná Tomášem Sokolem, který v kauze Nagyová obhajuje zpravodajce Ondreje Páleníka. Stížnost napadá územní příslušnost kauzy – zjednodušeně tedy říká, že přesunutím dozoru z Prahy do Olomouce byla porušena ústavní práva obviněných.

Soudce Jan Filip, který o stížnosti rozhoduje, si obratem vyžádal repliky obou zúčastněných stran – tedy jak Sokolovu, tak olomouckých žalobců.

Klíčovou argumentací vrchního žalobce Ivo Ištvana pro přesun do Olomouce přitom byla právě role náměstka Grygárka, který měl v údajné korupční hydře plnit roli „zametače“, tedy dohlédnout na to, aby na případné vyšetřování Ivo Rittiga nebo Romana Janouška vůbec nedošlo, nebo aby se smetlo ze stolu.

Bůra, dvojku a jedničku 

Státní zástupce Ištvan navíc ve svém dopisu Ústavnímu soudu odhalil, že Grygárka podezírá z daleko závažnějších zločinů, než je zneužití pravomoci – mimo jiné sabotáže, které se měl dopustit spolu s bývalým náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem, nebo přijímání úplatku.

„Z hovorů mezi Ivo Rittigem a Davidem Michalem (oba jsou nyní obviněni v kauze Dopravního podniku – pozn. red.) vyplynulo, že Grygárkovi dával Rittig bůra za nějaké věci, David Michal mu posílal dvojku a osobně mu dával jedničku a půl,“ shrnuje Ištvan shromážděné odposlechy a dodává, že „uvedené výrazy jsou běžně v dané trestní věci používány pro vyjádření peněžních částek v milionech korun českých“.

Grygárek však dosud nebyl obviněn z přijímání úplatku ani ze sabotáže.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy