Za Nagygate čelí policisté sedmadvaceti trestním oznámením

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 7. 2013 14:17
Osmičlenný policejní tým, který vyšetřuje případ expremiérovy sekretářky Jany Nagyové a pražských kmotrů, udělal 31 domovních prohlídek a sám čelí 27 trestním oznámením.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Osmičlenný policejní tým, který vyšetřuje případ expremiérovy sekretářky Jany Nagyové a pražských kmotrů, udělal 31 domovních prohlídek a sám čelí 27 trestním oznámením.

Verdikt Nejvyššího soudu, který propustil tři obviněné exposlance a přivolal na vyšetřovatele ostré výpady exprezidenta Klause, expremiéra Nečase a prvního místopředsedy TOP 09 Kalouska, je tak z pohledu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu pouze dalším pokračováním nepříjemností, se kterými se musí od počátku vyšetřování potýkat.

Insider zjistil, že pro policisty samotné je mnohem větší nepříjemností než výpady politiků právě to, že musí průběžně vysvětlovat svůj postup Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Ta prošetřuje zmíněných sedmadvacet trestních podnětů, které na policisty a dozorující státní zástupce podali právníci, kteří zastupují osoby vyšetřované či prověřované v případu Nagyová.

Historické vyšetřování

Zájem GIBS komplikuje práci několika policejních úředníků, kteří musí zpracovat obrovské množství důkazního materiálu, který byl nabírán po roce odposlechů, při výsleších svědků a především při jedenatřiceti cílených prohlídkách v domácnostech politiků a lobbistů, několika soukromých a státních firem, případně bankovních schránek.

Vyhodnocení dokumentů, zpracování dalších obvinění a podrobné procesní návrhy mohou být hotovy do konce srpna. Když policisté dotáhnou svou práci do konce, může Česko poprvé v historii získat přehled o tom, jak fungoval klientský systém, který dvacet let spojoval veřejnou správu, politické strany a státní či polostátní podniky.

Instituce, jako byly ČEZ, Lesy ČR, Pozemkový fond, České dráhy, pražský magistrát s dopravním podnikem, VZP, ŘSD, SŽDC, ČEPS, Správa hmotných rezerv a další, rozdělovaly každoročně miliardy korun. Skandály s neprůhlednými zakázkami pro kartely spřátelených firem plní titulní stránky novin už řadu let. V nejvyšších orgánech zmíněných institucí přitom tradičně zasedají politici nominovaní parlamentními stranami, kterým jsou k dispozici elitní právníci. Ti organizují veřejné zakázky a dohlížejí, aby skandály skončily několika novinovými články a nezačaly se vyšetřovat.

Konec jedné komplikace

Osmičlenný tým ÚOOZ překročil pomyslnou hranici, za kterou se dosud vyšetřovat nesmělo, a pokud dokončí svou práci, přinese dosud unikátní informace o klientském systému. Například o tom, jak vysokou „přidanou hodnotu" inkasovali kmotři, kteří průběh zakázek kontrolovali. Případně může obvinit jeho klíčové postavy z řad politiků, lobbistů a právníků.

Propuštění tří někdejších poslanců z vazby policisté nelitují. Znamená pro ně především víc času, který mohou věnovat něčemu důležitějšímu. Výslechy komplikovaly vyšetřování tím, že se musely neustále odkládat. Advokáti všech zatčených chtěli být u každého výslechu, i když se netýkal jejich klienta, a málokdy se dokázali shodnout na termínu.

Samotný verdikt Nejvyššího soudu podle policistů vyšetřování nezpochybnil. „S nadsázkou řečeno, Nejvyšší soud prohlásil, že se ve sněmovně může vraždit. Neřekl však, že se tam nevraždilo," shrnuje postoj k verdiktu jeden z policistů, který je s průběhem vyšetřování obeznámen.

Petr Holub

Foto šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty: Vojtěch Marek/Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy