Byznys – Rakouská firma Senecura je významným hráčem na evropském trhu se službami pro seniory – v Rakousku a Švýcarsku provozuje desítky nadstandardních zařízení s osmi tisíci lůžky. Nyní nakročila k další obrovské expanzi, a to do České republiky. Během deseti let zde chce vybudovat síť poboček pro seniory s deseti tisíci lůžky.
„Nechceme vytvářet pouze ubytovací kapacitu ústavního typu. V našich domech bude umožněno žít samostatným životem, bude zde respektováno přání a soukromí každého, přitom ale vždy bude k dispozici podaná ruka či pomoc v podobě poskytovaných sociálních služeb,“ říká Robert Sekera, jednatel firmy Senior Holding, která vznikla spojením místních investorů a české pobočky rakouské Senecury.
Se stavbou svého prvního zařízení začala společnost minulý týden v pražské Klamovce, druhé se plánuje v Chrudimi.
Seniorů rychle přibývá
Péče o seniory se stává stále zajímavějším byznysem. Už proto, že jich rychle přibývá a za čtyřicet let již budou podle odhadů Českého statistického úřadu tvořit lidé nad 65 let třetinu české populace, tedy dvakrát tolik co dnes. Do důchodového věku se navíc již dostávají ročníky, které si díky vyšším příjmům v posledních dvaceti letech mohou dovolit i více nadstandardní péči ve stáří.
V České republice proto v posledních letech přibývá zařízení, která jim nabízejí lepší a širší služby – ovšem také za nadstandardní peníze. Například ve čtyřech domech firmy Anavita, které jsou určené zejména pro lidi trpící stařeckou demencí, stojí pobyt mezi 15 a 22 tisíci korun měsíčně.
Je v nich zahrnuta komplexní péče, rehabilitace, zdravotnická péče a také hygienické potřeby. Za příplatek pak firma dokáže vyhovět i požadavkům nad základní rámec služeb. I přes vyšší cenu je zájem o místa v nich velký.
„Přece jenom počet potřebných lidí podstatně převyšuje kapacitu počtu lůžek a je to znát na zájmu žadatelů o naše ještě dnes nedokončené domovy v Olomouci a Havířově,” uvedl Jiří Dušek, který vede Domov seniorů firmy Anavita v Modřicích nedaleko Brna.
Klienti s Alzheimerovou nemocí
Především na klienty se stařeckou demencí nebo Alzheimerovou osobou se zaměřuje i rakouská Senecura. Součástí stavěných rezidencí bude například také terapeutická zahrada.
O cenách, které budou klienti platit v nové pražské rezidenci pro seniory, zatím zástupci Senior Holdingu hovořit nechtějí. „Nebudou se však výrazněji lišit od cen, které jsou v podobných zařízeních běžné,“ říká projektový manažer Jaroslav Železný.
V Česku vznikají také stavby, které se zaměřují především na soběstačné seniory.
„Nabízíme samostatné bezbariérové byty s prostředím přírodního parku a nabídkou asistenčních služeb. Navíc podnikáme výlety a připravujeme další kulturně-společenské aktivity,” popisuje Emil Fedoš ze společnosti Senior Park, která provozuje čtyři zařízení a další tři chystá.
Zuzana Košutová
(S přispěním Aleše Měřičky)