Vláda má plán reforem, ale bude ho muset přepsat

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 2. 2014 15:13
Vládní tým sice zveřejnil své programové prohlášení, avšak konrétně plány současné vlády na nejbližší dva roky obsahuje jiný dokument.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Vládní tým sice zveřejnil své programové prohlášení, avšak detailněji obsahuje plány současné vlády na nejbližší dva roky jiný dokument.

Zatímco programové prohlášení je učesané a málo konkrétní, aby s ním poslanci koalice měli co nejmenší problémy, podklady pro takzvaný Národní plán reforem, který musí vláda projednat v Bruselu a který má deník Insider k dispozici, nabízí už některé konkrétní kroky, jak budou Bohuslav Sobotka a spol. vládnout.

Insider má k dispozici pracovní podklady pro přípravu plánu a premiér Sobotka připouští, že ještě dozná změn. "Nepochybně bude muset, musí to být v souladu s hospodářskou politikou vlády," komentoval zatím víceméně odmítavý postoj zaměstnavatelů i odborářů premiér s tím, že věc má na starosti vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Ceny pro důchodce

Takže sice platí, že vláda bude od roku 2015 valorizovat důchody podle růstu cen a růstu reálných mezd, jak naznačuje programové prohlášení, avšak plán reforem to zpřesňuje. Nebude se totiž důchodcům přidávat podle inflace, ale podle pohybů ve spotřebitelském koši penzistů.

"Podle navrženého vzorce by se od roku 2015 důchody valorizovaly pouze podle růstu indexu spotřebitelských cen domácností důchodců,“ čteme v podkladech pro Národní plán reforem (zvláštní spotřební koš právě pro penzisty určuje statistický úřad).

Podklady pro plán reforem připouštějí, že tento nápad, jak nově přidávat důchodcům, "nebyl zatím vládou projednán“, a také to, že „rozhodnutí o dalším postupu by mělo padnout v nejbližší době".

Bonus pro potřebné

Vládní materiál také přináší zavedení sociálního bonusu pro čerstvé absolventy vysokých škol nebo lidi nad 50 let, kteří jsou, jak se přesně uvádí, "sociálně potřební". Těmto lidem by vláda ráda už od roku 2015 odpustila na rok platby sociálního pojištění.

Slabinu tohoto plánu však odhaluje předseda odborového svazu Kovo Josef Středula. „Co je to ale sociální potřebnost?“ říká."Tohle je prostě sci-fi. Když vláda hledá peníze na svůj program, měla by zvážit jakýkoliv krok, který jde opačným směrem. Tím nesnižuju problém padesátiletých. Ale takové konkrétnosti do Národního programu reforem nepatří," kroutí hlavou odborář.

Plán reforem pak završuje ochranu penzistů ještě v jednom bodě. Zatímco Evropská unie doporučuje České republice zvýšit skutečný věk odchodu do penze a omezit možnosti, jak odejít do důchodu předčasně, vláda se k něčemu takovému nechystá. Argumentuje tím, že lidí odcházejících do penze předčasně není mnoho a že navíc v té době využívají "vlastní naspořené prostředky".

Sliby chyby, milé rodiny

Konkrétnější je vláda ohledně podpory rodin s dětmi, kterou do koaliční smlouvy prosadili lidovci, a přiznává mimoděk, že některé proklamované kroky nejsou vůbec jisté.

V nynější verzi Národního plánu reforem kabinet totiž připouští, že snížit sazby DPH na dětské pleny, dětskou výživu nebo na léky a knihy by bylo možné jen "po projednání s institucemi EU".

Osud Národního plánu reforem 2014 je zatím nejistý. Sociálním partnerům vlády – zástupcům zaměstnavatelů a odborů – se nelíbí, že něco jiného by vláda slibovala doma a něco jiného v Bruselu.

"Národní plán reforem byl vypracován ještě před programovým prohlášením vlády. Je potřeba, aby to bylo v souladu. Takže je potřeba to přepracovat," říká předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.

A zcela se s ním shoduje odborář, předseda svazu Kovo Josef Středula: "Vždyť to vznikalo už před příchodem této vlády. Mělo by se to stáhnout."

Jan Němec

 

 

Právě se děje

Další zprávy