V 90. letech zachránili přerovskou Meoptu. Teď chtějí pomáhat firmám s expanzí do USA

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2014 20:30
Majitelé přerovské Meopty, předního světového výrobce optické techniky, do projektu, na němž spolupracují s Asociací malých a středních podniků, už investovali zhruba půl milionu dolarů.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Když po druhé světové válce emigrovali jablonečtí manželé Rausnitzovi se svými třemi syny do USA, s rozjetím byznysu jim pomohla jiná, tehdy už slavná rodina s kořeny v Čechách – Swarovští. Dnes jsou z nich zámožní, úspěšní byznysmeni a chtějí také někoho podpořit. Rozhodli se proto zafinancovat podnikatelský inkubátor pro menší české firmy, jež se chtějí prosadit na americkém trhu.

Majitelé přerovské Meopty, předního světového výrobce optické techniky, do projektu, na němž spolupracují s Asociací malých a středních podniků, už investovali zhruba půl milionu dolarů. Pronajali kanceláře, výrobní halu a sklady v průmyslovém parku přímo v New Yorku. Zajistí také právní poradenství, překladatele, pomohou s kontakty či vyřizováním administrativy, nabídnou i místo v kontejnerech plujících přes oceán.

„Jsme připraveni investovat dalších sto až dvě stě tisíc dolarů jednotlivě na vybrané společnosti,“ říkají majitelé Meopty.

Zájemci se mohou u Asociace pro malé a střední podniky hlásit do konce ledna, pohovory s vybranými adepty budou probíhat v únoru a v březnu v areálu Meopty v Přerově, přímo se jich bude účastnit 51letý Gerald Rausnitz. Ten spolu se svým 86letým strýčkem Paulem krachující moravskou fabriku v 90. letech koupil a postupně z ní vybudoval špičkového výrobce sportovních dalekohledů nebo čoček pro kontrolu mikročipů.

„Disponujeme infrastrukturou a zkušenostmi potřebnými k tomu, aby mohly české společnosti v USA uspět,“ vysvětluje česko-americký byznysmen, proč se strýcem vymysleli, že v New Yorku rozjedou inkubátor pro české podnikatele. „Nakonec z toho může těžit nejen Meopta, ale i česká a americká ekonomika,“ dodává Rausnitz s tím, že Češi jsou prý velmi vynalézaví.

Projekt zároveň chápe nejen jako službu, ale zároveň jako byznysovou příležitost: „Je to teď na americkém trhu naše obchodní strategie číslo jedna.“ Na projektu se totiž budou přímo podílet zaoceánští zaměstnanci Meopty, firma by chtěla expanze jiných podnikatelů využít i pro rozšíření svého obchodu.

„Asociace malých a středních podniků bude fungovat jako kontaktní místo pro zájemce, uděláme zároveň určitý předvýběr. Postaráme se také o marketing,“ popisuje předseda asociace Karel Havlíček, který v New Yorku včera dojednával poslední detaily spolupráce s rodinou Rausnitzových.

Ta předtím, než po revoluci získala společnost, jež dnes zaměstnává dva tisíce lidí a ročně utrží kolem dvou miliard korun, vybudovala dvě úspěšné firmy v USA. První byla bižuterní společnost WEPRA, kterou v roce 2000 po odchodu Paulových bratrů do důchodu koupil koncern Swarovski.

Druhou byla Tyrolit Company, která vyráběla mimo jiné skla do kokpitů letadel. Postupně se z ní ale stala severoamerická filiálka Meopty, její pracovníci například sestavují výrobky, které do USA připlují z Přerova.

„Nešel jsem do ní proto, abych vydělal peníze. Já jsem si chtěl dokázat, že mohu něco i sám, bez svých bratrů, postavit na nohy,“ zavzpomínal vloni Paul Rausnitz, proč jej Meopta v 90. letech tolik zaujala, že si ji koupil.

Luboš Kreč

 

Právě se děje

Další zprávy