Kdo-Kde-S kým - Nový spolupracovník prezidentského kandidáta Jana Fischera, americký poradce Garrett Marquis, je tajuplný muž.
Deník Insider zjistil, že sice svou agenturu Prism Strategy prezentuje hlavně jako americkou firmu, ale on sám působí tady v Česku. Alespoň tedy na webu společnosti nabízel kontakt přes mobil s českou předvolbou a na Facebooku má jako místo pobytu uvedenu Prahu.
Garrett Marquis, který se podle informací dosažitelných na internetu podílel v roce 2008 na prezidentské kampani republikána Johna McCaina, však s novináři nekomunikuje. Deníku Insider odpověděl na jedinou otázku: uvedl, že už nepracuje v nadaci a knihovně Ronalda Reagana, kde působil na vysokém postu coby ředitel pro vnější vztahy.
Právě toto angažmá ho přitom mohlo do Česka přivést. Shodou okolností totiž čeští diplomaté velmi usilovali o to, aby v Praze vznikla pobočka Reaganovy nadace.
O Garrettu Marquisovi, kterému Kancelář Jana Fischera omylem zaslala 35 tisíc dolarů (částku pak stornovala a odeslala 35 000 v českých korunách), je dohledatelné i to, že je zřejmě jedinou postavou firmy Prism Strategy.
„Ať už potřebujete ovlivnit mínění v našem hlavním městě, nebo na svém vlastním dvorku, Prism Strategy identifikuje správnou platformu, vyvine rychlost, zainteresuje klíčové figury a zaktivuje voliče,“ překládá Insider angličtinu z webu společnosti, který je ilustrován obrázky z Washingtonu.
Pro Jana Fischera má dělat politické analýzy a poskytuje také „doporučení na základě svých zkušeností z obdobných projektů v USA“.
Fischerovu kancelář prý pan Marquis oslovil sám. O jeho dalších aktivitách v Česku či v USA není nic známo.
Nicméně jeho dřívější zaměstnavatel, zmiňovaná Reaganova nadace, měl v Česku rozjeté poměrně silné projekty. Například loni nadace uspořádala v Praze konferenci u příležitosti 100. výročí narození tohoto bývalého amerického prezidenta. Plánovala také v Praze otevřít svou pobočku. O projekt měli zájem hlavně čeští pravicově smýšlející diplomaté, například současný velvyslanec v Moskvě Petr Kolář.
„Ten projekt bohužel zatím nevyšel. Reaganova nadace byla připravena se na tom podílet půl na půl. Jejich podmínka ale byla, aby investorem v Česku nebyl pouze stát, ale i privátní subjekt. Ten se však nepodařilo sehnat,“ řekl deníku Insider Kolář.
Ještě letos prý o pobočce jednal v USA ministr obrany Alexandr Vondra.
Kolář – ještě coby ambasador v USA – stál i u zrodu myšlenky přivést do Česka think-tank Aspen Institute, který začíná fungovat v těchto dnech. Dnes otevřel svou první akci, mezinárodní konferenci o transatlantických vztazích za účasti bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové.
Pro Aspen se soukromého investora sehnat podařilo, je jím především finančník Zdeněk Bakala, ale i další soukromé subjekty. Přestože americké think-tanky tradičně inklinují k některé ze dvou klíčových politických stran v USA, tedy k republikánům či demokratům, Aspen má být vyvážený.
A právě proto chtěli do Česka diplomaté blízcí ODS a TOP 09 přivést i nefalšovaný republikánský think-tank, jakým je knihovna Ronalda Reagana.
„Už v ní nepracuji. Na další otázky odpovídat nebudu,“ řekl Insideru Garrett Marquis. Po telefonátu Insideru si ze svého webu smazal i telefonní číslo.