Ukrajina zná hlavní kandidáty na prezidenta země. Moskva mezi nimi hledá svého favorita

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 3. 2014 14:18
Za situace, kdy jsou vztahy mezi Kyjevem a Moskvou krajně napjaté, Kreml nebude otevřeně podporovat žádného kandidáta. Taková podpora by byla demonstrativním polibkem smrti.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza – Za poslední měsíc se vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou dostaly na bod mrazu: Moskva okupuje ukrajinský poloostrov Krym, ignoruje současnou vládu v Kyjevě a na rusko-ukrajinské hranici stojí tisíce vojáků s trikolorou na nášivkách. To ale neznamená, že Kreml chce politický vliv na Ukrajině vyměnit za trvalou konfrontaci.

Nehledě na agresivní rétoriku Rusko nechce ztratit Ukrajinu. Ve hře je hodně – ekonomická spolupráce, tranzit energetických surovin, možná integrace Ukrajiny s EU a NATO, a samozřejmě legitimizace ruské anexe Krymu Kyjevem.

A třebaže Kreml trvá na tom, že politický uprchlík Viktor Janukovyč, který se skrývá v Rusku, je stále zákonnou hlavou Ukrajiny, mezi pretendenty na nového prezidenta, o němž Ukrajinci rozhodnou 25. května, hledá „svého“ kandidáta.

Čokoládový král a Darth Vader

Ukrajinské centrální volební komisi podalo dokumenty už 24 zájemců o prázdné prezidentské křeslo. Mezi nimi figurují známí politici, ale i zjevní outsideři, kteří se pouze chtějí zviditelnit – jako třeba místopředseda ukrajinské Internetové strany Darth Alexejevič Vader. (http://www.ipu.com.ua/news/Dart_Vejder_primet_uchastie_v_vyborah_prezidenta-000421/ )

Největší šance stát se pátým ukrajinským prezidentem má „čokoládový král“ Petro Porošenko. Symbolicky pátý nejbohatší Ukrajinec už v minulosti řídil státní resorty – za vlády Viktora Juščenka byl ministrem zahraničí, během prezidentování Viktora Janukovyče krátce vedl ministerstvo hospodářství. Během únorové revoluce v Kyjevě aktivně podporoval opozici.

Porošenkovy preference podle posledních průzkumů přesahují 20 procent. Na druhém místě by se umístil jeden z hlavních vůdců bývalé protivládní opozice Vitalij Kličko. Známý boxer ale překvapivě z boje o prezidentský post odstoupil a vyjádřil podporu právě Porošenkovi.

Zatím nepříznivě předvolební průzkumy vyznívají pro první dámu ukrajinské politiky Juliji Tymošenkovou. Její podpora se pohybuje okolo deseti procent a ze všech demokratických kandidátů má nejvyšší negativní rating. Expremiérce nepomohl ani – pravděpodobně záměrně – uniklý záznam telefonního rozhovoru, ve kterém hrozí Rusku i konkrétně Putinovi.

Ukrajinu také stěží ovládnou radikálové, kterými Moskva straší Rusy i celý svět – podpora Dmytra Jaroše, šéfa krajně pravicového Pravého sektoru, a Oleha Ťahnyboka, předáka nacionalistické partaje Svoboda, se shodně pohybuje okolo 3 procent.

Rusko hledá prezidenta

Za situace, kdy jsou vztahy mezi Kyjevem a Moskvou krajně napjaté, Kreml nebude otevřeně podporovat žádného kandidáta. Taková podpora by byla demonstrativním polibkem smrti.

Jak sdělil Insideru Andrej Danilov, viceprezident ukrajinského Institutu mediálního modelování a politicko-ekonomické analýzy Perspektiva, prorusky se bude profilovat kandidát bývalé vládní strany – Strany regionů. Ta po víkendovém sjezdu poslala do boje o prezidentské křeslo kontroverzního bývalého gubernátora Charkovské oblasti Michaila Dobkina, který je obviněn z podněcování k separatismu a z ohrožování ústavního pořádku. „Dobkin nemá žádné šance zvítězit, ale bude na sebe soustřeďovat pozornost radikální rétorikou,“ uvedl ukrajinský expert.

Dobkin je jediný z vlivných prezidentských kandidátů, který dlouhodobě podporuje federalizaci Ukrajiny. Rozdrobení Ukrajiny na autonomní regiony přitom požaduje také Rusko. Podle Moskvy to je řešení, jak stabilizovat situaci v zemi.

Pro Kreml je Tymošenková dobrá

Pokud se situace na Ukrajině nezmění a prezidentské volby budou soubojem mezi Porošenkem a Tymošenkovou, podle experta by Moskva preferovala právě expremiérku. S ní je Vladimir Putin ochoten spolupracovat, na rozdíl od proevropsky orientovaného oligarchy.

Ruského prezidenta a Tymošenkovou pojí dávná přízeň. Kreml na její vítězství sázel ještě v roce 2010, kdy v druhém kole nakonec prohrála s Janukovyčem o pouhá 3 procenta. Putin zároveň ostře protestoval, když byla Tymošenková v říjnu 2011 odsouzena na 7 let za údajné zneužití pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách plynu s Gazpromem.

„Tymošenková může Putinovi momentálně vyhovovat. Rusko ale dlouhodobě bude podporovat kandidáta Strany regionů, který v budoucnu může vytvořit v parlamentu prorusky orientovanou koalici,“ myslí si Andrej Danilov.

Jiří Just

 

Právě se děje

Další zprávy