Inside sport – Na kalendáři visí lístek s datem 13. března 1963, diváci na Strahově se těší na slavnou Benfiku Lisabon v čele s Eusébiem. A zápas čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí předznamená i slavnostní chvilka: To když šéfredaktor France Footballu předává kapitánovi domácích Josefu Masopustovi Zlatý míč, trofej určenou nejlepšímu fotbalistovi Evropy.
A teď kvízová otázka: Za jaký tým tehdy Masopust nastoupil? Někdo řekne: Dukla Praha. Ale někdo se třeba může podívat na webové stránky UEFA a hledat v sekci UEFA Champions League a její podsložce Historie. A tam najde, že proti Benfice tehdy v duelu PMEZ, předchůdci dnešní Ligy mistrů, nastoupil klub jménem… 1. FK Příbram!
A ve všech jiných evropských zápasech, co kdy fotbalisté v dresech s nápisem Dukla Praha sehráli, jakbysmet. Podle uefa.com to byli hráči 1. FK Příbram.
Jak je to možné? Jen počkejte, to ještě není všechno. V roce 1985 vyhrály československou sezonu Vítkovice. Také si poté zahrály PMEZ, například proti Paris SG. Ale na webu UEFA si přečtete, že to byla Karviná.
Zbláznili se snad na UEFA? ptáte se. Kdepak, tenhle zmatek se částečně přenesl třeba i do historické tabulky Gambrinus ligy, která ještě dnes kolem poledního visela na oficiálních stránkách www.gambrinusliga.cz.
A přesně kvůli těmto zmatkům se zdroje rozcházely i v tom, zdali je Znojmo, které v pátek nastoupilo vůbec poprvé k duelu české nejvyšší soutěže, jejím 32., nebo 33. účastníkem.
Co ty zmatky způsobilo? Fúze, propojení klubů Dukla Praha a Příbram a klubů z Karviné a Vítkovic, k nimž v nedávné minulosti došlo. A fakt, že se poté objevila zase nová Dukla Praha a že se Karviná po roce od Vítkovic opět oddělila, což například webové stránky uefa.com nereflektují.
Zejména v případě Dukly Praha není divu, že panují zmatky: 11 mistrovských titulů, které získali hráči kolem Masopusta, Nehody, Viktora či Vízka, si totiž do své vlastní historie zahrnuje jak dnešní 1. FK Příbram, tak dnešní Dukla Praha. Stačí se podívat na jejich weby.
„Musím požádat generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepku, aby to na UEFA projednal, jestli by to mohli nějak upravit. Vždyť selský rozum říká, že ty zápasy přece hrávala Dukla Praha, ne Příbram,“ říká Jaroslav Kolář, předseda Pracovní skupiny pro historii a statistiku, kterou zřizuje Fotbalová asociace ČR.
Stejně tak už Kolář poté, co ho na zmatky upozornil deník Insider, oslovil i Daniela Hajného, mluvčího Ligové fotbalové asociace, aby upravil historickou tabulku soutěže na stránkách www.gambrinusliga.cz.
Pojďme si vysvětlit, o co vlastně jde. Začněme tím jednodušším příběhem o Vítkovicích a Karviné. Historická tabulka na oficiálním webu Gambrinus ligy je vnímala jako jeden subjekt, jméno vítkovického klubu bylo z historické tabulky chybně škrtnuto, navzdory tomu, že ostravský klub pod názvem FC Kovkor Vítkovice sehrál první ročník samostatné české ligy 1992/94, ve kterém sestoupil.
„S Karvinou se Vítkovice sloučily až poté, na rok – a v roce 1996 se zase rozdělily na dva kluby. Každopádně ale není nejmenší důvod k tomu, aby se ta vítkovická sezona 1993/94 v historické tabulce zahrnovala pod karvinskou bilanci,“ říká Kolář.
Sama Karviná pak hrála nejvyšší soutěž v sezonách 1996/97 a 1998/99. Správně má tedy na kontě 60 utkání v české nejvyšší soutěži a Vítkovice 30.
Tím pádem je Znojmo nikoli 32., ale 33. účastníkem Gambrinus ligy v její 21leté historii.
S Duklou a Příbramí je to kapku složitější. Co se týče historické tabulky Gambrinus ligy, pak oficiální stránky soutěže přičítaly Dukle před rozehráním nového ročníku 120 utkání v české lize a Příbrami 420. Podle Koláře jsou správná čísla Dukla 90 a Příbram 450.
Ten příběh je ale košatý a je zapotřebí odvyprávět si tu kousek historie. Klub, za který hrával Masopust a další legendy, si v nové české lize po rozpadu federace nesporně zahrál také její první ročník: Dukla v sezoně 1993/94 spolu s Vítkovicemi sestoupila.
Posléze začala její spolupráce s Příbramí, na jaře 1997 došlo ke sloučení obou klubů, za Duklu tehdy jednal Bohumír Ďuričko, ano, ten, co se posléze „proslavil“ zejména jako střelec, který na akci pořádané Jiřím Paroubkem v kavárně Monarch zabil Václava Kočku mladšího. Za Příbram pak tehdy při jednáních o sloučení klubů vystupoval Jaroslav Starka. V praxi šlo o to, že Ďuričko Starkovi pražskou Duklu v podstatě prodal. A to včetně trofejí a mistrovských pohárů z masopustovské i pozdější éry.
Sloučený klub vyhrál na jaře 1997 na Julisce druhou ligu a nastoupil i v pohárovém finále se Slavií. Následně byl přestěhován do Příbrami, kde od sezony 1997/98 hrával prvoligové zápasy. Nejdřív jako Dukla, později jako Dukla Příbram, pak Marila Příbram, dnes 1. FK Příbram.
Zároveň se ovšem probudila další Dukla. Jak se to stalo? Po odstěhování A-týmu do Příbrami zůstaly na Julisce mládežnické celky, a to pod historickou značkou Dukla Praha. Po sloučení s VTJ Dejvice získal tento subjekt posléze i soutěž mužů a pomaličku se zase začal drát nahoru. Do druhé ligy poskočil tak, že si vyměnil soutěž s Jakubčovicemi. A teď už je opět účastníkem nejvyšší soutěže, na Julisce načal už třetí prvoligovou sezonu v řadě.
Potíž je v tom, že jak klub z Příbrami, tak ten z Julisky uvádí na svých webových stránkách, že v minulosti získal 11 mistrovských titulů. A Starkově Příbrami se teze, že je současná Dukla přímým nástupcem té bývalé Dukly, vůbec nepozdává. Před jedním vzájemným zápasem s Duklou dokonce nechal Starka na vstupenky a plakáty natisknout, že do Příbrami přijedou Jakubčovice…
Z hlediska historické tabulky Gambrinus ligy jsou sporné sezony 1993/94, kdy původní Dukla na Julisce spadla z ligy, a sezona 1997/98, kdy subjekt pod názvem Dukla odehrál ligový ročník v Příbrami.
„Ta první sezona by měla být připsána té Dukle, co na Julisce působí teď, ten ročník 1997/98 zase Příbrami,“ míní Jaroslav Kolář, šéf statistické a historické pracovní skupiny FAČR.
Luděk Mádl