Tajemství kmotra Janouška: Zůstane to mezi námi

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2012 13:31
Naděje, že se dozvíme, jak to přesně bylo s Romanem Janouškem a jeho kamarády z politiky a tajných služeb, natož jestli právě díky nim bývalý číšník zázračně zbohatl, je už podle Insideru v podstatě nulová.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Naděje, že se dozvíme, jak to přesně bylo s Romanem Janouškem a jeho kamarády z politiky a tajných služeb, natož jestli právě díky nim bývalý číšník zázračně zbohatl, je už podle Insideru v podstatě nulová.

Počáteční volání politiků po důkladném vyšetření a zvláštních vyšetřovacích komisích vystřídalo totiž rozpačité mlčení.

Je to přitom právě pět měsíců, co vyšlo najevo, že Janoušek požíval krytí státních bezpečnostních složek, které ho využívaly.

Stejnou dobu víme, kdo všechno z politických elit - včetně dvou současných ministrů - si v minulých letech s donedávna mocným zákulisním hráčem politiky a byznysu pravidelně volal.

Jenže se definitivně ukázalo, že žádná vyšetřovací komise, jak plánovala v dubnu ČSSD ve sněmovně, kvůli Janouškovi nevznikne.

"Zvláštní vyšetřovací komise nevznikne, není pro to vůle,“ přiznává její poslanec František Bublan, šéf sněmovního výboru pro bezpečnost.

A podle zjištění Insideru už je také prakticky jisté, že se nepodaří prokázat, kdo pustil nahrávky Janouškových telefonátů a výpisy z jeho mobilu po letech na veřejnost.

„Jde to celé do ztracena, podle očekávání," popsal zdroj obeznámený s pátráním, které vede inspekce tajné služby pod dohledem žalobce.

„Myslím, že se pravdu už nikdy nedozvíme. Můj dojem je, že se na tom podepsala i ta šíře jeho kontaktů,“ vyjadřuje skepsi také František Bublan.

Pro ilustraci si zopakujme aspoň letmý pohled do Janouškova seznamu pravidelných i občasných „přátel na telefonu". Jsou tu Aleš Řebíček, Mirek Topolánek, Pavel Bém, Marek Dalík, Boris Šťastný, Tomáš Chalupa či Petr Bendl.

K tomu je třeba připočíst kontakty přímo na důstojníky BIS, policie či vlivné státní úředníky, mezi nimiž je dokonce i Milan Cícer, bývalý náměstek protikorupční služby a dnešní šéf Kalouskových finančních detektivů.

Vyšetřování mělo odhalit mimo jiné i to, zda bezpečnostní složky nepřivíraly oči nad nadstandardními vztahy Janouška se státními úředníky či s politiky. Anebo to, jak čisté byly soutěže, v nichž získávaly veřejné zakázky firmy s Janouškem spojené.

Jenže v praxi vedly pokusy něco objasnit k zoufalým výsledkům. Například poslanci z komise pro kontrolu BIS si pozvali opakovaně šéfa BIS, ale vše skončilo na tom, že nelze nic sdělit, protože jde o věci, které jsou stále tajné. A když si chtějí poslanci předvolat některé z výše uvedených politiků, ti je pošlou - jako třeba Mirek Topolánek - do jistých míst.

Ale čemu se divit, když vysvětlení nakonec nepřišlo ani od premiéra Petra Nečase a jeho dvou ministrů z Janouškova seznamu, Chalupy a Bendla. Premiér sice nejprve oznámil, že se svých ministrů zeptá, o detaily se nakonec nikdo z těchto politiků s veřejností nepodělil.

Celý příběh tak nechtěně vystihl ministr Chalupa, když odpověděl Insideru na otázku, zda už s premiérem o Janouškovi mluvil: „Bylo to pár vět a ty zůstanou mezi námi."

Hádejte, jak asi zněly.

 

Právě se děje

Další zprávy