Státní zástupci prověřují Českou exportní banku. Podivně půjčila 8 miliard

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 10. 2012 13:18
Ve čtyřech případech přestoupila zákon o bankách, protože nepostupovala „obezřetně“. Byly tak uzavřeny úvěrové smlouvy za 4,2 miliardy. V dalších dvou případech půjčila 3,8 miliardy, při jejich schvalování však představenstvo porušilo stanovy své vlastní banky...
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Státní zástupci prověřují případ podivných půjček v České exportní bance. Stojí za tím senátorka Alena Dernerová, která u Vrchního státního zastupitelství v Praze podala trestní oznámení.

Stojí na tom, že zaměstnanci instituce stoprocentně vlastněné státem způsobili špatným hospodařením škodu osm miliard. Dernerová navíc uvedla, že škodu umožnila benevolence úředníků ministerstva financí.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová případ potvrdila. "Další informace o postupu sdělovat nebudeme," řekla však Insideru.

Málo obezřetné půjčky

Senátorka se v podání opřela o zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, který loni prozkoumal devět úvěrů České exportní banky pro vývozní firmy. Kontroloři zjistili, že banka v sedmi z devíti prověřovaných případů porušila předpisy.

Ve čtyřech případech přestoupila zákon o bankách, protože nepostupovala „obezřetně“. Byly tak uzavřeny úvěrové smlouvy za 4,2 miliardy. V dalších dvou případech půjčila 3,8 miliardy, při jejich schvalování však představenstvo porušilo stanovy své vlastní banky. V posledním případě poskytla banka úvěr 239 milionů, které exportér využil k nákupu dvou firem od své mateřské společnosti.

„Česká exportní banka už signalizovala, že u sedmi případů nastávají u dlužníků problémy se splácením úvěrů,“ upozorňuje senátorka Dernerová.

Dvě tajemné firmy

Nejvyšší kontrolní úřad zmínil ještě další podezřelou okolnost, že osm z devíti prověřovaných úvěrů získaly pouhé dvě firmy, ale odmítá zveřejnit, kdo osm miliard od daňových poplatníků inkasoval. Stejně odpovídá mluvčí České exportní banky Věra Dušková: „Musíme dodržovat bankovní tajemství.“

Z veřejně dostupných dokumentů je zřejmé, že Česká exportní banka evidovala koncem roku 2011 na 66 miliard nesplacených úvěrů. Čtyřicet procent této částky podporuje export do Ruska, dalších dvacet procent inkasují ostatní země bývalého Sovětského svazu.

Banka nedotuje vývoz běžných průmyslových výrobků. „Její podpora se týká spíše větších investičních celků,“ vysvětluje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. Jeho firma Brano (vyrábí zámky do automobilů) například o úvěry České exportní banky neusiluje. Ve starších dokumentech jmenuje Česká exportní banka mezi podpořenými vývozci do Ruska dvě personálně propojené moravské firmy, brněnskou Altu a zlínskou PSG, které vyvezly například vybavení pro vagónku a elektrárnu.

Banka také podpořila stavební investice turnovského Skloexportu a plzeňské Škody JS. Tyto společnosti mají paradoxně nizozemského, resp. ruského majitele. Podporu třímiliardové investice do továrny na výrobu dřevotřískových desek v Petrozavodsku získala od exportní banky stavební společnost PSJ Jihlava.

Rozpočet bez pravidel

Trestní oznámení senátorka podala také na „blíže neustanovené zaměstnance ministerstva financí“, kteří v letech2009 a2010 údajně „ohrozili majetková práva státu“.

Dernerová se opět odvolává na zprávu NKÚ. Kontroloři zjistili, že ministerstvo půjčilo v roce 2009 České exportní bance 1,7 miliardy korun. Přitom využilo peníze z dluhopisového programu, který schválila sněmovna na úhradu schodku státního rozpočtu. Tím úředníci přestoupili rozpočtová pravidla, která zakazují platit z jedné rozpočtové kapitoly výdaje z jiných kapitol.

Obdobnou chybu zjistil NKÚ ve třetím čtvrtletí 2010, když ministerstvo financí uhradilo rok starou sedmdesátimilionovou ztrátu České exportní banky, i když to rozpočtová pravidla zakazují.

 

Právě se děje

Další zprávy