Stát zřídí novou školu pro úředníky. Chce učit, jak správně dělat tendry

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 5. 2014 20:45
V takzvané Akademii veřejného investování se mají od příštího roku školit zaměstnanci radnic, krajských úřadů i ministerstev, kteří odpovídají za přípravu veřejných zakázek.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Na radnici v pětitisícovém Jílovém řeší menší rébus. Úředníci potřebují uzavřít veřejnou zakázku na správu plynových kotelen vytápějících městské budovy. Jenomže si nejsou jisti, jak nastavit přesné zadání. „Je to moje noční můra. Není nám jasné, jak nadefinovat například revizní práce nebo která z různých vyhlášek se na naše kotle vlastně vztahuje,“ říká investiční referentka Gabriela Bertlová.

Na podobné potíže úředníků se má zaměřit škola, kterou se rozhodlo zřídit Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). V takzvané Akademii veřejného investování se mají od příštího roku školit zaměstnanci radnic, krajských úřadů i ministerstev, kteří odpovídají za přípravu veřejných zakázek.

„Půjde o kurzy, které se zaměří na celou fázi investice – od naplánování přes stanovení předpokládané ceny až po vysvětlení, jakých nástrah se při vypisování soutěže vyvarovat,“ vysvětluje náměstkyně Klára Dostálová. Ministerstvo pro místní rozvoj již pro potřeby akademie renovuje jednu ze svých budov poblíž pražského Staroměstského náměstí.

V ní by se postupně mohly školit desítky úředníků ročně. „Počítáme s tím, že budou rozložená na celý semestr. Rozhodně to nebudou jen nějaká krátká, nárazová školení,“ dodává náměstkyně.

Nízká cena nade vše

Veřejné zakázky mnohdy přinášejí úředníkům adrenalinové zážitky. Kvůli možným odvoláním uchazečů u antimonopolního úřadu často hrozí, že zakázku nestihnou včas dokončit. A tím se například připraví o čerpání evropských dotací.

Pro ulehčení proto kontrakt soutěží výlučně podle ceny. „Když si nejsou jisti, jak přesně mají postupovat, tak jednoduše vyberou nejlevnější firmu a nezaměřují se již na kvalitu,“ potvrzuje Zdeněk Mandík, právník ze Svazu měst a obcí.

MMR proto nyní chce, aby v nově otevíraných kurzech mohli úředníci řešit co nejvíce konkrétních případů. „Sami by si zkusili zpracovat projekt pro svůj vlastní úřad, a lektoři by již jen dohlédli, zda postupují správně,“ vysvětluje náměstkyně Dostálová.

Na kurzech by měli učit jak právníci, kteří se věnují veřejným zakázkám, tak například ekonomové nebo projektanti. „Naším cílem je, aby to byli lidé z praxe. Počítáme také s tím, že bychom zvali i experty ze zahraničí,“ dodává.

„Někdy stačí přítel na telefonu“

Náklady na rozjezd akademie odhaduje resort na 100 milionů korun. Ty by měly pocházet z evropských dotací – kurzy totiž budou primárně zaměřené na přípravu těch zakázek, které se nějakým způsobem týkají čerpání eurofondů.

„U evropských projektů musí zadavatelé postupovat úplně stejně jako u jiných veřejných investic. Proto postupy, které si osvojí v akademii, využijí také v dalších případech,“ tvrdí Dostálová.

Sami úředníci možnost kurzů vítají. „Mnohdy pomůže, už jenom když máme člověka, na kterého se můžeme obrátit, když narazíme na konkrétní problém,“ říká jílovská referentka Gabriela Bertlová.

Vladimír Šnídl

 

Právě se děje

Další zprávy