Inside Sport - Dne 12. října budu od 8 do 10 hodin v posilovně na adrese... Mezi 10. a 12. hodinou budu na obědě a regenerační lince ve sportovním komplexu na adrese... Od 12 do 15 h pak budu na atletickém stadionu na adrese... Pak jedu k babičce na Moravu na adresu...
Přijde vám absurdní hlásit někomu takhle do detailu, kde se budete vyskytovat 12. října? Špičkoví sportovci tak činit musí. Aby za nimi mohli dopingoví komisaři kdykoli na dané místo přijet a odebrat namátkově vzorek.
Není divu, že se proti tomu sportovci bouří.
"Na půdě Evropské unie, která vše zastřešuje, už probíhají na toto téma jednání mezi zástupci EU, antidopingové agentury WADA a organizace, která hájí práva sportovců. Cílem je úprava antidopingových regulí,“ vysvětluje Markéta Haindlová, která se specializuje na sportovní právo a zmíněných jednání se účastní právě jakožto zástupce organizace sportovců.
Ta se prezentuje pod hlavičkou UNI Sport PRO Global Union a zahrnuje pod sebe 100 sdružení, jež zastupují celkem 150 000 elitních sportovců. Jedním z těchto sdružení je i FIFPro, organizace fotbalových profesionálů, jejíž součástí je i Česká asociace fotbalových hráčů (ČAFH), v níž Markéta Haindlová působí jako místopředsedkyně.
„Teď musí sportovci hlásit, kde jsou opravdu od rána až do večera. Požadujeme, aby se tento časový úsek zmenšil,“ vysvětluje Haindlová. Tedy aby se komisařům hlásilo místo pobytu třeba jen od 10 do 14 hodin. „Podobně v kolektivních sportech je přece logičtější hlásit časy, kdy má tým společný trénink, než aby například každá basketbalistka rozepisovala zvlášť, kde bude odpoledne a kde večer.“
Světová antidopingová agentura WADA by z dosavadní praxe nejraději necouvla ani o píď. Její prezident John Fahey se před OH v Londýně velmi ostře vymezil vůči asociacím, jež zastupují práva sportovců. "Tyto organizace v žádném případě nejsou reprezentanty sportovců. Všem doporučuji, aby těmto organizacím nedali žádný manévrovací prostor,“ prohlásil. A spustila se hlasitá odezva.
Yves Kummer, prezident Evropské asociace elitních sportovců, zmínil: „Nelze dál akceptovat, aby o podmínkách profesionálního sportu rozhodovali jen administrativní pracovníci, a nikoli samotní sportovci. Z postoje pana Faheye je zjevné, že k tomu zatím není vůle - a to se musí změnit.“
Zástupci sportovců se v průběhu OH vyjádřili odmítavě k přísným nařízením, která jim například diktují, co smějí a co nesmějí prezentovat prostřednictvím sociálních sítí. Zejména pak sportovcům samozřejmě vadí, že nesmí prezentovat své sponzory.