Glosa – Ostrá slova zvolil šéf Českého telekomunikačního úřadu, když zhodnotil přijetí novely zákona o elektronických komunikacích i s přílepkem, který výrazně posiluje pozici operátorů vůči zákazníkům. Česku podle Jaromíra Nováka hrozí (pokud novelu schválí i senátoři a podepíše ji prezident) sankce ze strany Evropské komise a pátek 26. září, kdy poslanci změnu odhlasovali, označil jako černý.
„Prostým srovnáním textu evropské směrnice a textu pozměňovacího návrhu, který prošel, nám vychází, že dochází k silné limitaci práva spotřebitele v případě, že operátor jednostranně změní smlouvu,“ vysvětluje Novák.
V současné době zákon v souladu se směrnicí říká, že v případě, kdy operátor jednostranně změní smlouvu, tak o tom musí své klienty informovat a ti mají právo od smlouvy odstoupit. „Je to ‚daň‘ za to, že operátor může smlouvu jednostranně změnit, na rozdíl od běžného smluvního stavu. Schválený návrh toto právo omezuje, když říká, že vypovědět smlouvu bude možné jen při „podstatné změně smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka“. Z tohoto pohledu změnu hodnotíme jako černý pátek pro spotřebitele,“ vysvětluje Novák.
Novela zároveň dává operátorům možnost, jak zabránit firmám a podnikatelům, aby mohli stejně jako spotřebitelé využívat alespoň okleštěné možnosti odstoupení od smlouvy v případě podstatné změny.
Poslanci novelu i s problematickým přílepkem schválili i přes to, že je Český telekomunikační úřad před hrozbou sankce varoval. Podlehli poslanci lobbingu ze strany operátorů, kterým změna zákona vyhovuje?
„To nedokážu vyhodnotit. Je zarážející, že ani autoři pozměňovacích návrhů s námi nekonzultovali své úmysly, když chtějí měnit zákon, podle kterého my postupujeme. ČTÚ bylo zpravodajem tisku panem poslancem Valentou (KSČM) požádáno o zaslání stanoviska, zaslali jsme ho, ale žádná reakce už nedorazila. Na hospodářském výboru se prakticky nekonala žádná diskuse,“ říká Novák.
Šéf Českého telekomunikačního úřadu zákazníkům operátorů vzkazuje, že bude v případných sporech s operátory stát na jejich straně a počítá také se soudními spory s operátory. „Směrnice jako harmonizační nástroj Evropské komise má větší právní sílu než zákon, který ji nesprávně implementuje a který jí tedy neodpovídá,“ říká Novák.
„Své výhrady budeme komunikovat i směrem k senátorům,“ dodává Novák.
Jak velká může být případná sankce od Evropské komise, pokud zákon bude v Česku skutečně platit? „Přesně to říci nedokážu, stanovuje se to složitým vzorcem, ale rozhodně nejde o řády desítek tisíc eur, jsou to poměrně významné částky. Naposledy Evropská komise pokutovala za neprovedení jedné ze směrnic týkající se elektronických komunikací Švédsko a ta pokuta byla 3 miliony eur,“ uzavírá.
(jih)