S poklesem cen elektřiny v příštím roce se zatím počítat nedá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 8. 2012 10:20
I když ceny elektřiny na energetických burzách klesají již několik měsíců (odhadem -9 až -10 % od počátku roku podle burzy v Lipsku), spotřebitelé z toho příští rok mít příliš nebudou.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - I když ceny elektřiny na energetických burzách klesají již několik měsíců (odhadem -9 až -10 % od počátku roku podle burzy v Lipsku), spotřebitelé z toho příští rok mít příliš nebudou. Může se ukázat, že stagnace konečných cen elektřiny v roce 2013 může být tím lepším případem. Proč?

Samotný pokles cen elektřiny zatím nestačí. A to hned z několika důvodů:

a)      tržní cena elektřiny není totéž co průměrná nákupní cena distributorů elektřiny. Nákup (prodej) elektřiny se děje s určitým předstihem a pro výrobce bylo v tomto roce výhodné prodávat svou budoucí produkci rychleji, tedy za vyšší ceny. Největší tuzemský producent ČEZ měl již na konci 1. čtvrtletí prodanou výrobu roku 2013 z 56 %. I když průběh nákupu u distribučních společností může být odlišný, ukazuje to, že i případná nízká cena silové elektřiny v závěru tohoto roku neznamená automaticky odpovídající pokles v konečné ceně v roce příštím.

b)     tržní ceny elektřiny již pravděpodobně dosáhly dna a do konce roku již klesat nemusejí.

c)      nákupní cena elektřiny není jedinou složkou v konečné platbě za elektřinu. Dokonce nemusí být dominantní, i když to závisí na využívaném tarifu. Podíl silové elektřiny v konečné ceně elektřiny tvoří nyní spíše něco kolem 30 až 35 %. O něco vyšší podíl zaujímá regulovaná složka ceny elektřiny a o tu se „stará“ Energetický regulační úřad (ERÚ) podle toho, jak distributoři, přenosové sítě a stát vyargumentují oprávněnost svých nákladů.

A je tu stále podpora obnovitelných zdrojů (OZE), která konečnou cenu zvedá.

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů činil v loňském roce více jak 10 %. ERÚ  koncem června vyčíslil možný dopad výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkovou cenu elektřiny pro konečné zákazníky v roce 2013 na 752 Kč/MWh. Tato položka spadá do regulované části ceny elektřiny a mohla by odhadem činit něco mezi 5 a 10 % konečné ceny.

Dalším argumentem, proč nezlevní elektřina, je DPH. Platí se z celého výše zmíněného základu a v roce 2013 bude o procento vyšší, tedy ne 20, ale 21 %.

I z výše uvedeného - trochu zkratkovitého - výčtu nelze mít tedy za to, že by cena elektřiny měla v příštím roce nějak klesnout.

 

Právě se děje

Další zprávy