Ruská banka zavírá Komárkovi dveře do Pilsen Steel

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 5. 2013 13:34
Když loni na podzim podržel miliardář Karel Komárek krachující plzeňskou hutní společnost Pilsen Steel a poskytl jí provozní kapitál na udržení výroby, vypadalo to jako první krok k ovládnutí plzeňského podniku. Šance na začlenění Pilsen Steel do Komárkovy skupiny KKCG teď ale klesá. Podrobnosti od Zuzany Kubátové.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Když loni na podzim podržel miliardář Karel Komárek krachující plzeňskou hutní společnost Pilsen Steel a poskytl jí provozní kapitál na udržení výroby, vypadalo to jako první krok k ovládnutí plzeňského podniku. Šance na začlenění Pilsen Steel do Komárkovy skupiny KKCG teď ale klesá.

Firmu patřící ruskému podnikateli Igoru Šamisovi chce před krachem místo Komárka ochránit ruská státní Vněšekonombank (VEB). Pokud převezme od KKCG provozní financování, Komárek ztratí vliv, který jako klíčový finanční partner nad insolvenčním procesem Pilsen Steel má.

Ruští bankéři jednají

Jednání s ruskými bankéři se v Plzni a Praze odehrají právě tento týden, jasno by mělo být zřejmě už do středy. Pokud se Šamis a další věřitelé s VEB dohodnou, ruská banka Komárka vyplatí. A sama se stane hlavním garantem chystané reorganizace, díky níž má podnik zdárně proplout insolvencí a nespadnout do konkurzu. Reorganizace je pro Pilsen Steel prakticky jedinou šancí, jak továrnu dál udržet v chodu. Věřitelům zase dává reorganizace mnohem větší naděje na uspokojení jejich pohledávek než klasický bankrot.

Společnost Pilsen Steel nedávno požádala věřitele a soud, aby jí prodloužili lhůtu na zpracování reorganizačního plánu. „Další osud reorganizace teď záleží na tom, zda dluhy Pilsen Steel na sebe vezme VEB,“ říká zdroj obeznámený s průběhem insolvenčního procesu. Na jednání s bankéři se podílejí i zástupci KKCG.

Komárek financuje výrobu v Plzni prostřednictvím takzvaného tollingu neboli „práce ve mzdě“. Továrnu zásobuje a její produkci přeprodává speciálně k tomu účelu založená tollingová firma, financovaná úvěrem od KKCG. Komárova skupina do Plzně poslala na podzim nejprve čtvrt miliardy korun na tři měsíce a po vypršení splatnosti na přelomu roku půjčku obnovila. V rámci druhé úvěrové smlouvy mohla Pilsen Steel vyčerpat až 430 milionů.

Před několika týdny však vypršela i lhůta pro druhý úvěr. Pilsen Steel peníze zatím nevrátila, stále není schopna přežít bez cizího provozního kapitálu. Bez další půjčky je reorganizace firmy, a tudíž šance na zachování provozu minimální.

Komárek patrně není ochoten ve financování Šamisova plzeňského podniku za dosavadních podmínek pokračovat. Případně je další spolupráce s ním nepřijatelná pro ruského vlastníka a ruské věřitele Pilsen Steel. Kde se spolupráce zadrhla, není jasné: „Nebudeme nyní tento případ komentovat,“ říká mluvčí KKCG Daniel Plovajko.

Cestou Bonatransu či Fischera

Komárkova skupina KKCG v minulých letech získala několik společností tak, že nejdříve firmám ochromeným dluhy poskytla kapitál na záchranu, postupně ale původní vlastníky vyšachovala a jejich aktiva plně ovládla. Přesně podle tohoto scénáře KKCG nepřátelsky ovládla třeba bohumínské strojírenské firmy, dnes sdružené do uskupení Bonatrans Group, či cestovní kancelář Fischer. (Bonatrans dnes už není součástí KKCG, po rodinném dělení skupiny tato aktiva patří sestře Karla Komárka Jitce Cechlové.)

Je možné, že právě tato vidina donutila ruskou banku vstoupit razantně do hry. Pokud se financování Pilsen Steel ujme VEB, vyzkoušená cesta k ovládnutí firmy se Komárovi zavře. VEB ho vyplatí a převezme jeho roli. Nad Šamisovým  českým byznysem tím pádem získá vlivný ruský státní finanční dům plnou kontrolu. Už dnes je ostatně největším věřitelem Šamisovy plzeňské skupiny: před třemi lety financovala jeho koupi Pilsen Steel, za 390 milionů z tohoto úvěru navíc ručí samotný koupený podnik.

Zájmy v Pilsen Steel mají i další ruské firmy: především strojírenská skupina OMZ, od níž Šamis plzeňskou huť a kovárnu v roce 2010 kupoval. Té dosud nedoplatil 100 milionů korun, rovněž za dluh ručí aktivy Pilsen Steel. Insolvence Šamisovy Pilsen Steel je strašákem také pro českou filiálku ruského státního plynárenského obra Gazprom, firmu Vemex. Jí hutě dluží 83 milionů korun za dodávky plynu (Komárkova KKCG je 12procentním akcionářem Vemexu, Vemex ve věřitelském výboru Pilsen Steel navíc zastupuje Komárkův advokát Josef Novotný).

Pilsen Steel, výrobce zalomených hřídelí pro lodní motory a velké větrné elektrárny, bývala prosperujícím podnikem. Provozy, patřící původně Škodě Plzeň, koupila ruská skupina OMZ v roce 2004 hned po privatizaci Škody, zaplatila za ně tehdy 40 milionů dolarů.

OMZ firmu oddlužila a zmodernizovala. Ještě když ji v roce 2010 kupoval od OMZ Šamis, vykazovala více než čtyřmiliardový obrat a 400milionový zisk. Ani ne dva roky od přechodu do Šamisových rukou se dostala do fatálních potíží, na půl roku se zcela zastavila. Její dluhy vystoupaly na víc než 6,5 miliardy korun. Pokud Pilsen Steel zkrachuje, věřitelé z rozprodeje majetku mohou získat jen něco kolem miliardy, o práci tu navíc přijde přes 700 lidí.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy