Rozhovor – Situace na východě Ukrajiny? Jeden velký chaos. Města a vesnice kontrolované rebely zůstávají odříznuty od světa, armádní oddíly si v podstatě velí samy a dělostřelectvo se v rámci "protiteroristické operace" trefuje i do civilních objektů.
Mnohde nefungují ani základní služby, chybí jídlo, léky a zdravotnický materiál, říká v rozhovoru pro deník Insider Tomáš Vlach, koordinátor humanitární pomoci neziskové organizace Člověk v tísni.
Insider: Můžete popsat situaci na místě, kde teď jste?
Tomáš Vlach: Momentálně jsem v Charkově, kam jsem odjel nakoupit dětskou výživu, a právě marně sháním banku, kde by mi vyplatili peníze přes Western Union. Situace tady je oproti východu Ukrajiny mírumilovná.
Kam se budete vracet a jak to vypadá tam?
Byl jsem v Luhansku, Doněcku i v menších městech a vesnicích více na sever, poblíž linie doteku ukrajinské armády a rebelů. Tam je situace výrazně horší. Oblasti ovládané rebely jsou odříznuty od světa. Ve městech a vesnicích, kde se bojuje, nefungují základní služby. Nejsou otevřeny obchody, nejezdí sanitky. Když začne po dopadu granátu hořet nějaký dům, není tam nikdo, kdo by ho hasil. Naopak od něj chytají i sousední domy. V nemocnicích chybí léky a základní zdravotnický materiál. Města jsou vylidněná, polovina až dvě třetiny obyvatel uteklo.
Kam šli? Vyrostly na územích ovládaných ukrajinskou armádou nějaké provizorní utečenecké tábory?
Většina lidí odešla k příbuzným, které má řada Ukrajinců po celé zemi. Další si pronajali pokoje v hotelích a ubytovnách nebo našli provizorní přístřeší v opuštěných domech. Žádné uprchlické tábory nevznikly a nevznikají. Podle mých odhadů boje na východě Ukrajiny vyhnaly z domovů už 500 až 600 tisíc lidí.
Komu je nakloněno místní obyvatelstvo?
Ukrajinská armáda není schopna chirurgicky přesných úderů, jaké využívají například Američané. Trefuje se proto i do civilních objektů. Často se stane, že trefí obytný dům a pozice separatistů zůstane nedotčena. Rebelové navíc rabují obchody s potravinami, které pak rozdávají, aby si tím koupili přízeň obyvatel. Někteří lidé to prokouknou, jiní ne.
A bezpečnostní situace?
Vládne tu jeden velký chaos. Jednotky nemají jasné velení. Chtěli jsme mluvit s velitelem jednoho z vojáků a on mi řekl, že ho nezná. Že jich má tolik, že si je nemůže pamatovat. Slyšel jsem také o tom, jak vojáci odmítli volný průchod generálovi. Nejde tady o organizovanou armádu s jasnou hierarchií. Velitelské struktury jsou paralelní. O straně rebelů ani nemluvím.
Jak konkrétně vypadá vaše pomoc na místě?
Momentálně připravujeme distribuci dětské výživy pro ty nejmenší uprchlíky do dvou let. Jsme připraveni pomoci 310 dětem z asi pětitisícové skupiny uprchlíků.
Nebrání některá ze stran humanitárním organizacím v práci?
Ano, slyšel jsem o takových incidentech. Armáda například zkonfiskovala dva náklaďáky Lékařů bez hranic s materiální pomocí. Podobné případy se stávají na obou stranách.
Petr Jemelka