Za kulisy událostí - Z účtů strategického státního úřadu odcházelo každý měsíc skoro 80 tisíc za rady, co zveřejňovat v médiích a jak jednat s novináři. Tedy přinejmenším na papíře – podle smlouvy.
Co přesně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který vede za Česko miliardové spory, za tyhle peníze dostával, se podle nového vedení ani po několika měsících nepodařilo zjistit. A protože prý podobně pochybných smluv leží v šanonech víc, bude úřad peníze vymáhat po svém bývalém řediteli Miroslavu Vaňkovi. Může jít až o několik milionů korun.
„Upomínali jsme pana ředitele, jestli nám nechce zaplatit dobrovolně. Odpověděl, že ne, a proto během pár dní podáme žalobu,“ potvrdil Ondřej Závodský, náměstek ministra financí, který po Vaňkově dubnovém odchodu úřad dočasně vede. Hospodářské noviny už před měsícem napsaly o dvou VIP poradcích, po jejichž práci se údajně na úřadu také nenašly žádné stopy: bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké a místopředsedovi Nejvyššího soudu Pavlu Kučerovi.
„Strategie a přímé kontakty“
Rady ohledně médií si úřad od roku 2005 kupoval od společnosti E-centrum, která patří Michalu Voráčkovi, považovanému za jednoho ze zakladatelů českého mediálního byznysu. Kromě PR se jeho firma věnuje například realitám.
Voráčkova firma pracovala nejdřív za odměnu 27 370 korun měsíčně, včetně DPH. Po dvou letech s ní ředitel Vaněk podepsal nový kontrakt – do března 2011 s odměnou 79 tisíc měsíčně. Celkem tedy agentura dostala přes 1,8 milionu. Smlouva, kterou si HN vyžádaly podle informačního zákona, je dost obecná. „Poradenství při vytváření strategie v oblasti public relations. Zajištění přímých kontaktů s médii,“ stojí např. v jejím předmětu.
Ředitel Vaněk říká, že si poradce najal hlavně kvůli dvanáctimiliardové arbitráži s firmou Diag Human, kterou mimochodem Česko před několika týdny vyhrálo.
Tvrdý spor mezi státem a společností obchodující s krevní plazmou se odehrával i v médiích a ředitel Vaněk chtěl mít k ruce zkušené profesionály. Přestože úřad zaměstnává svého mluvčího. „To je, jako kdybyste srovnával špičkového advokáta a čerstvého absolventa fakulty. Některé důležité věci jsem po něm nemohl chtít,“ řekl Vaněk. „Pohyboval jsem se v médiích dost dlouho a vím, jaké informace novinářům nabídnout,“ vysvětlil poradce Voráček. A je si jistý, že dokáže doložit, jak jeho firma úřadu pomáhala. „Nebude problém dokumenty vyhledat,“ dodal.
Papíry nejsou, aby neunikly
S Diag Human a dalšími miliardovými kauzami podle exředitele Vaňka souviselo i angažmá Kučery s Veseckou – za odměnu 35 tisíc měsíčně. Vaněk uznává, že žádné analýzy či písemná doporučení po nich nezůstaly: kvůli citlivosti se vše odehrávalo jen ústně.
Úřad s víc než 1500 zaměstnanci si také najímal právníky Miroslava Dudu a Miroslava Platila, někdejšího ředitele fotbalové Slavie. Například na poradenství ohledně majetku nebo spolupráci s policií. Jistému Josefu Kreutzerovi zase během devíti let poslal 2,6 milionu za „konzultace v oblasti vnitřní kontroly a pomoc při vytváření kontrolního systému“.
Vojtěch Blažek