Byznys - Jako určitou novinku ve Zprávě o finanční stabilitě, kterou česká centrální banka sestavuje jedenkrát ročně a letošní představila minulý týden, lze označit jedno jemné varování.
ČNB bude přísněji hodnotit angažovanost vůči zahraničním mateřským bankám a zavádí informační povinnost v případech nestandardních převodů úvěrového rizika uvnitř bankovní skupiny.
V současné době jsou to totiž spíše velké západoevropské banky, které mají potíže čelit evropské dluhové krizi. Finanční „výpomoc“ od dceřiných společností jim pak může být vítanou pomocí, zvláště jsou-li jimi krizí prakticky nezasažené a výrazně ziskové banky české.
Připomeňme v této souvislosti také čerstvou zprávu z dnešního dopoledne. Ratingová agentura Moody’s Investors Service zhoršila dílčí hodnocení pětice dceřiných společností bankovní skupiny Société Générale včetně tuzemské Komerční banky.
Celková hrubá expozice pěti největších českých bank vůči mateřské skupině byla na konci roku 2011 podle ČNB 60,4 % vzhledem k výši jejich regulatorního kapitálu. Se započtením závazků dceřiných bank vůči matce byla pak tzv. čistá expozice 36,4 %.
Před novelizací příslušné vyhlášky ČNB bylo možno až tři čtvrtiny čisté expozice vyloučit z výpočtů celkové angažovanosti dané banky vůči mateřské skupině, nyní to bude jen polovina. Českým bankám by se tak část prostředků „uložených“ u mateřské skupiny většinou ve formě poskytnutých úvěrů měla vrátit zpět.
Uvedená změna jen dokumentuje opatrná očekávání ČNB pro budoucí vývoj české ekonomiky.
Novelizovaná vyhláška ČNB upravující angažovanost českých bank vůči zahraniční mateřské či sesterské společnosti má již podpis guvernéra centrální banky a čeká jen na zveřejnění ve Sbírce zákonů, aby tak vstoupila v účinnost (předpokládá se do konce června).
Pro zachování objektivity doplňme, že tok prostředků v rámci bankovní skupiny může být samozřejmě obousměrný a matka může podporovat své dcery. V současné situaci to ale v případě českých bank z výše uvedených důvodů neplatí.