Policie ví, kdo pro Nagyovou sledoval úředníky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 11. 2013 14:33
Dokázat, kdo oba úředníky sledoval, nebylo však pro žalobce v případu Jany Nagyové prioritou.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Vyšetřování první třetiny kauzy kolem bývalé sekretářky premiéra Jany Nagyové je definitivně u konce.

Detektivové s vysokou pravděpodobností zjistili, koho tajná služba na pokyn Nagyové najala na sledování zaměstnanců Úřadu vlády Jiřího Pertla a Aleny Hegrové.

„Uzavřeli jsme to,“ potvrdil Insideru žalobce olomouckého vrchního zastupitelství Pavel Komár. „Máme představu o tom, kdo to byl, tedy jakéhosi subjektu, máme k tomu určité indicie."

V oficiálních policejních závěrech však navzdory zjištěním policistů bude v kolonce pachatel uvedeno: „Nezjištěná osoba“.

"Důkazně nejsme schopni se dále posunout, protože žádný ze svědků ani obviněných nám to nespecifikuje,“ uvedl Komár.

Odmítl výpověď

Ke jménu operativce se však detektivové nakonec dostali jinou cestou než svědectvími. „Máme to doloženo i jinak než poznatky zvenčí,“ naznačuje Komár. Konkrétnější však být nechce.

To, že člověk, který osm dní zaměstnance Úřadu vlády sledoval, se vyhne spravedlnosti, vysvětluje žalobce Komár tím, že odmítl opakovaně vypovídat. Policisté si jej totiž nejprve pozvali k podání vysvětlení a pak i jako svědka. „A poté, co jsme si jej předvolali jako svědka, rovněž odmítl výpověď – s poukazem na nebezpečí, že by si přivodil trestní stíhání,“ vysvětluje olomoucký žalobce.

Vyšetřovatelé chtěli předložit důkazy, že se zmíněný člověk na sledování podílel. „Ale vzhledem k tomu, že odmítl vypovídat, jsme to uzavřeli, protože jsme vyčerpali všechny procesní kroky,“ říká návladní.

Ihned však dodává, že dokázat, kdo oba úředníky sledoval, nebylo pro žalobce v případu prioritou. „Pro případ to není důležité,“ ujišťuje žalobce Komár.

Poškozené ministerstvo

V případu, o němž je řeč, zaslal minulý týden obhájce obviněného generála Milana Kovandy ministerstvu obrany dopis. Žádá v něm o sdělení, zda najmutí soukromé agentury, za niž Vojenské zpravodajství zaplatilo, eviduje ministerstvo, případně Vojenské zpravodajství, jako způsobenou škodu.

Kdyby ministerstvo odpovědělo záporně, Kovandův obhájce Jiří Matzner doufá, že by mu to pomohlo u soudu. V rozšířeném obvinění, které si kromě Kovandy vyslechl ještě jeho bývalý podřízený Jan Pohůnek, totiž policie škodu vyčíslila na 125 300 korun. Tuto částku detektivové zjistili z faktur, které zabavili přímo v budově rozvědky.

Návladní Komár však nyní naznačil, že vyjádření ministerstva nebude mít na proces vliv.„Při vyčíslení škody jsme nevycházeli z žádné evidence. Neptali jsme se ministerstva na škodu, tu máme doloženou, protože byly nalezeny doklady o proplacení těch úkonů. Tedy není sporu o výši peněžní částky a nezákonné jednání bylo ze státního rozpočtu proplaceno,“ řekl Komár.

Advokát Matzner navíc není jediný, kdo se na ministerstvo obrany obrátil. Na stejnou adresu v uplynulém týdnu putovala také obálka s logem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. „Ministerstvo bylo standardně vyzváno, aby se připojilo s žádostí o náhradu škody,“ potvrdil Insideru Komár.

KAREL HRUBEŠ

 

Právě se děje

Další zprávy