Policie: Úplatky pro soudce Havlína putovaly přes nadaci pro postižené

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 11. 2013 13:43
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Vyšetřování policie v korupční kauze soudce Ondřeje Havlína přineslo zjištění, že část úplatků, které měl podle vyšetřovatelů soudce brát za manipulování případů, putovala na konto nadace HELP. Jde o společnost, která má v popisu práce pomoc nemocným a postiženým lidem.

Deník Insider už před časem jeden takový případ popsal. Šlo o nehodu pod vlivem alkoholu, kterou měl bývalý (a nyní obviněný) soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 za úplatek zahladit – policie mu kvůli tomu v srpnu rozšířila obvinění.

Z odposlechů, které jsou citovány v textu obvinění a s nimiž se Insider seznámil, nyní vyplývá, jak byly peníze rozděleny. Kromě lidí obviněných v případu mělo jít 50 tisíc korun právě na konto uvedené nadace.

HELP a Harangozzo

Zřizovateli nadace HELP jsou Jiří Klein a Petr Ponert, které v obchodním rejstříku najdeme v představenstvech hned několika firem, kde sedí vedle Havlínova dobrého přítele a jednoho z rychlostudentů na plzeňských právech Jana Harangozza. Jedna z takových firem – Hargo – má anonymní akcie a je oficiálním partnerem nadace.

Insider se s údaji uvedenými v Havlínově obžalobě obrátil přímo na nadaci, konkrétně na druhého z jejích zřizovatelů Petra Ponerta.

"Nemůžu mluvit za nadaci, ale za svoji osobu. Je to možná zajímavá, ale dost zvláštní konstrukce," uvedl Ponert na adresu možného úplatku, který měl na konto HELPu putovat.

Své vazby na Jana Harangozza nechtěl komentovat vůbec. "To jsou osobní záležitosti a nechci se k tomu vyjadřovat," odvětil.

Je to obsáhlé

Ponert prý nedokáže z hlavy ani odhadnout, s jakými částkami nadace operuje. S dotazem na účel nadace odkazuje na její statut. "Je to poměrně obsáhlé," vysvětluje.

Statut – tedy vymezení činností nadace – je skutečně velmi rozsáhlý. Účelem HELPu je v první řadě "shromažďování finančních prostředků za účelem zajištění financování léčebných, sociálních nebo materiálních potřeb osob se zdravotním, fyzickým či duševním postižením."

Podle webu nadace jsou posledními podpořenými projekty například "Memorial air show Roudnice nad Labem" nebo "Znojemsport 2013".

"Podrobný přehled poskytnutých nadačních příspěvků bude uveřejněn ve výroční zprávě," píše se na webu nadace. Jenže samotná výroční zpráva není na stránkách uveřejněna.

"To mě překvapuje, že není na webu, ale je to možné," řekl k tomu Ponert.

HELP sídlí v nenápadném domě na pražském Zličíně. Podle obchodního rejstříku je na stejné adrese zapsáno dalších 13 firem, přičemž drtivá většina z nich je vlastněna ruskými nebo ázerbájdžánskými podnikateli.

Zda detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v souvislosti s kauzou Havlín prověřují také činnost nadace HELP, odmítá dozorující žalobkyně případu Lenka Bradáčová komentovat. "Žádné bližší informace k tomuto dotazu nemohu poskytnout," napsala Insideru vrchní pražská návladní v SMS zprávě.

Rychlostudent a soudce

Jan Harangozzo čelil v minulosti podezření, že je ve spojení s konkurzní mafií kolem soudce Berky. Přátelství s Havlínem mu mělo pomoci v roce 2010, kdy byl policií vyšetřován za jízdu v opilosti.

Soudce Havlín se v jeho případu snažil ovlivnit kolegyni – radil jí, jakého svědka vyslechnout, přesvědčoval ji, že je Harangozzo obětí vykonstruovaného činu, a bezdůvodně nahlížel do jeho spisu.

Nejvyšší správní soud ho za to tehdy potrestal velice mírně – snížením platu na půl roku.

Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy