Policie stíhá novou pětičlennou skupinu lidí z ERÚ a solárního byznysu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 3. 2013 15:08
ERÚ už pár týdnů po udělení licence začal pochybovat o tom, že byla Tower of Power na Silvestra 2010 skutečně dostavěná. Při kontrole došel k závěru, že hotová nebyla a investoři předložili zfalšovanou dokumentaci.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Solární elektrárny Saša Sun a Zdeněk Sun ocelářského byznysmena Zdeňka Zemka nejsou jediné, kvůli nimž je trestně stíhána početná skupina lidí. Protikorupční policii zaměstnává také dvoumegawattová elektrárna společnosti Tower of Power alfa na Prostějovsku.

Kauza je podobná Zemkově případu. Elektrárna dostala licenci v poslední den roku 2010, tedy v posledním možném termínu, kdy mohli investoři získat dvacetiletou záruku vysoce nadsazené výkupní ceny.

Legislativní odbor ERÚ už pár týdnů po udělení licence začal pochybovat o tom, že byla Tower of Power na Silvestra 2010 skutečně dostavěná. Při kontrole došel k závěru, že hotová nebyla a investoři předložili zfalšovanou dokumentaci. ERÚ proto podal trestní oznámení. „V přezkumném řízení Tower of Power o licenci přišla,“ potvrdil bývalý šéf legislativního odboru ERÚ Antonín Panák, bližší detaily ale nechtěl komentovat.

Policie kvůli machinacím kolem Tower of Power obvinila pět osob, mezi nimi dva úředníky ERÚ – Ilonu Florianovou (ta licenci podepisovala, stíhána je i v případu Zemkových elektráren) a dále Ladislava Žáčka, jehož úkolem bylo elektrárny před vydáním licence kontrolovat. Dalšími stíhanými jsou lidé z investorské firmy a jejích dodavatelů.

Společnost Tower of Power alfa – projekt za zhruba 200 milionů korun - vznikla v roce 2009. O rok později, v době vrcholící solární horečky, ji zakladatel Václav Ordelt prodal Jaroslavu Vlčkovi z Plzně, který se angažuje hned v několika firmách, jejichž předmětem podnikání je provoz herních automatů.

Stíháni i Zemkovi synové

V případě Zemkových elektráren jsou mezi devíti stíhanými kromě úředníků ERÚ, revizního technika a zástupců dodavatelské společnosti také bratři Alexandr a Zdeněk Zemkovi, jednatelé obou elektrárenských společností a synové Zdeňka Zemka, jehož společnosti Ferromet solární zdroje patří. Jak se Insideru podařilo zjistit, pochybnosti panovaly počátkem roku 2010 také ohledně třetí Zemkovy elektrárny spuštěné koncem roku 2010: šlo o VT Sun, kterou se úředníkům ERÚ nepodařilo před vydáním licence fyzicky zkontrolovat, protože je umístěna na střeše budovy, kam byl v mrazivém počasí obtížný přístup.

Jak Insideru potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej, jsou kauzy „Saša a Zdeněk“ i „Tower of Power“ stále ve stadiu vyšetřování. Znamená to, že policie nemá proti obviněným takové důkazy, aby je mohla poslat k soudu. Možná i proto, že prověřovat po více než dvou letech, zda byly na Silvestra roku 2010 solární panely na místě a připravené na připojení do sítě, je prakticky nemožné.

Trestní odpovědnost stíhaných úředníků ERÚ, kteří o licencích rozhodovali, je ostatně problematická. Policie nemá v jejich případě žádné důkazy o korupci. Pokud se prokáže, že „pouze“ neodhalili falšované dokumenty a při vydání licencí či kontrole pochybili, zůstává otázka, zda je kvůli tomu lze odsoudit. Na ERÚ totiž podle svědectví řady lidí panovaly v závěru roku 2010 takové podmínky, že nechybovat bylo prakticky nemožné.

Úředníci pod tlakem

Licenční odbor ERÚ byl v posledních týdnech roku 2010 zavalen žádostmi investorů, kteří měli ve svých instalacích často stamiliony až miliardy korun. Pokoušeli se získat licence za každou cenu. Běžné byly korupční nabídky, výhrůžky úředníkům. Ti navíc čelí riziku, že neoprávněně odmítnutí žadatelé budou chtít obrovské odškodné za své zmařené investice.

Atmosféru na ERÚ zhoršoval mediální tlak. Vedení navíc podle lidí z licenčního odboru situaci nezvládalo: „Neexistovaly metodické pokyny, jak postupovat, nebyli jsme dostatečně proškoleni, na fyzické obhlídky elektráren, v té době zasněžených, bylo málo času. Vyřizovali jsme obrovské množství žádostí. A úřad obcházeli vazouni ověšení zlatými řetězy a vyhrožovali nám,“ popsal Insideru situaci jeden z tehdejších zaměstnanců jihlavského pracoviště ERÚ, jež licence vydávalo. Situaci vyhrotil v závěru roku politický tlak. Členové vlády totiž až ve druhé půli roku 2010 pochopili tragické dopady solárního boomu na spotřebitele, začali se jich děsit a žádali, aby ERÚ šlápl na brzdu a povolil co nejmenší počet elektráren. Úředníci z jihlavského licenčního odboru ERÚ se tak octli mezi dvěma mlýnskými kameny – z jedné strany na ně tlačili ohrožení investoři, z druhé jejich nadřízení.

Proti tomu, že by v době vrcholícího solárního boomu nezvládal řízení úřadu, se ohradil tehdejší šéf ERÚ Josef Fiřt: „Úředníci postupovali podle správního řádu, byli na to proškoleni, přizpůsobili jsme tehdejšímu náporu počítačový systém. Tlak na lidi byl skutečně velký, ale půda pro nápor byla připravená a na licenčním odboru žádný zmatek nebyl.“

Když na ERÚ nastoupila v létě 2011 nová šéfka Alena Vitásková, nechala zpracovat společností BDO audit fungování licenčního odboru a došla k závěru, že vedení ERÚ v době licenčního boomu řízení nezvládlo. Začala tak válka s bývalými šéfy ERÚ, která vyústila ve vzájemná obviňování i v několik trestních oznámení, jež šetří policie.

Obavou z pozdějších soudních tahanic o odškodné se dá vysvětlit i liknavost ERÚ při rozhodování o revizi licenčního řízení na Zemkovy elektrárny Saša Sun a Zdeněk Sun. Kvůli tomu, že zamítla obnovu licenčního řízení na tyto dva zdroje, je trestně stíhána Michaela Scheiderová, bývalá šéfka licenčního odboru, dosazená na tento post v roce 2011 tehdy novou šéfkou ERÚ Alenou Vitáskovou. „Jen Zemek má v těch elektrárnách zhruba dvě miliardy korun. Úředníci ERÚ nemají šanci poznat, jestli je revizní zpráva, na jejímž základě se licence vydává, zfalšovaná, nebo ne. A rozhodují o dvoumiliardové investici!“ vysvětluje úředník, detailně obeznámený se situací na licenčním odboru ERÚ v závěru roku 2010. Vitásková postup své úřednice pro Insider nekomentuje, ačkoliv ji o to deník žádá již od minulého pátku.

Kvůli korupci při licencování solárních elektráren zatím soud nepravomocně potrestal pouze tři pracovníky českobudějovické firmy Lumen Energetický Development. Podle obžaloby pracovníkovi ERÚ nabídli milionový úplatek, aby jim zajistil výhodnější výkupní cenu solární elektřiny. Úředník se obrátil na policii a ta pak získala důkazy proti korupčníkům s jeho pomocí. U Okresního soudu v Liberci letos v lednu dostali Jaroslav Mačí a Tomáš Novák z Lumenu čtyřletý nepodmíněný trest a Lukáš Mašek tříletou podmínku. Obžalovaní se odvolali, verdikt je nepravomocný.

Policii solární boom dál zajímá. „Policie šetří celou hromadu podnětů, kdy oznamovatelé například pocházejí z řad subdodavatelů pracujících na solárních elektrárnách, kterým nebyla uhrazena práce a materiál, či z řad všímavých občanů. Jde také o anonymní trestní oznámení. Nejsme schopni přesně uvést počet podnětů, neboť touto problematikou se nezabývá jen náš útvar, ale i ostatní složky Policie ČR,“ sdělil Insideru mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

V hledáčku policie jsou tak další investoři, dodavatelé, možná i úředníci. Hlavní viníci solárního boomu, který stojí stát a spotřebitele kolem 25 miliard korun ročně, tedy politici, zodpovědní za špatný zákon a nekonečné odkládání jeho novely v roce 2010, však zůstávají mimo jakákoliv podezření.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy