Policie dostala od Pelty a Křetínského echo o řízeném sestupu Třince

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 10. 2012 14:05
Mnohé to překvapilo. Fotbalový Třinec vzhledem ke sponzorské podpoře tamních železáren a Moravia Steel patřil k nejbohatším druholigovým klubům. Přesto v květnu ze soutěže sestoupil. A protikorupční policie teď má na stole informaci, že k tomu Třinci někdo pomohl.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Mnohé to překvapilo. Fotbalový Třinec vzhledem ke sponzorské podpoře tamních železáren a Moravia Steel patřil k nejbohatším druholigovým klubům. Přesto v květnu ze soutěže sestoupil.

A protikorupční policie teď má na stole informaci, že k tomu Třinci někdo pomohl.

Jak deník Insider zjistil od zdroje z fotbalového prostředí, je právě řízený sestup Třince za pomoci zkorumpovaných rozhodčích jednou ze stop, na něž policii navedla tzv. Křetínského taška.

Je to vůbec poprvé, co lidé z fotbalu byli ochotni prozradit alespoň nějakou konkrétní indicii, kam míří Křetínského údajné důkazy.

Zhruba před měsícem informoval boss Sparty Daniel Křetínský média, že navštívil Miroslava Peltu, předsedu Fotbalové asociace ČR, a podělil se s ním o své obavy z nekalostí, jež provázejí řízení tuzemských profesionálních soutěží. Dodal, že tyto obavy jsou podpořeny důkazním materiálem, jímž Sparta disponuje.

Při krátkém brífinku po návštěvě strahovského sídla FAČR měl přitom Křetínský přes rameno přehozenou černou koženou tašku, která dala kauze jméno.

Předseda asociace Miroslav Pelta pak sdělil veřejnosti, že případ předá protikorupčnímu útvaru policie.

Jenže, jak už Insider publikoval ve svém včerejším vydání, žádné konkrétní důkazy z tašky do rukou policie nedoputovaly. Otázkou, kterou si Insider položil, je, zda v ní vůbec kdy byly. Informace o Třinci je tak zatím jedinou konkrétní, k níž bylo možné se dostat.

Policie prověřuje, zda slezskému klubu k sestupu „nepomohli“ rozhodčí, které zmanipuloval či zkorumpoval někdo, komu takový výsledek vyhovoval.

Komu mohl sestup Třince prospět? Pochopitelně tomu, kdo se zachránil. Předposlední Třinec posbíral v tabulce 30 bodů. Těsně nad ním skončily Vlašim (36 bodů), Zlín (36), Znojmo (34), Čáslav (34) a Táborsko (34).

Zejména s Táborskem bývají spojována dvě jména, která ve fotbalovém zákulisí nemají dobrou pověst. Martin Svoboda, exmanažer Čáslavi, právě v Táborsku působil až do začátku jarní sezony jako sportovní ředitel. Užší kontakty na klub pak mohl mít i Roman Rogoz, který má smlouvu o externí spolupráci se „sousedním“ prvoligovým Dynamem České Budějovice.

„Že by měla policie řešit cokoli souvisejícího s fotbalovým Třincem, od vás slyším poprvé. Nikdo nás v té věci dosud nekontaktoval,“ řekl deníku Insider Karel Kula, předseda představenstva FK Fotbal Třinec, a. s. Kula je mimochodem bývalým reprezentantem a hráčskou legendou Baníku Ostrava.

„Já jsem do Třince přišel pracovat až v závěru minulé sezony, kdy už bylo takřka jisté, že sestoupí. Ale chodil jsem na něj poměrně často jako divák. Je pravda, že některé výkony rozhodčích se mi nelíbily, přišlo mi, že v některých případech pískají proti Třinci,“ přemítá Kula.

Když má jmenovat jeden konkrétní zápas, kde cítil, že byl Třinec poškozen, odpoví: „V utkání s Brnem se kopala proti Třinci penalta za ruku, která se ani neměla pískat.“ Zmíněný duel řídil sudí Ondráš a Zbrojovka v něm vyhrála 2:1 i díky gólu, který Švancara zaznamenal ze zmíněné penalty.

Zatímco v podzimní části druhé ligy 2011/12 získal Třinec 17 bodů, na jaře jen 10, přičemž tři z nich si připsal až v posledním kole, kdy už o jeho sestupu bylo rozhodnuto.

 

Právě se děje

Další zprávy