Pád doktora Ratha alias Krakena sociální demokracie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 5. 2012 14:52
Rath patřil mezi nejvýraznější řečníky sněmovny - když bylo potřeba oživit či rozbít diskusi, byl tu on. Když bylo potřeba nepřímo, leč obratně urazit, byl tu zase.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét - David Rath sedí ve vazbě - v sociální demokracii končí jedna celá epocha. Středočeský hejtman a poslanec totiž bezpochyby patří mezi hlavní síly této strany.

David Rath byl hlavním mluvčím zdravotnického programu ČSSD. Nenechal si do něj mluvit a navzdory vnitrostranickým expertům do jeho poslední verze prosadil například poplatek za jídlo v nemocnicích.

Stejný Rath byl hlavním kritikem projektu IZIP a pravidelně tepal své protivníky z řad občanských demokratů, že tunelují zdravotnictví.

Do třetice Rath patřil mezi nejvýraznější řečníky sněmovny - když bylo potřeba oživit či rozbít diskusi, byl tu on. Když bylo potřeba nepřímo, leč obratně urazit, byl tu zase.

To všechno socialisté jeho zatčením ztrácejí.

"Nemyslím, že by se cokoli změnilo na naší politice ve sněmovně,“ míní přesto místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.

„Část veřejnosti ho nenáviděla, jiní říkali: Ještě že ho máte. Mně vadila ta zbytečná teatrálnost a obviňování a až surové urážky. V řadě věcí měl ale velkou pravdu,“ míní severočeský poslanec Jaroslav Foldyna.

Protichůdné emoce vyvolával Rath i uvnitř sociální demokracie. Příkladem je případ, kdy někdejší předseda Jiří Paroubek řešil před parlamentními volbami roztržku mezi Rathem a svým tehdejším místopředsedou Milanem Urbanem nad středočeskou kandidátkou. Urban tehdy hrozil, že spolu s Rathem na ní nebude.

Rath časem získal nadvládu ve středočeské ČSSD, a to takovou, že jmenovaný místopředseda Urban se na kandidátce krajských voleb ocitl na místě 24. náhradníka.

Není proto divu, že s Rathovým zatčením se ve straně očekávají změny. "Urban musí bouchat šampaňský," komentoval situaci ve středočeské ČSSD jeden z jejích členů. „Do nového uspořádání ve středočeské ČSSD ovšem nyní ve větší míře promluví i generace Jana Hamáčka (volební manažer a poslanec ČSSD, pozn. red.),“ spekuluje další.

Pro Ratha se nepláče ani v Praze nebo v severních Čechách, v organizacích, které ovládají konkurenční frakce uvnitř ČSSD.

I díky Rathově podpoře totiž usedl loni na Paroubkem uvolněné místo jeho dlouholetý spojenec Bohuslav Sobotka, a ne protikandidát Michal Hašek.

Rath se zasadil i o zvolení Jiřího Dienstbiera senátorem za Kladno, přestože se nynější adept prezidentské volby krátce předtím rozhádal s pražskými sociálními demokraty. A byl to opět Rath, kdo první přišel s tím, že by Dienstbier byl výborným kandidátem ČSSD na prezidenta.

Koneckonců, právě spojenectví a dlouhodobé přátelství s Rathem (oba působili ve Svobodných demokratech), se může stát Dienstbierovou překážkou v jeho cestě na Hrad. „Bylo to tak půl na půl, ale co se stane teď, těžko odhadovat,“ komentoval podporu Jiřího Dienstbiera na kandidáta na prezidenta jeden z členů vedení ČSSD.

 

 

Právě se děje

Další zprávy