Oč se hraje u Pospíšila? Politikům došlo, jak je důležité mít pod palcem žalobce

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
29. 6. 2012 11:40
Samotní policisté, kteří se politicky citlivým kauzám věnují a s nimiž Insider problém diskutoval, mají jasno: Bez morálně pevných státních zástupců do mnoha případů ani nejdeme.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Odchod Jiřího Pospíšila z ministerského křesla není jen standardní obměnou vládního kabinetu.

Poslední dva roky Nečasovy vlády naplno ukázaly, že post ministra spravedlnosti se jednoznačně zařadil mezi strategické resorty, v nichž si chce každá partaj udržet svůj vliv.

Důvod je prostý. Praktickou odpověď přináší hned dvě politicky citlivé kauzy posledních týdnů. Jde o příběhy Davida Ratha a Vlasty Parkanové.

U obou policie odvedla standardní práci, stejně jako v mnoha dalších. Ovšem měla „štěstí" na státní zástupce, kteří detektivy podrželi a nechali je kauzy připravit do stadia, kdy už se zahajuje trestní stíhání v nejvyšších politických patrech.

Právě pod resort spravedlnosti státní zástupci spadají. A i když to politici i zástupci justice na veřejnosti popírají, ve skutečnosti do personálního obsazení řady klíčových postů v justici mluví právě stranické sekretariáty.

Není to totiž policie, kdo - viděno optikou nečestných politiků - představuje hrozbu. Je to státní zástupce.

To je klíčový člověk, který fakticky rozhoduje o jejich další politické kariéře.

Snahy policie o nekompromisní postoj může torpédovat, nebo i zcela zarazit. A když se policisté postaví na zadní a třeba i proti názoru žalobce trvají na trestním stíhání podezřelých hříšníků, jednoduše to stíhání zruší.

V případě takového exstarosty Prahy 5 Milana Jančíka se to stalo dokonce třikrát.

Z minulosti můžeme připomenout případy bývalého ministra Jiřího Čunka nebo Topolánkova pobočníka Marka Dalíka. I je „vysekal" z trestního stíhání státní zástupce a nenechal případy, v nichž bylo mnoho nezodpovězených otázek, dojít k soudu.

Samotní policisté, kteří se politicky citlivým kauzám věnují a s nimiž Insider problém diskutoval, mají jasno: Bez morálně pevných státních zástupců do mnoha případů ani nejdeme.

„Když předem víte, že ten dotyčný prokurátor - ať z vlastní pohodlnosti, strachu, či jiných pohnutek - do stíhání politika nepůjde, časem se mění i váš postoj k takovým případům. Prostě do nich taky nejdete. Předem víte, jak to dopadne," připustil jeden z kriminalistů.

Poslední měsíce vypadají, jako by se zejména protikorupční policie začala „vymykat politické kontrole". Rozdává obvinění napříč partajemi, sahá do dosud nedotknutelného světa vysoké politiky.

A kdo jediný může „policajty utržené ze řetězu" zkrotit? Přece státní zástupce.

V tom vidí Insider klíč nejen k tomu, proč je o resort spravedlnosti taková rvačka. Vysvětluje to i vleklou válku v justici, kterou odstartoval právě odvolaný Jiří Pospíšil, když loni na podzim odvolal Vlastimila Rampulu.

 

Právě se děje

Další zprávy