Oč jde v exportní bance a proč hledat ztracené miliardy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 1. 2013 14:37
Vládní instituce ročně utratí deset miliard korun a přitom nedokáže zajistit, aby se peníze neztratily bez užitku na kontech zahraničních firem.
Foto: Tomáš Kunc

Analýza - Vládní instituce ročně utratí deset miliard korun a přitom nedokáže zajistit, aby se peníze neztratily bez užitku na kontech zahraničních firem.

Takovému popisu odpovídají aktivity České exportní banky v dobách premiérů Topolánka, Fischera a Nečase, jimž se Insider věnoval v předchozích dvou vydáních. Nejvyšší kontrolní úřad totiž odhalil, že peníze vynaložené na „podporu exportu“ se definitivně ztrácejí po miliardách v nezajištěných úvěrech v Rusku a dalších zemích na Východě.

Z pohledu daňového poplatníka je důležité zjistit, jak velkou částku bude muset za exportní dobrodružství státní banky celkem uhradit.

Vždycky bez záruky

Zlaté časy České exportní banky začaly po roce 2006, kdy začala ve velkém poskytovat tzv. odběratelské úvěry. Nárok na ně má teoreticky každá zahraniční firma, která se dohodne s českým partnerem o dodávce tuzemského zboží či služeb.

Ještě před nástupem druhé Topolánkovy vlády v lednu 2007 evidovali státní bankéři úvěry za 18 miliard korun, koncem roku 2011 jejich pohledávky vyrostly na 66 miliard korun. Více než dvě třetiny z toho jsou odběratelské úvěry.

Právě poskytováním odběratelských úvěrů přichází státní exportní banka s podivuhodnou pravidelností o peníze. Nejvyšší kontrolní úřad odhalil, že u žádného ze sedmi kontrolovaných úvěrů v hodnotě sedmi miliard korun nefungují záruky a dlužník, nejčastěji ruská firma, nemusí nic vracet.

Stroj na exportní dotace se poprvé zadrhl počátkem roku 2011, kdy premiér Petr Nečas s ministrem financí Miroslavem Kalouskem odvolali dosavadního generálního ředitele Lubomíra Pokorného, někdejšího šéfa strojírenské firmy Unex, a nahradili ho ministerským úředníkem Tomášem Uvírou. Ten po roce a půl sám rezignoval.

Loni také významně poklesl objem nových úvěrů. Za tři čtvrtletí jich přibylo pouze o tři miliardy.

Všechno zaplatí EGAP

Za úvěry České exportní banky ručí stát, který ovládá 80 procent jejích akcií. Zbylých dvacet procent patří státní pojišťovně EGAP.

Personální unii obou státních firem potvrzuje složení dozorčích rad. Od roku 2000 až do loňského října měly společné předsedy, posledním byl Kalouskův náměstek Zdeněk Zajíček, před ním stejné funkce vykonával Ivan Fuksa.

EGAP proto automaticky pojišťuje všechny úvěry České exportní banky. V některých případech hradí pojistné sama banka jako součást podpory pro odběratele českých výrobků.

Banka naopak předává pojišťovně EGAP automaticky všechny nedobytné pohledávky. Kontroloři NKÚ upozorňují, že soukromá pojišťovna by bance ztrátu z nezajištěného exportního úvěru nezaplatila. Velmi pravděpodobně by je odmítla s poukazem, že banka nedodržela tzv. „pravidla obezřetnosti“. EGAP ovšem může ztráty pokrýt ze státní dotace, která ročně dosahuje 1,8 miliardy korun.

V letech 2009-2011 předala banka pojišťovně nesplacené úvěry za miliardu korun, bankéři však podle zprávy NKÚ už před rokem upozornili pojišťovnu, že se objem zvýší nejméně o sedm miliard.

Přesný objem nedobytných úvěrů banka nezveřejňuje a jediným zdrojem informací o finančních ztrátách, které stát dosáhl při své podpoře exportu, je zpráva NKÚ, která se týká jen pětiny úvěrů poskytnutých exportní bankou.

Petr Holub

 

 

Právě se děje

Další zprávy