Obama zatím bombarduje jen Irák. V Sýrii to bude mít z mnoha důvodů těžší

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 9. 2014 19:29
Bojovníci Islámského státu kontrolují zhruba třetinu syrského území a snaží se podle svědků „splynout“ s místní populací. Bombardování měst a obydlených míst tak povede k velkým ztrátám na životech civilistů.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Poprvé od „válečného projevu“, kterým minulý týden Barack Obama vyhlásil boj organizaci Islámský stát, americké letectvo v úterý bombardovalo Irák.

Tam to Obama nemá tak těžké. Irácká vláda s bombardováním souhlasí, jsou tam k dispozici i pozemní síly v podobě irácké armády a kurdských bojovníků (které vyzbrojí kulomety a municí také Česká republika).

Podle agentury Reuters Američané už vyjednávají s předáky sunnitských kmenů z oblastí, které Islámský stát ovládá. Snaží se je získat na svoji stranu.

To horší ale Američany čeká. Zasáhnout Islámský stát v Sýrii. Obama v bojovné řeči slíbil, že se nebude rozpakovat poslat bombardéry i tam. Zatím tak neučinil, stále padají bomby jen na Irák.

Místo toho Bílý dům v úterý jen varoval syrskou vládu před použitím protivzdušné obrany v případě amerických náletů. „Pokud půjdou po amerických letadlech, odpovíme silou,“ cituje televize Fox News nejmenovaného představitele Obamovy administrativy.

Na rozdíl od Iráku se v Sýrii USA nemají o koho a o co opřít. V zemi, kde se odehrává brutální občanská válka mezi mnoha ozbrojenými skupinami, zahynulo tam skoro 200 tisíc lidí a další více než čtyři miliony uprchly ze svých domovů.

S režimem prezidenta Bašára Asada, který ovládá centrum Damašku a pás území na západě země, Obama spolupracovat nechce. Ještě nedávno volal po jeho odstoupení a téměř na něj loni v srpnu zaútočil po použití chemických zbraní proti opoziční čtvrti v Damašku.

Asad začal válčit s Islámským státem teprve nedávno. Dlouho extremisty nechával na pokoji, protože mu pomáhali oslabovat umírněnou opozici a neislamistické povstalce.

Ti jsou po třech a půl letech bojů značně zdecimováni. Zejména proto, že nedostali od nikoho ze zahraničí zbraně proti Asadovým letadlům a vrtulníkům. Převaha ve vzduchu a zejména shazování takzvaných barelových bomb (barelů naložených výbušninami, kovy a dalšími věcmi) jim znemožnily zabrat více území.

Neislamistická opozice proti Asadovi je tak nyní slabá, rozhádaná a bez šance převzít moc. Část „dezertovala“ k Islámskému státu nebo jiným radikálním skupinám.

„Po chemickém útoku loni v Damašku se mnoho lidí přiklonilo k extremismu. Zklamání z toho, že okolní svět pro nás nic neudělal, vytvořilo úrodnou půdu pro extremistické skupiny,“ řekl jeden ze Syřanů televizi BBC.

Navíc po zkušenostech z Libye, kde se vývoj zvrhl v občanskou válku a vítězný postup islamistů, je otázkou, zda pro Obamu je svržení Asadova režimu vítaným řešením.

Bojovníci Islámského státu kontrolují zhruba třetinu sysrkého území a snaží se podle svědků „splynout“ s místní populací. Bombardování měst a obydlených míst tak povede k velkým ztrátám na životech civilistů. Což nahraje Islámskému státu.

Írán a Rusko v Iráku americké bombardování mlčky tolerují, ale v Sýrii jim jde především o přežití Asada jakožto důležitého spojence. Jakmile to začne vypadat, že útok na Islámský stát se může rozšířit i proti režimu v Damašku nebo že z úderů bude profitovat umírněnější protiasadovská opozice, začnou v Teheránu a Moskvě křičet.

Přitom ani schopnosti Islámského státu by se neměly podceňovat. Jdou nad rámec sebevražedných atentátů nebo stínání rukojmích či zajatých vojáků nepřítele.

Podle nových odhadů CIA má Islámský stát ve zbrani až třicet tisíc mužů. V Iráku ukořistili americkou výzbroj, v Sýrii ruskou.

Ve středu poprvé sestřelili letadlo syrské armády, které bombardovalo jejich pozice u města Rakká na severovýchodě Sýrie. To je pro Obamu před začátkem syrské části operace varování.

Martin Novák

 

Právě se děje

Další zprávy