Zahraničí - Ten rozhovor začal vcelku nezáživně: mým dotazem, zda očekává, že souboj Baracka Obamy s Mittem Romneym bude v úterý těsný. Velmi záhy se však stočil k zajímavějšímu tématu, co všechno se může stát, když bude opravdu, ale opravdu hodně vyrovnaný.
Náměstek ministra vnitra New Hampshire David Scanlan je republikán, nestranicky vnímanou funkci člověka odpovědného - kromě jiného - za organizaci voleb vykonává už deset let. Do předvolební agitace se navzdory své stranické registraci a minulosti republikánského zákonodárce nepouští, a to právě a především s ohledem na to, jakou roli bude muset dost možná sehrát, až budou sečteny všechny hlasy.
Tak jako zhruba devět z deseti odborníků na veřejné mínění ve Spojených státech očekává Scanlan, že úterní hlasování bude v jeho státě velmi vyrovnané. Na rozdíl od jiných, zákony New Hampshire nenařizují automatický přepočet hlasů v případě, že oba kandidáty dělí určitý minimální počet odevzdaných lístků.
Co umožňují, to je žádost o přepočet hlasů ze strany kteréhokoli z kandidátů, který vnímá výsledek jako natolik těsný, že přepočet může objevit nesrovnalosti ovlivňující konečný součet.
Pokud Obama či Romney takovou žádost podají, začne se v New Hampshire odehrávat dosti neuvěřitelná operace.
Zákon stanovuje, že fyzicky přepočteny musí být úplně všechny hlasovací lístky ve státě odevzdané. V New Hampshire je přitom zhruba 900 tisíc oprávněných voličů. Při více než 70procentní účasti, kterou Scanlan očekává (New Hampshire řadí mezi pět států v USA s nejdisciplinovanějšími voliči), to může představovat kolem 650 tisíc lístků.
Na zemi nejstarší zasedačky v USA
Jak přepočet fyzicky proběhne?
Všech 650 tisíc odevzdaných lístků se sveze přímo do místního Kapitolu v hlavním městě Concord, kde se vyndají na zem zasedacího sálu, vůbec nejstaršího dosud využívaného ve Spojených státech.
Následně začne přepočet, kterého se kromě pracovníků ministerstva vnitra včetně Scanlana mohou zúčastnit zástupci pověření oběma kandidáty. Každý lístek je přítomnými ručně přepočítáván. Pokud zástupce jednoho z kandidátů nesouhlasí s vyhodnocením daného lístku, postupuje jeho posouzení k odvolací komisi.
Takovéhoto zacházení se musí dostat každému z přibližně 650 tisíc lístků.
Zapomeňte na Floridu
Jak dlouho může tento proces trvat? „Určitě několik týdnů,“ odpovídá bez zaváhání na otázku Scanlan, který už byl osobně přítomen několika přepočítáváním. Až dosud ale nikdy na prezidentské úrovni, „pouze“ v případě voleb zástupců do místního zákonodárného sboru.
Představa, jak celé Spojené státy čekají týdny na to, až se ve zhruba milionovém New Hampshire dopočítají, mě přivádí k provokativní poznámce, že by v tom případě zřejmě musel zasáhnout federální Nejvyšší soud a přepočet zastavit (tak jako to udělal v případě voleb v roce 2000 na Floridě).
Jen trochu škodolibá poznámka vyvolá zcela neochvějnou a odmítavou reakci Scanlana: „Budou nás muset nejdřív nechat dopočítat,“ říká přesvědčeně náměstek ministra vnitra.
Sněmovna se třemi tisíci poslanců?
New Hampshire si velmi zakládá na tom, že to s demokracií a hlasováním myslí opravdu vážně. Byl vůbec prvním státem americké unie, který přijal vlastní ústavu. Ta si dává záležet na tom, aby politici neměli nic jisté: funkční období nejen zákonodárců, ale dokonce i guvernéra jako šéfa exekutivy je pouhé dva roky.
Sněmovna reprezentantů má ve státě s 900 tisíci oprávněných voličů neuvěřitelných 400 členů: jeden kongresman se tak zodpovídá pouhým dvěma tisícům voličů (pokud by stejný poměr chtěla zvolit Česká republika, musela by mít sněmovna tři a půl tisíce poslanců). V praxi to má ten důsledek, že kongresman a jeho voliči si v New Hampshire často tykají.
Zákon v New Hampshire počítá i s variantou, že ačkoli přepočet proběhne řádně až do konce, k jednoznačnému stanovení vítěze nepovede. Pak přichází do hry místní Sněmovna reprezentantů, která by vítěze prezidentských voleb ve státě určila svým hlasováním.
V té dosavadní, jejíž funkční období končí volbami, mají republikáni 300 křesel z celkového počtu čtyř set. Podle politologa z místní univerzity Danteho Scaly je možné očekávat, že letošní volby tento nepoměr srovnají někam k vyrovnanému stavu 200 na 200.
Volební noc v USA bude příští týden dlouhá a nejen kvůli New Hampshire se může protáhnout až na několik týdnů.
od šéfredaktora Aktuálně.cz Pavla Tomáška z Concordu v USA
......
Sledujte na Aktuálně.cz zvláštní zpravodajství k americkým prezidentským volbám.
Kromě průběžného online přenosu dnes doporučujeme původní reportáž: Vítejte v zemi 300 milionů, kde rozhodne 600 tisíc lidí - http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=762160
Nejnovější postřehy od Pavla Tomáška můžete sledovat také přes Twitter na @Pavel_Tomasek