Návrh ČEZu pro Brusel předem odkýval Tykač

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 2. 2013 15:58
Doslova v hodině dvanácté schválila dozorčí rada a představenstvo ČEZ novou verzi dohody s Evropskou komisí, jíž by mělo skončit šetření Evropské komise vůči české energetické jedničce.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Doslova v hodině dvanácté schválila dozorčí rada a představenstvo ČEZ novou verzi dohody s Evropskou komisí, jíž by mělo skončit šetření Evropské komise vůči české energetické jedničce. ČEZ měl svůj návrh řešení předložit do Bruselu do konce února, termín vyprší dnes večer.

Poslední verze dohody svědčí o tom, že ČEZ musel při její přípravě nakonec vyjít vstříc Pavlu Tykačovi, majiteli uhelné firmy Czech Coal. Právě Tykačova stížnost na údajné zneužívání dominantní pozice ČEZu celý vyšetřovací proces v roce 2009 odstartovala. A Tykačovi lobbisté v Bruselu také zatím s úspěchem bránili jiným variantám, jež ČEZ u Evropské komise testoval.

Seznam elektráren na prodej

ČEZ do Bruselu předkládá seznam elektráren, jež je připraven prodat, aby tak umožnil přístup k výrobě elektřiny dalším konkurentům. Na poslední verzi seznamu jsou Počerady, Chvaletice a dále Tisová společně s Mělníkem. ČEZ slibuje prodat minimálně kapacitu v objemu 800 megawattů. Z původní verze vypadly černouhelné Dětmarovice, což ČEZ zdůvodňuje snahou „zajistit plnou porovnatelnost mezi jednotlivými variantami závazků, a to především z pohledu paliva - hnědého uhlí.“

Ve skutečnosti ČEZ Dětmarovice ze seznamu stáhnout musel. Energetická firma chtěla svůj bruselský problém vyřešit právě jejich prodejem. Jenomže Czech Coal s tím nesouhlasil, sám o ně zájem neměl a Tykačovi by jejich prodej nijak nepomohl. Jeho hlavním zájmem totiž je získat elektrárnu, v níž bude moci spalovat vlastní uhlí.

Hrozilo proto, že se Czech Coal  s takovým vyřešením vyšetřovacího procesu nespokojí a bude jej rozporovat ať už u samotné komise, nebo u soudu. Tykačova firma má jako přímý stěžovatel v antimonopolním řízení vlivnou pozici a dokud hrozilo, že ukončení procesu napadne, zdráhali se bruselští úředníci šetření ČEZ smírnou dohodou ukončit. S nově předloženým seznamem čtyř elektráren bez Dětmarovic už Tykač souhlasí.

Předjednáno s Tykačem

Podle informací Insideru byl poslední návrh ČEZu, odesílaný nyní Evropské komisi, se zástupci Czech Coalu předjednaný. Ještě ve středu večer, den před vypršením termínu, se sešli na jednání šéf ČEZ Daniel Beneš s nejbližším Tykačovým spolupracovníkem, místopředsedou představenstva Czech Coal, Janem Dienstlem (sám Tykač je už několik měsíců v zahraničí, odcestoval poté, co policie obnovila jeho trestní stíhání v souvislosti s vytunelováním CS Fondů a dokud mu bude hrozit soudní žaloba, do vlasti se vrátit nehodlá). Tématem jednání byly poslední detaily pro uzavření smíru.

S aktualizovaným návrhem dohody ČEZu s EK Tykačovi lidé souhlasí. Umožňuje jim totiž, aby zůstali ve hře o vlastní elektrárnu.

Postoj Czech Coalu souvisí s finalizací dohody o dlouhodobém kontraktu na dodávky pro elektrárnu Počerady na příštích minimálně 40 let. Jednání o dodávkách uhlí v hodnotě více než stovky miliard korun je u konce, obě strany se už shodly na všech technických i právních detailech, dokumentace už čeká jen na schválení v dozorčích radách obou firem. Pokud se proti ní na poslední chvíli nepostaví politici, zastupující akcionářská práva státu v ČEZ, bude schválena během několika dnů. Součástí dohody je také uzavření smíru ve všech běžících sporech, včetně bruselského antimonopolního řízení. Při jednání o uhelném kontraktu tak zástupci obou firem probírali i „bruselské“ řízení proti ČEZ.

Chvaletice v první řadě

ČEZ ve svém prohlášení potvrdil, že nejvíce se kloní k prodeji Chvaletic. „Vzhledem ke kvalitě získaných nabídek na koupi elektráren a vzhledem k tomu, že ČEZ je v pokročilém stádiu jednání se společností Czech Coal o dlouhodobých dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady, považuje ČEZ za nejpravděpodobnější, že naplní podmínky dohody s Evropskou komisí prodejem elektrárny Chvaletice," uvedla firma. Počerady elektrárenská firma prodat nechce, na Tisovou v jednom balíku s Mělníkem nemá kupce. O samotnou elektrárnu Tisová sice projevila zájem Sokolovská uhelná, jež ji zásobuje palivem, oba zdroje však sokolovští těžaři František Štěpánek a Jaroslav Rokos nechtějí.

Zato o Chvaletice se nakonec rozpoutá zajímavá bitka.

ČEZ by chvaletickou elektrárnu nejraději prodal Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH, stojí za ním PPF, J&T a manažer Daniel Křetínský). Zájem o ni ale bude mít i Tykačův Czech Coal. A ten se rozhodně nechce nechat vyšachovat ze hry.

Už loni ČEZ vyzval zájemce k podání nabídek na chvaletickou elektrárnu. Ačkoliv se původně přihlásily jak EPH, tak Czech Coal, Tykačova firma nakonec svou nabídku neprodloužila, takže ve hře zůstal jen EPH. Jenomže teď se situace změní – ČEZ bude muset prodej nastartovat znovu z bodu nula.

„Celý proces bude probíhat pod dohledem Evropské komise a ČEZ bude muset uspořádat standardní výběrové řízení, které otevře kromě EPH i pro další zájemce,“ řekl Insideru jeden z českých lobbistů, podílejících se na jednání v Bruselu. Tykačovi lidé potvrzují, že se už chystají do soutěže.

„Určitě se budeme o Chvaletice zajímat a jsme připraveni dát za ně ČEZu velmi dobrou nabídku,“ prohlásil zdroj blízký vedení Czech Coalu.

Podle dostupných informací EPH za Chvaletice loni nabízel ČEZu částku kolem 2,5 miliardy korun, další sumu v řádu jednotek miliard je ochoten zaplatit za uhelný kontrakt, jež k elektrárně ČEZ nabízí. Tykač je ale připraven se se svým tradičním soupeřem Křetínským o chvaletický zdroj tvrdě poprat.

Je přitom velmi pravděpodobné, že Czech Coal se o Chvaletice nebude ucházet přímo, ale prostřednictvím firmy, zdánlivě od dolů oddělené. Pro Czech Coal je totiž stále palčivějším problémem loni obnovené trestní stíhání Pavla Tykače, obviněného kvůli podezření z podílu na vytunelování CS Fondů. Lidé z uhelné firmy přiznávají, že hlavní akcionář je nyní pro uhelnou společnost v jejím tažení za získání vlastní elektrárny nejslabším článkem, protože je nepřijatelný pro většinu politiků. Právě proto nemá ve firmě, ucházející se o Chvaletice, Tykač osobně vůbec figurovat.

Napínavý příběh až do konce

Protože jednotlivé fáze prodejního procesu bude schvalovat Brusel, dá se čekat, že k prodeji Chvaletic nedojde dřív než na podzim tohoto roku.

Půjde o napínavý příběh. Jak Tykač, tak Křetínský, o elektrárnu velmi stojí. Pro Tykače je získání vlastního zdroje na spalování hnědého uhlí naplněním několikaletého snu. Pro Křetínského jde zase o bolestné, jež by mu mohlo kompenzovat prohru, kterou utrpí uzavřením dlouhodobého kontraktu na uhlí mezi Czech Coalem a ČEZem. Smlouva mezi oběma klíčovými hráči energetického trhu povede k růstu ceny uhlí i pro ostatní velké elektrárny, což pro Křetínského firmu znamená citelné snížení zisků. Ve hře ale není jen ekonomický zájem jejich firem. Oba muži se nemají rádi, stali se z nich nesmiřitelní soupeři a vítězství pro ně bude otázkou osobní cti.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy