Na internetu budou smlouvy nad 50 tisíc

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 3. 2014 20:23
Poslanci se dohodli na změnách v zákoně, který zprůhlední hospodaření s veřejnými penězi.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Po dvou letech odkladů a výmluv se blíží chvíle, kdy budou stát či města povinně věšet na internet, jak hospodaří s veřejnými penězi. Poslanecké kluby se předběžně dohodly na úpravách, s nimiž odhlasují zákon o registru smluv.

Pokud vše půjde hladce, budou muset od příštího roku smlouvy a doklady o hospodaření zveřejňovat na centrálním webu státní instituce, státní firmy, města a kraje. Pro obce do pěti tisíc obyvatel začne tato povinnost platit až za další dva roky. Vychází se tak vstříc největším kritikům předlohy, Svazu měst a obcí. Ten tlumočil i obavu, že někteří starostové budou muset teprve nakoupit počítač. „Malé obce dostanou čas na to, aby si na změnu zvykly,“ řekl zpravodaj zákona Jan Chvojka (ČSSD).

S tím souhlasí autor zákona, starosta Semil a poslanec Jan Farský (TOP 09). „Odzkouší se zatím administrativní zátěž, systém se vychytá, aby byl ještě jednodušší,“ míní.

Podporu mezi parlamentními kluby získalo také zavedení limitů, a to v případě objednávek a faktur. Do centrálního registru budou muset jenom ty, jejichž hodnota dosáhne alespoň padesáti tisíc korun. „To je adekvátní číslo, které budu navrhovat,“ potvrdil poslanec Chvojka.

Nový zákon bude také obsahovat jmenovitý výčet institucí či společností se státní účastí, pro které nebude platit tak přísný režim. Vypočítá ty, kdo dokumenty nevyvěsí, nebo případy, v jakých se jim tato povinnost vyhne. „Budeme se bavit i o typech smluv, kdy může povinnost narazit na obchodní tajemství nebo veřejný zájem,“ vysvětlil Radek Vondráček, který má přípravu změn na starosti v poslaneckém klubu hnutí ANO.

Mezi „osvobozenými“ budou jistě profesní komory, například advokátní nebo lékařská. V případě společností, jako je ČEZ, by se zase mělo rozlišovat mezi druhem smluv. Pod režim zveřejnění by měly spadat nákupy, ale ne prodeje.

Všechny vyjednané změny mají stačit, aby v zákoně zůstal jeho klíčový význam – že nezveřejněná smlouva neplatí. Ještě v půlce února totiž hrozilo, že toto nejlevnější protikorupční opatření vypadne. Starostové z ČSSD a ODS prosazovali, aby se za nezveřejnění platily pouze pokuty.

Teď je v návrhu pojistka, aby kontrakt nebyl napadaný kvůli formálním nedostatkům. „Ani není smyslem toho zákona vytvářet právní nejistotu kvůli chybě úředníka nebo starosty,“ souhlasí Farský

Kateřina Surmanová

 

Právě se děje

Další zprávy