Byznys - Americké firmy Google a Microsoft zanesou do svých webových map slumy v Riu de Janeiru – druhém nejlidnatějším městě Brazílie. Přestože v těchto chudinských čtvrtích žije na 1,5 milionu lidí, jejich úzké uličky ani tisíce drobných obchodů rozesetých po strmých kopcích Ria nejsou na žádné mapě. Ulice často nemají jména, neexistují poštovní směrovací čísla. Tamní obyvatelé si proto nemohou otevřít ani účet v bance nebo popsat hasičům, kam mají přijet.
S jednoduchým mapováním slumů začali nejdříve jejich obyvatelé s pomocí nevládních organizací. Nyní se celé záležitosti ujaly zmíněné technologické koncerny. Lidé doufají, že když budou jejich domovy na Google Maps a Bingu, bude to mít vliv i na úřady, a zlepší se tak přístup k veřejným službám.
Cílem jsou malé podniky
Google při vytváření detailních map slumů v Riu de Janeiru spolupracuje s nevládní neziskovou organizací AfroReggae. „Google začal mapovat tato místa poté, co vyškolil poradce z této organizace. Ti pak zapracovali 24 dobrovolníků, kteří byli rozděleni do tří skupin po osmi lidech a v půlce července následně začali mapovat tři komunity v Riu – čtvrti Rocinha, Vidigal a Caju,“ uvedl pro HN Esteban Walther, marketingový ředitel Googlu v Latinské Americe. Například Rocinha je vůbec největší slum v Brazílii, kde žije až na 170 tisíc lidí. „Mapují se nejdříve veřejná místa, jako jsou ulice či bary, dále veřejné budovy jako nemocnice nebo školy a také místní obchody nebo firmy. Mapování těchto komunit trvalo asi dva a půl měsíce,“ upřesnil.
Podle jeho slov tento projekt cílí především na malé a střední podniky ve slumech. „Není to jen o přidávání míst do on-line mapy, jde o to, umožnit spojení mezi lidmi a podniky. Ať už se jedná o opraváře bot, který chce zaujmout klientelu vně své komunity, anebo turistu, jenž touží po atmosféře autentické restaurace v Riu,“ dodal Walther.
Podobně postupuje i konkurenční Microsoft, který chce do konce roku vytvořit pro svůj vyhledávač Bing detailní mapy 40 slumů v Riu.
Je to dobrý byznys
Zatímco dříve byly brazilské slumy (nazývané „favely“) synonymem pro kriminalitu a drogové kartely, nyní představují i novou ekonomickou sílu. Díky vládním sociálním programům se miliony lidí vymanily z extrémní chudoby. Ve slumech se rozšířilo internetové a mobilní pokrytí. „Na 85 procent lidí z favel v Riu má mobilní telefony, zatímco polovina pravidelně používá internet,“ uvádí Google.
„Firmy si uvědomují, že lidé z favel jsou zákazníci, kteří už nejsou vyloučeni z ekonomického systému Brazílie. Je to dobrý byznys, vytvářet mapy favel,“ řekl deníku Wall Street Journal Ronaldo Lemos z Institutu pro technologii a společnost v Riu de Janeiru.
Firmy chtějí na on-line mapy nalákat nové uživatele, kteří na internetu mohou strávit více času, a to třeba při hledání nebo stahování aplikací. Jak dodává Lucio Tinoco, šéf vyhledávače Bing pro Brazílii, vytváření detailních map je výhodné jak pro obyvatele slumů, tak i pro firmy, které je provádějí. „Čím více lidí bude on-line, tím více reklamy budeme mít.“
„Kdyby byla moje prádelna na mapě, tak by ji našlo více zákazníků. Hodně lidí tu žije dlouhá léta, ale nevědí, kde je. Je to tu obrovské,“ říká Maria Ribeirová, která žije ve favele Rocinha již 17 let.
Simone Radačičová