Inside Sport - Nechybělo mnoho a slavný fotbalista Josef Masopust si mohl do svého bohatého životopisu připsat i roli předsedy Českomoravského fotbalového svazu. Ale nestalo se tak, a to za poněkud tajemných (a temných) okolností.
O Masopustovi v tomto týdnu Insider píše proto, že se mu podařilo odhalit spis, který na Masopusta vedla vojenská rozvědka komunistického Československa. Ta se v něm zmiňovala o Masopustovi jako o svém spolupracovníkovi s krycím jménem Slalomář.
Ale zpět k dnešnímu příběhu ze života slavného fotbalisty, který vstřelil gól ve finále MS 1962 a ve vitríně má jako jeden ze dvou Čechů i Zlatý míč France Footballu.
Celé se to odehrálo v roce 1995. Masopustovi bylo tehdy 64 let a trénoval třetiligový Děčín.
Český fotbal tehdy svírala dusná atmosféra, v níž se vyhrotil spor mezi, řekněme, „starým“ fotbalem, vycházejícím ze struktury tělovýchovných jednot, a mezi novými dravci, bohatými majiteli klubů typu Petra Macha (Sparta), Vratislava Čekana (Žižkov) nebo Alexandra Komanického (Cheb).
Ti se vyznačovali tím, že nosili fialová saka, kouřili doutníky a neměli po kapsách menší bankovky než pětitisícovky. A chtěli fotbal ovládnout. Spor se proto vedl o to, zda členy fotbalového svazu mohou být i obchodní společnosti.
Vše měla rozštípnout valná hromada ČMFS. Proti dosavadnímu předsedovi Františkovi Chvalovskému tehdy Mach a spol. potřebovali postavit svého protikandidáta. A rozhodli se vytáhnout na piedestal právě legendárního fotbalistu Josefa Masopusta.
Jenže Masopust silný tlak, který na něj vyvinula druhá strana, nevydržel. Několik zdrojů Insideru z řad lidí, kteří tehdy český fotbal řídili, se shoduje na tomto příběhu:
Krátce před rozhodující valnou hromadou rozdrnčela zvonek Masopustova dejvického bytu nečekaná návštěva. Zvonil Miroslav Pelta, šéf jabloneckého klubu a tehdy Chvalovského muž na černou práci.
Masopust se měl toho večera dozvědět, že nestáhne-li kandidaturu na předsedu, dostane se do médií citlivá informace o Masopustově poklesku v jeho osobním životě. (Nemělo ovšem jít o Masopustovy kontakty s vojenskou rozvědkou, ale o incident z pozdější doby.)
Masopust každopádně vzápětí kandidaturu stáhl - a funkci předsedy fotbalového svazu obhájil František Chvalovský. Ano, to je ten podnikatel, který je nyní nepravomocně odsouzen na 10 let vězení kvůli úvěrovému podvodu.
Spor s majiteli klubů se později podařilo vyřešit mírovou cestou. Do svazu mohly vstoupit i obchodní společnosti. Kluby pak získaly jistou, velmi omezenou míru možnosti rozhodovat si o některých záležitostech spojených s profesionálním fotbalem samy.
Tento status quo platil vlastně až do letošního roku. Dramaticky vyšší míru samostatnosti by klubům, jež reprezentuje jejich Ligová fotbalová asociace, měla přinést smlouva, kterou by s ní měl v dohledné době podepsat současný předseda fotbalového svazu.
A tím není nikdo jiný než Miroslav Pelta. Ano, ten pán, který tehdy večer zazvonil u dveří Masopustova dejvického bytu.