Martin Kuba asistoval při losovačkách, odpovědnost odmítá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 12. 2012 15:17
Ministr průmyslu Martin Kuba vyrostl jako regionální politik v prostředí, které přálo losovačkám. V období, kdy reprezentoval vládnoucí ODS na českobudějovickém magistrátu a krajském úřadě, byl v Jihočeském kraji vytvořen funkční losovací systém, který neprůhledně rozdělil miliardy korun.
Foto: Tomáš Kunc

[gallery link="file" order="DESC" columns="1"]

Objev dne- Ministr průmyslu Martin Kuba vyrostl jako regionální politik v prostředí, které přálo losovačkám. V období, kdy reprezentoval vládnoucí ODS na českobudějovickém magistrátu a krajském úřadě, byl v Jihočeském kraji vytvořen funkční losovací systém, který neprůhledně rozdělil miliardy korun.

Proč se tím zaobíráme?

Protože policie, jak Insider napsal včera, obvinila v případu zmanipulovaných jihočeských losovaček jednoho z lidí, kteří s Martinem Kubou jednali - Ondřeje Vithu.

Ministr v reakci na to tvrdí, že o případných podvodech při losování nic neví.

Magistrát, kraj a Tercier

Radním Českých Budějovic se Kuba stal v roce 2006. Bylo to necelý rok před tím, než tamní magistrát poprvé oslovil právní firmu Tercier, aby losováním omezila počet soutěžících o čtyřicetimilionovou zakázku na opravu Ledenické ulice. Do roku 2010, kdy ODS a spolu s ní Kuba magistrát opustili, pak proběhlo ještě celkem jedenáct losovaček.

V listopadu 2008 se dnešní ministr průmyslu stal předsedou regionálního sdružení a zároveň náměstkem hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD). Už v dubnu 2009 pak i krajský úřad požádal firmu Tercier, ať zorganizuje první losovačku - měla vyloučit uchazeče o přestavbu železničního viaduktu ve Vimperku za 80 milionů. Do konce roku 2011, kdy hejtmanův náměstek Kuba odešel na ministerstvo průmyslu, se losovalo u všech stavebních zakázek s hodnotou nad 20 milionů. Celkem jich bylo devětadvacet.

Losovačky omezují přístup do veřejných soutěží tím, že vyberou do druhého kola obvykle pouze pět z přihlášených zájemců. Až ve druhém kole rozhodne nabídnutá cena.

Krajské i městské losovačky v Budějovicích vybraly podle anonymního udání z března 2010 vždy pět stejných firem. Ty se prý o zakázky dělily a deset procent odváděly místním politikům ODS a ČSSD.

Připomeňme, že policejní vyšetřování už prokázalo na čtyřech příkladech, že jihočeské krajské losovačky využívaly počítačový program, který vybral předem určené zájemce.

Pět spolehlivých

Insiderův přehled městských a krajských losovaček podezření na manipulaci přinejmenším nevylučuje.

V devětadvaceti stavebních zakázkách, při kterých kraj využil losování, zvítězilo v sedmadvaceti případech pět firem. Ve dvanácti městských losovačkách uspělo v jedenácti případech opět jen pět společností. Tři z nich, Swietelsky, Strabag a K-Building CB, se prosadily při krajských i městských zakázkách.

Veřejné soutěže také nikdy nedokázaly cenu zakázky významně snížit a v polovině případů ji dokonce zvýšily. Například při stavbě šestisetmetrového úseku budějovické zanádražní komunikace vyrostla původní cena 150 milionů během soutěže o třetinu.

Muž na radnici

Radní Kuba byl v období 2006-2010 nejvlivnějším mužem na budějovickém magistrátu, jak svědčí jeho úspěšná vzpoura proti primátorovi Juraji Thomovi na konci volebního období. Do veřejných soutěží přímo zasáhnout nemohl, protože investice měl na starost jeho stranický kolega, náměstek František Jelen. Zato investiční politiku na kraji měl v referátu odbor regionálního rozvoje, který Kubovi podléhal.

Dnešní ministr a druhý muž celé ODS přesto tvrdí, že losovačky neorganizoval. Nevšiml si prý při nich ani žádného podvodu.

„Jihočeský kraj nikdy sám za sebe žádné užší řízení formou využití elektronického zařízení na zúžení nedělal. My jsme pouze využili u některých velkých výběrových řízení externího zástupce,“ vysvětluje ministr a dodává, že administrátory zakázek kraj vybíral v transparentních soutěžích.

Za pravdu mu dává statistika, podle níž losovačky pro kraj a město neorganizoval pouze Tercier, ale další pražské a českobudějovické právní firmy, například Gordion, Allowance a Nosta-Hertz.

Štěstí přálo Betvaru

Oblibu losovaček v jižních Čechách potvrzuje fakt, že se neomezovaly pouze na kraj a budějovickou radnici. Pro své jihočeské zakázky je používaly dokonce státní společnosti Povodí Vltavy a Ředitelství vodních cest. V srpnu 2008 organizovalo svou první losovačku za 25 milionů Povodí Vltavy.

Soutěž byla vyhlášena dva měsíce poté, co se stal zástupcem generálního ředitele státní firmy Karel Mach. Tento manažer zasedal před rokem 2003 ve vedení řady firem, ke kterým se hlásí významný člen jihočeské ODS Pavel Dlouhý, například v Rybářství Třeboň, Rybářství Hluboká, Lesy Hluboká nebo Českobudějovické výstaviště.

Soutěž v srpnu 2008 vyhrála firma Betvar s akciemi na doručitele. Dnes patří podle obchodního rejstříku už zmíněnému a obviněnému Ondřeji Vithovi, bývalému řediteli jihočeské pobočky stavební firmy Hochtief. Vitha začínal svou kariéru nezávislého podnikatele s přispěním dalšího manažera Rybářství Třeboň, Jana Šindelky.

Povodí Vltavy organizovalo do roku 2011 třináct losovaček, jednu z nich policie vyšetřuje. Šest z nich vyhrál Betvar , třikrát uspěla středočeská společnost Pohl CZ.

Losovačky na parníku

Až koncem roku 2010 se začaly losovačky používat při největší dopravní investici na Budějovicku, při splavnění Vltavy z krajského města do Hluboké a Týna.

Státní investor Ředitelství vodních cest do té doby rozděloval zakázky nejčastěji ve vyjednávacím řízení s předem vybranými firmami, zpravidla přitom vyhrával Hochtief. Tento model však tuzemské zákony umožňovaly pouze u zakázek do dvaceti milionů korun. Ředitelství vodních cest si nakonec vysloužilo kritiku Evropského účetního dvora za to, že zakázky účelově rozděluje, aby se vyhnulo otevřené soutěži.

Losovačky zatím omezily počet kandidátů ve dvou soutěžích o zakázky při splavnění Vltavy, obě v hodnotě přes 300 milionů. Druhou z nich, která zajistí splavnost z Hněvkovic do Týna nad Vltavou, získalo sdružení Metrostavu.

Petr Holub

 

Právě se děje

Další zprávy