Klausovy příjmy z knih a jejich sponzoři

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 12. 2012 13:18
Vedlejší příjmy prezidenta Václava Klause z literárních a přednáškových aktivit jsou v Česku dlouhou dobu veřejným tajemstvím.
Foto: Tomáš Kunc

Jak to bylo?

Vedlejší příjmy prezidenta Václava Klause z literárních a přednáškových aktivit jsou v Česku dlouhou dobu veřejným tajemstvím.

Publikování po celém světě Klausovi umožňují i sponzoři vzbuzující obavy z konfliktu zájmů, jako byl třeba ruský ropný koncern Lukoil. Insider také popsal, jak Klaus své knihy propaguje na státních návštěvách placených z eráru...

Mlčení ohledně příjmů prezidentovi dovolují české zákony, podle nichž nemusí hlava státu na rozdíl od všech ostatních ústavních činitelů podávat majetkové přiznání.

Je to trochu český unikát, své příjmy zveřejňuje jak americký prezident, tak třeba hlava státu u sousedů na Slovensku.

Kde najdete více?

http://bit.ly/UPd0Eo

http://bit.ly/YhxcUz

Jak to dopadlo?

Příběh vydání slovinské verze prezidentova anti-ekologického bestselleru Modrá, nikoli zelená planeta ukázal, že sponzoři jsou u Klausových knih spíš pravidlem. Sto kilo papíru a překlad knihy tam Klausovi zaplatila balkánská papírenská jednička Vipap Videm Krško, kterou však majoritně vlastní český stát.

Klausovi nakladatelé poprvé potvrdili, že přes tuto podporu ze strany státu či soukromých sponzorů mívá Klaus pozici jako každý jiný spisovatel a honoráře míří do jeho kapsy. Vipap argumentoval třeba tím, že podobně jako Klausově spisu pomáhal na svět slovinskému vydání pokladu české literatury, básni Máj Karla Hynka Máchy.

Prezident o tom zatvrzele mlčí. Po publikování článků v Insideru dal ovšem silně najevo, co si myslí o dotazech na své vedlejší příjmy, které mu umožňuje a ulehčuje veřejná funkce, jež má mít nezpochybnitelnou morální autoritu - redaktory rozzlobeně nazval „antilidmi“ a „soudruhy“.  Tím to zatím skončilo.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy