Klausovy příjmy z knih a jejich sponzoři

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 12. 2012 13:18
Vedlejší příjmy prezidenta Václava Klause z literárních a přednáškových aktivit jsou v Česku dlouhou dobu veřejným tajemstvím.
Foto: Tomáš Kunc

Jak to bylo?

Vedlejší příjmy prezidenta Václava Klause z literárních a přednáškových aktivit jsou v Česku dlouhou dobu veřejným tajemstvím.

Publikování po celém světě Klausovi umožňují i sponzoři vzbuzující obavy z konfliktu zájmů, jako byl třeba ruský ropný koncern Lukoil. Insider také popsal, jak Klaus své knihy propaguje na státních návštěvách placených z eráru...

Mlčení ohledně příjmů prezidentovi dovolují české zákony, podle nichž nemusí hlava státu na rozdíl od všech ostatních ústavních činitelů podávat majetkové přiznání.

Je to trochu český unikát, své příjmy zveřejňuje jak americký prezident, tak třeba hlava státu u sousedů na Slovensku.

Kde najdete více?

http://bit.ly/UPd0Eo

http://bit.ly/YhxcUz

Jak to dopadlo?

Příběh vydání slovinské verze prezidentova anti-ekologického bestselleru Modrá, nikoli zelená planeta ukázal, že sponzoři jsou u Klausových knih spíš pravidlem. Sto kilo papíru a překlad knihy tam Klausovi zaplatila balkánská papírenská jednička Vipap Videm Krško, kterou však majoritně vlastní český stát.

Klausovi nakladatelé poprvé potvrdili, že přes tuto podporu ze strany státu či soukromých sponzorů mívá Klaus pozici jako každý jiný spisovatel a honoráře míří do jeho kapsy. Vipap argumentoval třeba tím, že podobně jako Klausově spisu pomáhal na svět slovinskému vydání pokladu české literatury, básni Máj Karla Hynka Máchy.

Prezident o tom zatvrzele mlčí. Po publikování článků v Insideru dal ovšem silně najevo, co si myslí o dotazech na své vedlejší příjmy, které mu umožňuje a ulehčuje veřejná funkce, jež má mít nezpochybnitelnou morální autoritu - redaktory rozzlobeně nazval „antilidmi“ a „soudruhy“.  Tím to zatím skončilo.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy