Klaus nechal Zemanovi pěkný dárek, pro Remka  se otevírá mise v Moskvě

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 3. 2013 15:22
Vladimír Remek se svou komunistickou minulostí i přítomností nemůže být pro Karla Schwarzenberga první volba na místo nového velvyslance v Rusku. Přesto se ministr zřejmě ocitne v situaci, kdy mu nezbyde než ustoupit a bývalého kosmonauta jmenovat. Insider zjistil, že končící prezident Václav Klaus svěří Miloši Zemanovi v nevyřízené prezidentské agendě užitečnou zbraň, jak svého favorita na post v Moskvě prosadit.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Vladimír Remek se svou komunistickou minulostí i přítomností nemůže být pro Karla Schwarzenberga první volba na místo nového velvyslance v Rusku. Přesto se ministr zřejmě ocitne v situaci, kdy mu nezbyde než ustoupit a bývalého kosmonauta jmenovat.

Insider zjistil, že končící prezident Václav Klaus svěří Miloši Zemanovi v nevyřízené prezidentské agendě užitečnou zbraň, jak svého favorita na post v Moskvě prosadit.

Zdroje s významným postavením v Zemanově okolí totiž deníku Insider potvrdily dohodu „nesmrtelných nepřátel“, která spočívá v tom, že Václav Klaus nepodepíše seznam nových velvyslanců a přenechá ho Miloši Zemanovi. Seznam schválený vládou přitom odeslal ministr Schwarzenberg na Hrad už v týdnech po prezidentské volbě.

„Považuji to za kontinuální slušnost. Než by pan prezident Klaus podepisoval něco týden před svým odchodem, rozhodl se, že to nechá na uvážení Miloši Zemanovi,“ komentoval dohodu obou politiků zdroj obeznámený s jejich plány.

Klaus si tuto „laskavost“ nyní může dovolit - z balíku diplomatů totiž vypadla jeho vlastní akvizice, tedy jmenování šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta velvyslancem ve Vatikánu (Zeman se s ním dohodl na další spolupráci).

Zemanův vyjednávací potenciál pak spočívá v tom, že na seznamu vládou projednaných nových velvyslanců jsou jména, na nichž velmi záleží Karlu Schwarzenbergovi. Do Ottawy má například podle plánu ministerstva zahraničí zamířit bývalý šéf US-DEU Petr Mareš, do Vídně zase současný politický ředitel Černínského paláce Pavel Fischer. A bez prezidentského podpisu samozřejmě žádná nominace neplatí.

O jmenování velvyslanců se tradičně vedou sáhodlouhá vyjednávání mezi diplomacií a Hradem a tato dělená kompetence umožňuje mnohé dohody a „obchody“.

Zdroje blízké Zemanovi odmítají, že by se tato zbraň už nyní používala při vyjednávání o Remkovi, ale z jejich reakcí je zřejmé, že si výhody jsou vědomy.

Sám Remek pak své případné angažmá v Moskvě nijak nekomentuje, jeho nadřízený - šéf komunistů Vojtěch Filip - po dnešním jednání s europoslanci uvedl, že jak se zachová Remek a jak se k celé věci postaví KSČM, se rozhodne až po oficiální nabídce.

„Jedna věc je přání Miloše Zemana, něco jiného je ovšem stanovisko ministerstva zahraničí,“ uvedl muž, který v posledních dnech působí jako spojka mezi Zemanovou kanceláří v Loretánské ulici a Remkem, který působí v Bruselu.

V případě nominace Vladimíra Remka budou jeho zastánci argumentovat tím, že díky své minulosti, která je neoddělitelně spjatá se sovětským kosmickým programem, bude schopným diplomatem především v posilování obchodních vztahů. Remek ostatně už v minulosti byl obchodním atašé na ambasádě v Moskvě a tehdejší vedení diplomacie si jeho služby chválilo především kvůli tomu, že umí najít s Rusy společnou řeč. Nijak by tudíž v Moskvě neprovokoval.

Z pohledu Schwarzenberga by ale vyslání Remka byl jednoznačně ústupek. Ministr má k Rusku specifický vztah a netají se kritikou politických poměrů v zemi, zvlášť pokud jde o lidská práva a míru demokracie. Nedávno například podpořil „protiputinovské“ vězněné punkerky Pussy Riot, za což si ale vysloužil nepřímou kritiku i od premiéra Petra Nečase.

Tereza Šídlová Martina Machová

 

Právě se děje

Další zprávy