Byznys – Českým bankám se ani letos nežije špatně, což potvrdilo i první čtvrtletí. O tom, jak jejich hodnocení nakonec vyzní, rozhoduje v mnohém ale úhel pohledu.
Banky a zisky
Zůstaneme-li u velké české bankovní trojky (finanční skupina Česká spořitelna, finanční skupina ČSOB a Komerční banka), pak čtvrtletní zisky s výjimkou ČSOB o něco klesly. A klesá tím pádem i tzv. ziskovost vlastního jmění (ukazatel ROE), která říká, kolik korun čistého vydělá jedna koruna vložená do banky ze strany akcionářů. Letos za první tři měsíce dosáhla v českém bankovním sektoru dle kalkulací z podkladů ČNB zhruba 10,6 %, což je opět o něco méně proti loňskému roku. Rok od roku tak ziskovost klesá.
Zahraniční mateřské společnosti by si tedy mohly na své české dcery stěžovat. Ale jen do té doby, než by se ukázalo, že v rámci porovnání jsou české banky v dané finanční skupině nejziskovější. Navíc často vyčnívají i nad sektorové průměry, ať již v Česku, nebo v Evropě (viz graf).
Banky a ekonomika
Objem úvěrů roste zatím docela pomalu. V celém bankovním sektoru to v prvním kvartále bylo meziročně o 4,5 %. Podle březnového šetření úvěrových podmínek bank, které provádí ČNB, komerční banky poprvé hovoří o tom, že očekávají změkčení svých požadavků na nové úvěry zejména v podnikové sféře. Růst úvěrů by mohl zrychlit. Projevuje se tak postupné oživování české ekonomiky a růst důvěry bank.
Banky a klienti
Osm a půl milionu drobných klientů, na kolik se odhaduje česká bankovní klientela, by jistě podalo velmi pestrý obrázek zkušeností s bankovními službami. Např. bankovní poplatky v jakékoliv podobě zůstávají v Česku nemalé a tentokrát svým dílem pomáhaly čtvrtletním výnosům bank, když čisté úrokové výnosy zatím spíše stagnovaly.
Zatím to vypadá na to, že bankovní zisky letos opět o něco oslabí. Bude to však druhé pololetí tohoto roku, které by mohlo tento výhled zmírnit a v některých případech snad i zvrátit.
Petr Hlinomaz