Ivan Langer se postaral o možné policejní schizma

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 8. 2012 14:57
Pokud odvolaný Petr Lessy uspěje s rozkladem proti svému odvolání, budeme mít dva policejní prezidenty? Insiderova odpověď na tuto otázku zní: Vyloučené to vůbec není. Koneckonců nebyl by to v policejním prostředí první případ, kdy na jednom postu šéfa sedí dva příslušníci.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Pokud odvolaný Petr Lessy uspěje s rozkladem proti svému odvolání, budeme mít dva policejní prezidenty?

Insiderova odpověď na tuto otázku zní: Vyloučené to vůbec není. Koneckonců nebyl by to v policejním prostředí první případ, kdy na jednom postu šéfa sedí dva příslušníci.

Když totiž Lessy uspěje, vrátí se na místo, kde sedí Martin Červíček, a toho nelze jen tak podle stávající právní úpravy odvolat. Takže by nejspíš řídil fakticky policii Červíček a Lessy by bral prezidentský plat, ale funkci by nevykonával.

Policie už má v nejvyšších patrech velení hned dva takové precedenty. A oba jsou spojené s nynějším ministrem vnitra Kubicem.

Ten v roce 2011 krátce po nástupu na úřad vrátil do funkce bývalého ředitele dopravní policie Antonína Bambase, který byl v roce 2007 odvolán v éře ministra Ivana Langera. Kubice teď shledal, že neoprávněně.

Na Bambasově místě ale už od roku 2008 sedí Leoš Tržil (mimochodem tehdy střídal na tomto postu Martina Červíčka), a tak dopravní policie má formálně ředitele dva.

„Bambas je na studijním pobytu, ale bere plat, který mu přísluší,“ upřesňuje situaci mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Jen pro zajímavost, jak je ten policejní svět malý: Podle Lidových novin byl Bambas odvolán kvůli několika důtkám za sebou na základě hodnocení, které sepsal tehdejší náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek (dnes ředitel GIBS, která zažalovala Lessyho).

Další případ dvojvládí je v policii u služby pro dohled nad zbraněmi.

Ministr Kubice tam vrátil Antonína Kremla sesazeného v roce 2008. I na jeho místě je už dávno někdo jiný, naposledy od února 2011 Hana Tröberová, jmenovaná za ministra Radka Johna.

„Ano, ten stav trvá,“ potvrzuje tyto případy mluvčí vnitra Pavel Novák. „Je to složité – v obou případech jsou na tom místě dva, jeden z nich vykonává jinou práci, dodává s tím, že jediným možným řešením této kafkiády je se s dotyčnými policisty dohodnout.

Mluvčí zároveň Insideru potvrdil, že stejný stav by mohl nastat na nejvyšším policejním postu.

„To by byla v podstatě stejná situace. Červíček je jmenovaný podle zákona a nic ho nenutí místo opustit,“ dodává Novák.

Tuhle situaci „zavinil“ zákon o policii z roku 2008 z dílny již zmíněného Ivana Langera.

Zatímco zákon o policii z roku 1991 říkal, že policejního prezidenta „jmenuje a odvolává ministr se souhlasem vlády“, nový Langerův zákon mluví jen o tom, že „policejní prezident odpovídá za činnost policie ministrovi“.

„Jsou neodvolatelní, protože to zákon prostě neřeší,“ říká stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc, který dlouhodobě označuje tento problém za dračí vejce Ivana Langera.

Pro lex Langer tehdy v době Topolánkovy vlády zvedli ruku poslanci za ODS, KDU-ČSL, zelené a nezařazení poslanci Melčák a Pohanka. ČSSD a komunisté byli proti.

Ivan Langer ani teď – po zmatcích se jmenováním Lessyho za ministra Johna ani po současné rošádě – nevidí na svém zákoně žádnou chybu.

„Naopak. Jediný problém vidím v tom, je-li funkce policejního prezidenta obsazena pro tak odpovědnou pozici nezpůsobilým a nesoudným člověkem. Je to ale problém toho, kdo ho do funkce jmenuje, ne zákona,“ odpověděl Insideru Langer.

 

Právě se děje

Další zprávy