Inspektor OSN: Asadovy zbraně bude nejlepší spálit, hlavní je rychlost

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 9. 2013 14:01
Insider požádal o rozhovor muže, který o pátrání po zbraních hromadného ničení ví hodně. Britského inspektora Tima Trevana, který byl v letech 1992 až 1995 v rámci mise OSN v Iráku a pátral tam po zbrojních programech Saddáma Husajna.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor - Sýrie má týden na to, aby předala OSN soupis všech svých chemických zbraní, a do konce listopadu mají první zbrojní inspektoři zahájit práci na kontrole a následném zničení smrtonosného arzenálu.

Teď záleží na tom, zda režim prezidenta Bašára Asada dodrží slib, že všechny sklady plynů a chemikálií otevře.

Insider požádal o rozhovor muže, který o pátrání po zbraních hromadného ničení ví hodně. Britského inspektora Tima Trevana, který byl v letech 1992 až 1995 v rámci mise OSN v Iráku a pátral tam po zbrojních programech Saddáma Husajna.

O tom, co tam zažil, napsal bestseller nazvaný Saddámova tajemství: Lov ukrývaných iráckých zbraní.

Trevan se domnívá, že inspektory čeká v Sýrii těžká práce, ale vše má v rukou Bašár Asad.

Insider: Dohoda předpokládá, že velké zásoby syrských chemikálií a nervových plynů budou zničeny. Bude lepší je spálit, nebo chemicky neutralizovat?

To záleží na tom, jakou formu chemické látky mají. Zda jsou v munici, nebo volně v nádobách. I na tom, v jakém stavu munice je a jak rychle má být proces likvidace proveden. V nejistém politickém a bezpečnostním prostředí budou inspektoři pracovat v časové tísni. To může znamenat, že dojde na ničení novými metodami, které zatím nebyly moc používané.

Obecně si myslím, že pro zbraně, které nejsou v munici, je neutralizace hydrolýzou nejlepší způsob. Pro munici s chemickými látkami potom spalování. Pokud bude velká časová tíseň a půjde hlavně o rychlost, dostane přednost spalování.

Insider: Domníváte se, že skutečně mohli útok 21. srpna v Damašku spáchat povstalci, nebo jsou důkazy o vině Asadova režimu jasné?

Můj názor je následující: Pokud chemikáliemi zabijete v městské zástavbě více než tisíc lidí, potřebujete opravdu hodně dělostřelecké munice. Těžko uvěřit tomu, že by rebelové měli takovou palebnou sílu, aby to dokázali. Kromě toho si myslím, že kdyby to spáchali oni, pro Asada by nebyl problém předložit o tom důkazy.

Insider: Má dohoda o kontrole a zničení syrských chemických zbraní vůbec nějakou šanci na úspěch? Při zvážení toho, jak dlouho může celý proces trvat a s jakými překážkami se bude potýkat?

Závisí na několika faktorech.

Rusové plánují, že Sýrie se jednoduše připojí k Úmluvě o zákazu chemických zbraní na půdě OSN. To by stačilo za normálních okolností, kdy se nějaký stát rozhodne dobrovolně připojit k úmluvě a vzdát se svých chemických zbraní. Sýrie ale není takový případ.

Je to země podezřelá z použití chemických zbraní ve velkém měřítku, což je porušení Ženevské konvence z roku 1925, kterou Sýrie podepsala. A je to země, která souhlasila s odevzdáním svých zbraní pod mezinárodní kontrolu, pouze aby se vyhnula americkému bombardování. K bombardování nedošlo výměnou na příslib, že chemické zbraně už Sýrie nepoužije nebo nebude schopná je použít.

USA proto musí vyžadovat dohodu v rámci sedmého článku Charty OSN, který se vztahuje na ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti. Bude tedy absolutně nezbytné, aby Sýrie vydala všechny své chemické zbraně a také výrobní kapacity pro takové zbraně. A aby byly zničeny.

Myslím si, že dohoda může vést k úspěchu a splnění cíle, ale nebude to jednoduché ani levné. A na cestě je mnoho politických a bezpečnostních překážek.

Insider: Je ale vůbec možné, aby zbrojní inspektoři OSN mohli v Sýrii normálně pracovat na ověřování a likvidaci zbraní v době, kdy tam zuří intenzivní, brutální občanská válka?

Ano. Domnívám se, že i v situaci, v jaké se nyní Sýrie nachází, to je možné. Ale samozřejmě garance nemohou být stoprocentní a bude třeba počítat s tím, že z bezpečnostních důvodů bude jejich práce přerušována. Přerušení také hrozí v případě, že syrská vláda s nimi nebude patřičně spolupracovat a jednat tak, aby dostála závazku zbavit se chemických zbraní.

Insider: Vy jste pracoval v devadesátých letech v Iráku a ve své knize Saddámova tajemství popisujete nejrůznější obstrukce, kterým byl tým inspektorů vystaven ze strany režimu Saddáma Husajna. Neobáváte se, že i Sýrie může oficiálně spolupracovat, ale ve skutečnosti bude inspektorům bránit v dohledání a zničení všech zbraní?

Vše bude záležet na tom, jestli syrský režim bude skutečně chtít splnit dohodu a bude jednat v dobré víře. Pokud se ukáže, že tomu tak není, půjde o jasný indikátor syrských úmyslů. Pokud bude vytvářet problémy v práci inspektorů nebo jim nebude ochoten zajistit bezpečnost, bude jasné, že nejde o skutečný úmysl vzdát se chemických zbraní, ale o pouhý manévr, jak se vyhnout vojenskému úderu.

Martin Novák

Úvodní koláž: Wikipedia.org/Amazon.com

 

Právě se děje

Další zprávy