Za kulisy událostí - Návštěva šéfa Evropské komise José Manuela Barrosa bude dnes a zítra plně v režii prezidenta Miloše Zemana, a to až do té míry, že se prezident a jeho tým rozhodli prestižního hosta nikomu „nepůjčit“.
Pozvánku na akce spojené s Barrosovou návštěvou totiž nedostal ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který má unijní agendu v kompetenci a je ve vládě i domácí politice silným obhájcem evropské integrace, ani předsedové parlamentních komor.
„Nebyl jsem pozván, asi pan prezident nepovažuje za důležité pozvat ministra zahraničí,“ řekl Schwarzenberg Insideru na dotaz, zda se s Barrosem v Praze potká. „Jsou země, kde se takových příležitostí účastní ministři, kteří mají příslušnou agendu na starosti podle kompetenčního zákona, a jsou země, kam se zve podle sympatií, nebo podle toho, kdo má být vidět v televizi,“ neskrýval rozpaky nad svou absencí ministr zahraničí.
To naznačuje, že se návštěva vrcholného představitele Evropské unie zřejmě stane další kapitolou ne zcela vstřícných vztahů mezi Černínským palácem a Pražským hradem. Za necelý měsíc od finále přímé volby se Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg stihli otevřeně neshodnout v názoru na jmenování nových velvyslanců – nejnovější historka je z minulého týdne, kdy Hrad zastavil proces nástupu vládou schváleného a Klausem podepsaného ambasadora a navrhl jmenovat místo něj Livii Klausovou.
Barrosa v Praze ve středu dopoledne čekají hned dva symbolické akty, které Brusel potěší – Zeman podepíše novelu Lisabonské smlouvy, která umožňuje vznik Evropského stabilizačního mechanismu (tzv. eurovalu), a společně vztyčí vlajku sedmadvacítky nad Pražským hradem. Obě tyto události by ještě nedávno – za úřadování Václava Klause – byly nemyslitelné. A minimálně s eurovalem má Schwarzenberg co do činění, ministerstvo zahraničí je gestorem a předkladatelem dokumentu, který navíc prošel i vládou a Parlamentem.
Ale nejde jen o ne právě ideální trend vztahů mezi Schwarzenbergem a Zemanem. Akcí s José Manuelem Barrosem se totiž nezúčastní ani předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS a také ona nad tím neskrývá rozpaky.
„Není plánováno žádné setkání J. M. D. Barrosa se mnou,“ řekla Insideru. „Obvykle - při návštěvách na podobné úrovni - jsou o přijetí požádáni předsedové Senátu, sněmovny, vlády. Vše organizuje ten, kdo hosta do České republiky pozval,“ napsala v SMS zprávě Insideru Němcová, která se po Zemanově vítězství ve volbách veřejně podivila nad tím, že nastupujícího prezidenta navštívili v jeho přechodné pracovně ještě před inaugurací jak premiér Petr Nečas, tak předseda Senátu Milan Štěch.
Druhý jmenovaný není také k Barrosovi přizván, ale na rozdíl o ministra zahraničí a předsedkyně sněmovny to druhý nejvyšší ústavní činitel bere bez rozpaků.
„Beru to tak, že jde o setkání na exekutivní úrovni,“ reagoval na dotaz Insideru Milan Štěch.
Setkání i s dalšími vrcholnými českými politiky přitom nebrání žádný jiný neodvolatelný program. Němcová má ve středu řídit schůzi sněmovny, tam by ji ale mohli zastoupit její čtyři místopředsedové. A pravidelné středeční jednání vlády začíná až po sněmovní schůzi pozdě odpoledne.
Barroso má v plánu se kromě Zemana potkat jen s premiérem Petrem Nečasem, který bude euroval kontrasignovat, přijede za ním do budovy Úřadu vlády po obědě.
Barroso naposledy Prahu navštívil na sklonku roku 2011, tehdy ale nechal politiku stranou, když přijel na pohřeb Václava Havla. Předtím byl v Praze v dubnu 2009, aby se seznámil s novým premiérem Janem Fischerem, na schůzce v Kramářově vile nechyběl tehdejší ministr zahraničí Jan Kohout.
Mluvčí Hradu Hana Burianová na dotazy, kdo z politických představitelů je na akce pozván a proč na seznamu chybí nejvyšší ústavní činitelé, neodpověděla.
Tereza Šídlová
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz