Hlava sněmovny umí rozjet vyšetřování. Ale na Daňhela s premiérem zapomněli

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 8. 2012 13:43
Jaký je rozdíl mezi Karlem Daňhelem a Vlastou Parkanovou? Oba jsou důležití svědci kauzy CASA, oba leccos vědí o zákulisí miliardové zakázky. A tady rovnost končí.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Jaký je rozdíl mezi Karlem Daňhelem a Vlastou Parkanovou? Oba jsou důležití svědci kauzy CASA, oba leccos vědí o zákulisí miliardové zakázky.

A tady rovnost končí.

Když totiž o prvním ze svědků pustí policie s plným odhalením jména do světa zprávu, že byl právě zatčen coby pedofil, nikdo z politiků se nad tím nepozastaví, ačkoli případ se už den poté zcela změní kvůli pochybnostem o věrohodnosti hlavní svědkyně.

Ale když média zveřejní zprávu, že policie chce stíhat místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou, rozpoutá se vyšetřovací smršť, i když se zpráva dostane na veřejnost jen o několik hodin dříve, než žádost o vydání Parkanové fyzicky dorazí do sněmovny. A i když sama policie ústy mluvčího protikorupční služby Jaroslava Ibeheje přizná: „Uveřejnění této informace nemá vliv na průběh trestního řízení. Její zveřejnění jej nenaruší."

Přesto Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má primárně postihovat nepoctivé policisty a vězeňské dozorce, obratem rozjela vyšetřování, kdo zprávu o Parkanové vynesl.

Faktický důvod byl jasný, byť oficiálně nepřiznaný.

Vrcholně dotčená se podle zjištění Insideru cítila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, které policie avizovala, že jí pošle žádost o zbavení imunity jednoho z členů zákonodárného sboru, ale nesdělila jí jméno.

„Byla neskutečně rozčilená, žádala vypátrání viníků a jejich potrestání," popsal stav mysli Němcové jeden z jejích kolegů.

Němcovou podpořil i její stranický kolega, premiér Petr Nečas, který kvůli zveřejnění informace o Parkanové dokonce mluví o ovlivňování veřejného mínění.

„Považuji tento způsob selektivních úniků za absolutně nepřijatelný a za věc, která může vést skutečně k výrazné manipulaci veřejným míněním," rozohňoval se Petr Nečas při poslaneckých interpelacích.

A tak generální inspekce, kterou vede "muž ODS" Ivan Bílek, měsíc a půl pátrala. Jak se teď ukázalo, stejně to k ničemu nevedlo - ostatně jako ve všech ostatních podobných případech, v nichž novináři odmítají prozradit své zdroje.

„Vyšetřování bylo před čtrnácti dny ukončeno, nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu příslušníka policie ani jiné osoby," konstatovala mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Jak zdůraznila, vyšetřování nebylo hnané politickou silou. „Bylo to z naší iniciativy," tvrdí.

Generální inspekce má ovšem na stole i případ Karla Daňhela, který má teď navzdory pochybnému svědectví kvůli neobvyklé sdílnosti policie zřejmě nejhorší možný cejch.

Jeho kauzu však inspektoři nevyšetřují ze „své iniciativy", ani na politickou objednávku. O práva svého klienta se musela bít až jeho advokátka.

 

Právě se děje

Další zprávy