Myšlenka stavby rychlobruslařského areálu pro sběratelku olympijských medailí Martinu Sáblíkovou a její případné následovníky je opět na světě.
„V rámci projektu Národních olympijských center jsme hovořili o možnosti postavit rychlobruslařský areál v Novém Městě na Moravě, už je tam pro to vybraný pozemek,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
Stát je připraven pomoci. „Odhadujeme náročnost toho projektu na 80–100 milionů korun. Dokážeme si představit, že by na té investici stát participoval. Samozřejmě bychom ale velmi vítali, kdyby se ve hře objevil i další silný investor. Ať už z řad nadnárodních firem, nebo velkých firem českých,“ říká Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.
Myšlenka na rychlobruslařskou halu vznikla už v roce 2007, kdy se jí zhostil zejména Jiří Otta, velký fanoušek Sáblíkové a tehdejší starosta Velkého Oseka na Kolínsku. Ten do projektu vložil obecní pozemky a stále sliboval příchod velkého nadnárodního investora, který přinese investici 1,5 miliardy korun. Nedočkal se. Posléze Otta prohrál obecní volby a zbyly po něm jen dluhy.
„Je třeba zdůraznit, že náš současný projekt nelétá v nějakých miliardových hodnotách, ale pohybujeme se v řádech desítek milionů korun,“ říká Jiří Kejval, předseda ČOV.
Podle informací Insideru existují dvě vize: 1) krytý ovál za zhruba 200 milionů korun, 2) otevřená dráha za 60 milionů. Kejval zjevně preferuje levnější možnost.
„Všechno je ve stadiu úvah, na stole je několik variant, žádná rozhodnutí nepadla,“ zdůrazňuje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.
Vůbec nejlevnější variantou je samozřejmě zachování současného stavu, kdy v Česku žádná umělá rychlobruslařská dráha nestojí a Martina Sáblíková se spolu s celou tréninkovou skupinou připravuje v zahraničí.
Mistrovství České republiky se konalo naposledy v roce 2009, kdy se ho na rybníku Černý na Chrudimsku zúčastnilo 60 závodníků. Od té doby pořádání tuzemského šampionátu klimatické podmínky nepřály.
Umělá rychlobruslařská dráha je velmi náročná na provoz. Na tom zkrachovala zhruba rok stará představa začlenit „ovál pro Sáblíkovou“ do plánů revitalizace nymburského sportovního areálu.
„Hledali jsme cestu, v jedné ze studií variant Národního olympijského centra v Nymburce se s oválem pro rychlobruslaře počítalo, ale podrobnější ekonomická studie prokázala, ze by šlo o zařízení s neúnosnými náklady na provoz,“ říká Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.
V uvažovaném novoměstském projektu se podle informací Insideru počítá s tím, že náklady na provoz by vyšly na jednotky milionů korun ročně. Energetické firmy už byly údajně osloveny s tím, zda by nechtěly areál sponzorovat – a zlevnit mu v rámci tohoto partnerství ceny za „propálenou“ elektřinu.
„Každopádně se pro provoz případného areálu hledá rozumný ekonomický model. Pokud by do té akce vložil peníze stát, budu trvat na tom, aby areál sloužil i široké veřejnosti, nejenom na sportovní přípravu reprezentace,“ zdůrazňuje ministr Chládek.
Ten už se chystá do Soči. „Pojedu na konec olympiády, kde bude Martina Sáblíková na pětikilometrové trati útočit na zlatou medaili. Tam bude dostatek času pobavit se o té věci šířeji a detailněji se všemi zainteresovanými, samozřejmě i se samotnou Martinou.“
Luděk Mádl