Fotovoltaický zázrak: žádost 30. prosince, licence už na Silvestra

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 3. 2013 11:57
Dokument, který získal deník Insider, ukazuje, že celkem 26 solárních byznysmenů uspělo doslova v hodině dvanácté.
Foto: Tomáš Kunc

Aktualizováno v úterý 20:00: doplnili jsme vyjádření Miroslava Dvořáka, šéfa Českého aeroholdingu, který popírá údaje ERÚ. Na vyjádření ERÚ čekáme. Upravili jsme titulek zprávy.

Objev dne - Solární byznys stále ve větší míře zaměstnává policii, na niž směřují nové podněty k prošetření postupu úřadů či podnikatelů v branži. Vyšetřovatelé se soustředí hlavně na dění z konce roku 2010, kdy vrcholila solární horečka a v zemi se dokončovaly tisíce elektráren. Jejich majitelé bojovali o získání licence do konce roku, aby stačili dosáhnout na vysoké výkupní ceny.

Jak ukazuje dokument, který získal deník Insider, celkem 26 solárních byznysmenů uspělo doslova v hodině dvanácté – tedy na Silvestra roku 2010. I když koncem roku 2010 měli úředníci ERÚ nařízeno licencované elektrárny fyzicky kontrolovat, aby si ověřili, že jsou skutečně hotové, mohli i v této vypjaté době investoři získat licenci za pouhých 24 hodin od podání žádosti.

Hned dvě společnosti z těch, jimž ERÚ udělil licenci 31. prosince 2010, o ni požádaly jen o den dříve – 30. 12. Jde o rodinnou firmu Ekopaliva, vlastněnou Otakarem, Petrem a Janem Formanovými. A dále o společnost RenoEnergie, jejímž majoritním vlastníkem je Miroslav Dvořák, šéf státního Českého Aeroholdingu (tehdy předseda představenstva ČSA a Letiště Praha). Miroslav Dvořák však údaje ERÚ popřel a označil je za omyl.

"Obě naše elektrárny mají licenci z roku 2009," uvedl a předložil listiny, které dosvědčují. Redakce požádala o dodatečné vyjádření ERÚ, jeho šéfka alena Vitásková sdělila, že je možné ho poskytnout až v pracovní době (tedy nejdříve ve středu).

Dvořák a neprůhlední vlastníci

Zatímco o majitelích Ekopaliv je známo jen to, že se angažují v několika menších solárních firmách, RenoEnergie patří k zavedeným hráčům v oboru „zelené energetiky“. Je provozovatelem především malých vodních elektráren a významným příjemcem státních a evropských dotací na své vodní stavby. Vlastní také solární zdroje o kapacitě přes tři megawatty.

Vlastnictví RenoEnergie není zcela průkazné, protože firma má akcie doručitele. Kromě Dvořáka, který se k ní otevřeně hlásí, nejsou ostatní akcionáři známi. Podle týdeníku Ekonom má RenoEnergie přinejmenším obchodní vazbu na lobbistu Romana Janouška – pozemek pro své sídlo v pražském Podolí kupovala právě od něj.

Tři další společnosti, jež získaly licenci 31. prosince, o ni požádaly jen dva dny před vypršením termínu, tedy 29.12.

Patří k nim společnost Varmuža, kterou založil a v roce 2010 ovládal Vladan Marcalík. Úspěšně získaná licence ale Marcalíkovi zřejmě prosperitu nepřinesla, firma Varmuža od loňska patří společnosti BSEurope, registrované na Seychelských ostrovech. Jak vyplývá z obchodního rejstříku, Marcalíkova firma byla v roce 2011 ztrátová a vlastnictví na neprůhledného seychelského majitele přešlo poté, co BSEurope odkoupila od Volksbank nesplácenou Marcalíkovu pohledávku.

Další firma, která o licenci na solární elektrárnu požádala 29. prosince 2010 a obratem ji na Silvestra získala, Photon Power, má neprůhledné vlastníky. Jejím majitelem je olomoucká Mospo Technologies, firma s akciemi na majitele, která patří do volného konglomerátu desítek společností, v nichž se různým způsobem angažují olomoučtí podnikatelé Ivo Kosina, Martin Hovorka a insolvenční správce Martin Koubek. Dalšího úspěšného žadatele z 29. prosince, společnost JOP Energy, vlastní jihlavský obchodník s realitami Jaroslav Obročník.

Mezi společnostmi, jež licenci získaly v poslední den roku 2010, najdeme velké hráče, jako je třebíčský výrobce kogeneračních jednotek Tedom (majoritně ovládaný ředitelem Josefem Jelečkem) nebo ČEZ Energo. Většinou ale na seznamu figurují neznámá jména lokálních podnikatelů.

Na Silvestra 2010 získaly licenci také elektrárny Zdeněk Sun a Saša Sun ocelářského bosse Zdeňka Zemka, majitele skupiny Z-Group, jejíž vlajkovou lodí jsou Železárny Veselí. Kvůli Zemkovým zdrojům loni policie obvinila celkem devět lidí ze zneužití solárních dotací. Důvod? ERÚ vydal na tyto zdroje licenci, přestože nebyly dokončené a schopné připojení do sítě. Mezi obviněnými z loňského října byl i bývalý šéf odboru licencí ERÚ Luděk Pražák, jeho zástupkyně Ilona Florianová a dále současná šéfka odboru Michaela Schneiderová (té policie kladla za vinu, že licenci neprověřila). Kvůli tomuto i dalším případům dnes policie stíhá dva stávající pracovníky ERÚ a hned několik jeho bývalých úředníků.

Řada otazníků se vznáší i nad největším tuzemským solárním parkem, který budovala u Ralska a Mimoně společnost Amun.Re pro ČEZ. Jako oficiální vlastník Amun.Re vystupoval v roce 2010 mediální magnát Martin Shenar, v orgánech firmy se angažovali právníci kanceláře Šachta a Partners (dnes MBS Legal), jejich letitým prominentním klientem byl známý lobbista Ivo Rittig. Dodnes proto Shenar čelí podezření, že ve firmě kryl i další tiché společníky.

Státem ovládaná energetická jednička uzavřela s Amun.Re v půli roku 2010 kupní smlouvu, jež Shenarovi zaručovala odkoupení elektrárny řádově za pět miliard korun, pokud ji dokáže dostavět do konce roku 2010. Elektrárna získala licenci těsně před vypršením lhůty, mezi Vánocemi a Silvestrem. Dodavatelé stavby ale ještě na jaře 2011 tvrdili, že není dokončena a licenci do konce roku 2010 dostat neměla. „Prověřovali jsme tento případ, neoprávněné udělení licence se ale nepotvrdilo,“ řekla Insideru současná předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Dokončení a licencování solárních parků po Amun.Re už dříve prověřovala také policie, ani ona ale překročení zákona nenašla a případ už předloni odložila. Její postup tuto neděli ostře kritizoval v televizních Otázkách Václava Moravce ministr financí Miroslav Kalousek. „Jsem šokován z toho, co lze stíhat a co lze odložit,“ řekl s tím, že finančně analytický útvar jeho ministerstva předal policii v souvislosti s Amun.Re „znepokojivé“ informace. Policie nato oznámila, že případ koncem loňského roku znovu otevřela.

K soudu zatím doputoval jediný velký případ solární korupce, za nějž padly i první, dosud ale nepravomocné tresty. Okresní soud v Liberci loni odsoudil tři pracovníky firmy Lumen Energetický development za to, že nabídli na ERÚ milionový úplatek za včasné udělení licence pro elektrárny, jež Lumen stavěl v Českém Dubu a v České Lípě. Jaroslav Mačí a Tomáš Novák z Lumenu dostali čtyři roky nepodmíněně, Lukáš Mašek podmíněný trest s odkladem na tři roky. „Bylo prokázáno, že chtěli získat licenci i pro nedokončenou elektrárnu," vysvětlil tehdy předseda senátu Richard Skýba. Případ se povedlo zdokumentovat díky tomu, že úředník, jehož se Lumen pokoušel uplatit, se včas obrátil na policii a ta pak získala důkazy o korupci mimo jiné i pomocí odposlechů.

V posledních týdnech roku 2010 byl ERÚ doslova zaplaven žádostmi o licence a denně jich vydával několik desítek. Úřad měl na vydání rozhodnutí 30 dní od podání žádosti. Ne všichni žadatelé byli úspěšní, jak už dříve řekl bývalý šéf licenčního odboru Pražák, zhruba 70 žadatelů z konce roku licenci nezískalo. Pozoruhodné však je, že zatímco mnoha investorům stačil pro získání licence den, dva či tři, jiní podnikatelé životně důležitý certifikát nezískali ani po více než měsíčním prověřování.

Zuzana Kubátová

 

 

Právě se děje

Další zprávy